ГЛОБАЛЬНИЙ НАФТАЛІ-ГЕРЦ ІМБЕР. ЄВРЕЙ ІЗ ГАЛИЦЬКОГО ЗОЛОЧЕВА, АВТОР ГІМНУ ІЗРАЇЛЯ

від svit_admus

Незліченні події, що відбуваються у ході розвитку супільств, свідчать про існування певних ознак того, що людство дозріло до солідарного глобального співтовариства. Проте, в даний час важко прогнозувати завтрашнє людини і світу. Але слід пам’ятати, що майбутнє – не те, що йде до нас, а те, до чого йдемо ми. Саме у цьому напрямі завжди “йшов” Нафталі-Герц Імбер (נפתלי הרץ אימבר, 27.12.1856-08.10.1909), уродженець галицького Золочева, єврейський поет, автор тексту “Гатікви”, державного гімну Ізраїлю, 165-річчя уродин котрого відзначаємо у ці дні.

ГЛОБАЛЬНИЙ НАФТАЛІ-ГЕРЦ ІМБЕР. ЄВРЕЙ ІЗ ГАЛИЦЬКОГО ЗОЛОЧЕВА, АВТОР ГІМНУ ІЗРАЇЛЯ
Нафталі-Герц Імбер (נפתלי הרץ אימבר, 27.12.1856-08.10.1909). Джерело фото: Вікіпедія

Нафталі-Герц Імбер народився 1856 року в галицькому місті Золочів (нині Львівська область, Україна). Батьки Нафталі – батько Шмуель Яків Імбер та мати Худл Шварц. У ранньому дитинстві часто і важко хворів, понад те надалі виявив себе обдарованим учнем, хоч і бешкетником. Замість того, щоби сидіти з іншими учнями за столом, ховався під стіл, але в кінці дня, коли вчитель екзаменував його, усе й у повному обсязі розповідав те, що вивчали на уроці.

ГЛОБАЛЬНИЙ НАФТАЛІ-ГЕРЦ ІМБЕР. ЄВРЕЙ ІЗ ГАЛИЦЬКОГО ЗОЛОЧЕВА, АВТОР ГІМНУ ІЗРАЇЛЯ - фото 2
Орієнтовно так виглядав Золочів (фото ілюстративне), коли по вулицях рідного міста бігав хлопчисько Нафталі-Герц Імбер. Джерело фото: Вікіпедія

Ребе (довідково: учитель в початковій школі хедері) хлопчика був вражений, коли 10-річний Нафталі написав вірша, присвяченого австро-пруській війні (у той час Галичина перебувала у складі Австрійської імперії). Надалі, під враженням від ліберальної політики Франца Йосифа I, в дні святкування 100-річчя приєднання Буковини до імперії, він написав присвячену цісарю поему (написана івритом) “Австрія”, згодом відзначену імператорською премією.

ГЛОБАЛЬНИЙ НАФТАЛІ-ГЕРЦ ІМБЕР. ЄВРЕЙ ІЗ ГАЛИЦЬКОГО ЗОЛОЧЕВА, АВТОР ГІМНУ ІЗРАЇЛЯ - фото 3
Велика синагога у Золочеві (знищена нацистами у Другій світовій війні), в середовищі якої формувався як особистість Нафталі Герц Імбер. Джерело ілюстративного фото: Вікіпедія

У цей же період Нафталі, котрий вважався вільнодумцем, утік від нападок хасидів до Бродів, де згодом став прихильником просвітницької течії «Гаскала» (довідково: єврейське просвітництво – рух, який виник у середовищі євреїв Європи в другій половині XVIII століття, яке виступало за прийняття цінностей Просвітництва, більшу інтеграцію в європейське суспільство). Звідти Нафталі переїхав до Львова, а потім – до Ясс (Румунія), де долучився до сіоністського (на той час іще палестинофільського) руху.

Нафталі любив мандрувати й упродовж цього часу він багато навчався та досліджував, аналізував стан речей у різних країнах, любив спостерігати за поведінкою мешканців. Імбер мандрує Угорщиною, Сербією, знайомиться з життям місцевих євреїв, у віршах передає їхні мрії та сподівання про повернення на землю предків.

1878 року весь світ облетіла звістка про появу в Палестині першого окремого єврейського поселення – Петах-Тіква (на івриті “Врата надії”). Новина викликала бурю захоплення в громадах єврейської діаспори. Під впливом цих почуттів 22-річний поет Нафталі-Герц Імбер пише на івриті вірш “Тікватейну” (“Наша надія”), якому судилося стати національним гімном, а згодом – державним гімном Держави Ізраїль.

1882 року переїхав до Палестини як секретар лорда Лоуренса Оліфанта, англійського письменника, громадського діяча, мандрівника. Імбер побував у різних районах Ерец-Ісраель, допомагав Оліфанту переконувати турецькі власті пом’якшити заборону на поселення євреїв у Палестині. Був свідком прибуття багатьох євреїв – російських підданих. Євреям-поселенцям Імбер присвячував свої вірші. У них він оспівував дух поселенства, який неодмінно мав привести до відродження Святої Землі.

