5 років від дня смерті Дмитра Гнатюка: маловідомі факти про відомого буковинця

від Комарі Альберт

Народився Дмитро Гнатюк у Чернівецькій області, а навчався вже в Києві у державній консерваторії ім. Чайковського. Продовжив здобувати освіту у Київському інституті театрального мистецтва ім. Карпенка-Карого на режисерському відділенні. Один з виступів Дмитра Гнатюка, ще коли він вчився в консерваторії, відвідав Сталін. Можливо, ця зустріч посприяла молодому співакові у майбутньому. Пізніше Гнатюка обрали солістом Театру опери та балету.

Улюбленою і відомою всім у 1960-і рр. була пісня “Два кольори”, першим виконавцем якої був Дмитро Гнатюк. Він виступав також у США, Канаді, Португалії, Німеччині, Росії, Угорщині. Пізніше став режисером-постановником близько 20 вистав, серед яких “Запорожець за Дунаєм”, “Мазепа”, “Війна і мир”. У 1988 р. був обраний головним режисером Театру опери та балету.

При тому в СРСР відкрито виявляв своє українське походження. Його дружина Галина Гнатюк отримала філологічну освіту, працювала у сфері української граматики, історії мови. Хоча для того, щоб спокійно жити і працювати, треба було добре засвоїти партійну систему, розуміти і дотримуватися всіх правил. Саме тому займався й політичною діяльністю як депутат Верховної Ради Радянського Союзу.

Після проголошення незалежності продовжив свою політичну діяльність. Був заступником голови комітету ВР з питань культури і духовності, також був обраний народним депутатом.

У 1996 р. заснував Академію Мистецтв України, у 2005 р. нагороджено званням Героя України..Співак був першим виконавцем хітів 1960-х — легендарних пісень “Два кольори” та “Мій Київ”.

На оперній сцені йому належать образи Остапа і Миколи з “Тараса Бульби” та “Наталки-Полтавки” Лисенка, Петруччіо (“Приборкування норовливої” Шебаліна), Мазепи й Онєгіна (“Мазепа”, “Євгеній Онєгін” Чайковського), Демон у “Демоні” Рубінштейна, Фігаро з “Севільського цирульника” Россіні.

Якщо у вас немає волі, один талант не витягне людини. Є воля – є мета. Я слухав свого вчителя, Івана Паторжинського, і відчував свою місію – нести в світ нашу українську пісню.

Дмитро Гнатюк виступав як концертний співак, записав 21 платівку. У його репертуарі було понад 85 творів національної та світової класики — від буковинця Сидора Воробкевича до австрійця Йозефа Гайдна.

Оперний співак також був режисером-постановником вистави “Князь Ігор” О. Бородіна , “Запорожець за Дунаєм” Гулака-Артемовського , “Мазепа” на музику Чайковського, “Війна і мир” С. Прокоф’єва, “Севільський цирюльник” Дж. Россіні.

Дмитро Гнатюк також обіймав посаду головного режисера і директора Національної опери.

Він має звання Героя України, обирався до Верховної Ради III скликання, де очолював комітет культури.

29 квітня 2016р. Дмитра Гнатюка не стало.

Нагадаємо про маловідомі факти з життя співака:

1. У Дмитра Гнатюка – три брати і дві сестри. Один з братів загинув у катівнях НКВС.
2. На гастролях в Австралії та Новій Зеландії проспівав 57 сольних концертів за два місяці.
3. Дмитро Гнатюк ледь не став батьком хлопчика-сина вождя африканського племені туарегів, якого в якості подарунка співаку запропонував рідний батько дитини.
4. Голос співака відкрився після контузії на війні: через потрясіння відбулась мутація голосу.
5. У співака – дві робочі октави, mezzа voce брав “до” і “ля” внизу.
6. Одна із власних улюблених пісень – “Вівці мої, вівці” люблю:- єдина пісня де баритон зміг взяти ноту “до”.
7. Улюблена партія – Остап у “Тарасі Бульбі” Лисенка, композитор – Верді.
8. Платівки з піснями Дмитра Гнатюка вийшли щонайменше 57-мільйонним тиражем.
9. Перша опера, яку поставив Дмитро Гнатюк – “Князь Ігор”, потім був “Тихий Дон”.
10. Дмитро Гнатюк збирав колекцію картин, у тому числі українських художників – Васильковського, Левченка, Пимоненка та инших.

Раніше ми розповідали про “королеву опери” родом із буковинського села Бабин.

Схожі публікації

Залишити коментар