Українській економіці прогнозують 5–7% зростання і за яких умов це можливо – коментують експерти

від Стожари

Війна терористичної РоZZії руйнує українську інфраструктуру, економіку і довкілля, тож попереду нас чекає не лише важка боротьба за перемогу, а й тернистий шлях відбудови. Тим не менш, частина територій вже звільнена і починає відновлюватися, а українське суспільство й уряд вже працюють над стратегічними планами.

Ще кілька місяців тому про темпи відновлення економіки не йшлося. У січні НБУ суттєво погіршив очікування економічного зростання: з 4% до 0,3%. Консенсус-прогноз, зібраний на початку березня Центром економічної стратегії (ЦЕС), передбачав, що цьогоріч на Україну очікує мінімальне падіння ВВП у 0,1%.

Втім, песимістичні очікування, ймовірно, не справдяться. Свої прогнози вже поліпшили Нацбанк (2% зростання проти 0,3%) та зазвичай дуже консервативний Міжнародний валютний фонд. Раніше МВФ прогнозував для ВВП України діапазон від -3% до 1%. Зараз йдеться про те, що ще одного року скорочення української економіки не буде. Але чи означає це, що економіка може цьогоріч вийти на темпи відновлення у 5–7%?

Чому економіка пішла вгору. Економічна активність в Україні суттєво зростала у першому кварталі 2023-го завдяки швидкому відновленню енергетичної системи після російських атак, зазначається у пресрелізі МВФ з нагоди перегляду чотирирічної програми співпраці з Україною. Стабілізацію енергопостачання як одну з найважливіших причин відзначають усі економісти, опитані Forbes. Зимові відключення світла були суттєвою підставою для песимізму щодо перспектив економіки цьогоріч, констатує голова аналітичного департаменту Sense Bank Олексій Блінов.

Другий фактор – відносно стабільна безпекова ситуація, попри ракетні обстріли. Ключовий аспект – лінія фронту вже багато місяців залишається майже незмінною. “Є все більша впевненість бізнесу, що ситуація не погіршиться. Це сприяє поступовому відновленню виробництва”, – зазначає голова департаменту макроекономічних досліджень групи ICU Віталій Ваврищук.

Третя складова – макростабільність. Це, зокрема, фінансова допомога партнерів, зміцнення гривні, уповільнення інфляції, продовження роботи “зернового коридору” (хоч і з перебоями). Стабільні і великі обсяги міжнародної допомоги через державні видатки стимулюють економіку, каже старший економіст Центру економічної стратегії Юрій Гайдай.

Позитивні очікування є не тільки в бізнесу, а й у населення. “Більшу частину минулого року домогосподарства здебільшого витрачались лише на найнеобхідніше, тепер населення поступове збільшує свою частку витрат”, – зазначає Ваврищук з ICU.

Чи вдасться досягнути 5–7% зростання? Dragon Capital мав один із найпесимістичніших прогнозів на 2023-й. Наприкінці минулого року компанія заявила, що очікує падіння ВВП на 5%. Вже у березні аналітики покращили прогноз до -0,5%, а у середині квітня – до +3%.

Sense Bank зберігає оцінку економічного зростання цього року у 5,5%, розповідає Блінов. ICU поки залишається з прогнозом +2%, але не виключає перегляду після публікації попередніх оцінок Держстату по першому кварталу, каже Ваврищук.

Чи реально досягнути показника у 5–7%? Для такого зростання потрібні найкращі сценарії: завершення бойових дій, відновлення морської торгівлі, повернення мігрантів з-за кордону, каже Гайдай із ЦЕС. “Це все малореалістично цьогоріч”, – вважає він.

Результати економіки залежать насамперед від ситуації на фронті, каже Білан із Dragon Capital. “Якщо контрнаступ буде успішним, якщо вийдемо принаймні на кордони до 24 лютого, зростання може бути дуже швидким, 5–7% цілком реальні”, – пояснює вона.

Схожі публікації