Перебування на історичній батьківщині надихало Імбера. Свої вірші він читає в громадських місцях і приватних будинках. Твори друкували газети, їх поширювали на листівках. В Єрусалимі 1886 року вийшла перша збірка віршів Нафталі-Герц Імбера “Баркаї” (“Ранкова зоря”), своєю назвою ніби підкреслюючи, що Палестина стала для євреїв всього світу “зорею свободи та майбутнього щастя”.

ГЛОБАЛЬНИЙ НАФТАЛІ-ГЕРЦ ІМБЕР. ЄВРЕЙ ІЗ ГАЛИЦЬКОГО ЗОЛОЧЕВА, АВТОР ГІМНУ ІЗРАЇЛЯ - фото 4
Вид на Єрусалим, кінець 19 ст., орієнтовно так вперше побачив історичну землю Нафталі Герц Імбер. Джерело ілюстративного фото: www.pinterest.com/

Під час подорожі до Індії Нафталі вирішує побратись із Амандою Кейт Давізон. За час перебування у цій країні, Імбер багато писав: це були чи не найплідніший період у його творчості. В той же час, шлюб з Амандою Кейт став нещасливим і пара розійшлася.

ГЛОБАЛЬНИЙ НАФТАЛІ-ГЕРЦ ІМБЕР. ЄВРЕЙ ІЗ ГАЛИЦЬКОГО ЗОЛОЧЕВА, АВТОР ГІМНУ ІЗРАЇЛЯ - фото 5
Імбер Нафталі Герц із дружиною Амандою Кейт. Джерело фото: https://dyvys.info/

Після смерті Оліфанта (1888) Імбер знову змушений блукати різними країнами. Олександрія, Каїр, Константинополь, нарешті, Лондон – такі етапи його мандрів. Вже у 1892 році переїздить до США і тут здійснюється одна із його мрій – він знову активно подорожує та шукає натхнення. З того часу Нафталі Герц починає писати англійською мовою, також займається перекладацькою діяльністю. Так, йдеться про переклади англомовних текстів на іврит, зокрема видано частину “Рубаї” Омара Хайяма під назвою “Га-кіс” (“Келих”, 1905). Окрім цього, за життя Імбера вийшли друком ще дві його збірки поезій і віршів. Це “Баркай ге-хадаш” (ברקאי החדש “Нова ранкова зоря”, Золочів, 1900) і “Баркай га-шліші” (ברקאי השלישי “Третя ранкова зоря”, Нью-Йорк, 1902, з паралельним авторським перекладом на англійську мову).

Активний період, прожитий в США, не зробив життя Імбера спокійнішим. Далися взнаки матеріальні нестатки, пристрасть до алкоголю. Існує цікавий спогад: прийшовши якось на збори американських сіоністів в нетверезому стані, Імбер був виставлений із залу. Але вже по закінченні засідання всі учасники співали його пісню. “Мене вигнали, але моєї пісні ніколи не позбудетеся”, – виголосив Імбер, слухаючи урочистий спів за дверима.

ГЛОБАЛЬНИЙ НАФТАЛІ-ГЕРЦ ІМБЕР. ЄВРЕЙ ІЗ ГАЛИЦЬКОГО ЗОЛОЧЕВА, АВТОР ГІМНУ ІЗРАЇЛЯ - фото 6
Імбер Нафталі Герц, останній період життя. Джерело фото: https://dyvys.info/

Через різні обставини життя талант цієї обдарованої людини не зміг розкритися повністю. Виснажений негараздами й хворобами, Н.-Г.Імбер помер у Нью-Йорку 09.10.1909 року. У вимірі нашого часу існують підстави стверджувати, що Нафталі-Герц Імбер свою діяльність здійснював у глобальному контексті. Головне тут те, що Імбер на емпіричному рівні сприймав логіку розгортання суспільств, світоглядних орієнтирів особистості та збереження ідентичності людини.

У вірші, відправленому незадовго до смерті в єврейський журнал у Польщі, поет розмірковує про своє місце в житті народу: “Вони співатимуть мої пісні в радості, але забудуть моє ім’я, згадавши, коли зі мною прощатимуться”. 1953 року його тлінні останки були перепоховані в Єрусалимі на цвинтарі “Гар а-Менухот” (гора Спокою). І справді, після похорон лунали його рядки: “…Ще не втрачена надія наша, надія – дитя двох тисяч літ…”.

Євгеній Захарчук

(за матеріалами ГО “Україна-Європа-Світ”,

в рамках проєкту “Інститут Маркіяна Шашкевича”)

При підготовці матеріалу також використана інформація з ресурсів:

– https://uk.wikipedia.org/;

– https://zbruc.eu/;

– https://dyvys.info/.

Схожі публікації

Залишити коментар