Заборона розповсюдження книги “Справа Василя Стуса”: Митрополит Епіфаній прокоментував ситуацію

від Комарі Альберт

Український народ, нажаль, і сьогодні змушений боротися за право знати свою справжню історію, а не системно фальсифіковану державою-агресором. Заборона книги “Справа Василя Стуса” вкотре це доводить. Українське суспільство змушене знову протистояти посяганню на свободу слова.

Про це предстоятель Православної церкви України митрополит Епіфаній написав на своїй сторінці у фейсбуці. 

Митрополит заявив, що така реакція українського народу на рішення суду щодо “Справи Василя Стуса” доводить: радянська тиранія більше не матиме місця у демократичній та незалежній державі. Усі намагання “совєцких адептів” будуть марними. 

“А правда про їхню негідну діяльність вже добре відома і буде поширюватись й далі – її неможливо ув’язнити, заборонити чи приректи на несправедливу смерть”, – наголосив Епіфаній. 

Митрополит нагадав, що ми неодноразово були свідками того, як видозмінювали українську історію: замовчували, змінювали, маскували. Однак, на думку Епіфанія, правда завжди перемагає. Саме правда є світлом, здатним подолати будь-яку темряву. 

“Саме тому світла пам’ять про Стуса завжди житиме в українському серці, незважаючи на будь-які заборони. Адже Стус справді був завжди вільним, навіть під час свого ув’язнення в радянській камері”, – підсумував Епіфаній. 

Варто зазначити, Віктор Медведчук з 24 вересня 1980 року виступав захисником у процесі над Василем Стусом, хоча сам поет від нього відмовився. Уже 2 жовтня того ж року Стусу зачитали вирок за “антирадянську діяльність і пропаганду”, не давши виступити з останнім словом і за відсутності підсудного. Уже в листопаді 1980 року Стус потрапив у табір особливого режиму, де помер 4 вересня 1985 року. Згідно з архівами, Медведчук у промові захисту сказав, що “всі злочини Стуса заслуговують покарання”, але просив звернути увагу на те, що Стус виконував норму на підприємствах і що поет переніс тяжку операцію шлунка. Медведчук згодом виправдовувався, що роль адвоката в таких процесах у СРСР була мінімальною і він не міг врятувати Василя Стуса.

За незалежності України Медведчук очолював Адміністрацію президента Леоніда Кучми, а в 2019 році став народним депутатом від партії “Опозиційна платформа – За життя”. Він є кумом президента Росії Володимира Путіна, який хрестив його доньку Дарину.

У 2018 році зі сценарію фільму “Заборонений” про Василя Стуса видалили усі згадки про Віктора Медведчука. Зі слів учасників зйомок, продюсерам дзвонили “з адміністрації Медведчука” і вимагали прибрати сцену суду над поетом. Після скандалу знімальна група фільму вирішила дозняти видалену сцену суду за участю адвоката Стус

У серпні 2019 року Віктор Медведчук подав позов із вимогою заборонити розповсюдження книги “Справа Василя Стуса” авторства історика і журналіста Вахтанга Кіпіані.

19 жовтня 2020 року Дарницький райсуд Києва зобов’язав автора книги “Справа Василя Стуса” Вахтанга Кіпіані та видавництво “Vivat” видалити з твору інформацію про Віктора Медведчука та заборонити розповсюдження накладу до усунення прав голови партії ОПЗЖ, який був адвокатом Стуса за часів СРСР.

Медведчук апелює до права на повагу до честі та гідності, недоторканість ділової репутації.

У видавництві “Vivat” вирішили оскаржувати рішення Дарницького райсуду.

“Ми подамо апеляцію на це ганебне рішення судді Заставенко. Її голос тремтів – соромно було, певно”, – зазначив пан Кіпіані у Facebook.

Книгу “Справа Василя Стуса”, в якій як адвокат поета фігурує політик Віктор Медведчук, після рішення суду на користь останнього розкупили впродовж години. Новий наклад книги готуються видати доки рішення суду не набуло чинності, орієнтовно – до 2 листопада.

Як повідомлялося, перші українські школи та виші за кордоном утворювалися при церквах українських громад США та Бразилії.

Схожі публікації

Залишити коментар