Український футбол у Португалії. На згадку про Івана Гамалія.

У грудні 2022 року мережу сколихнула сумна звістка про те, що у Португалії відійшов у вічність Іван Гамалій. Відомий український футболіст, який грав за різні команди, у яких завзято гартував собі «ім’я».

Навіть після переїзду до Португалії Іван Гамалій не полишив свою пристрасть – футбол.

Якщо український період життя Івана відомий до найменших дрібниць, то португальський має чимало «білих плям», які варто заповнити світлими та яскравими кольорами.

Іван Гамалій

Направду, що ми взагалі знаємо про український футбол у Португалії?

Отже почнемо знайомитись.

Першим слід відзначити про Асоціацію футболу українців у Португалії. Ось лінк на сайт Асоціації – https://sites.google.com/site/footballfederationukrport/home.

Примітно, що сайт оновлявся ще у 2010 році. Відповідно вся інформація нажаль за минулі роки. Однак, зазначу, що президентом Асоціації був Гамалій Іван Павлович. Разом з однодумцями він був генератором розвитку українського футболу в Португалії. Зі спогадів Павла Садохи (голова Спілки українців у Португалії): «Ми довго співпрацювали у громадських справах. Він організовував футбольні турніри під українські дати. Зокрема, декілька років поспіль він організовував команди для турніру з нагоди Дня Конституції України».

Серед значних успіхів культивування українських футбольних традицій у Португалії варто зазначити проведення турніру до Дня Незалежності України, а також участь у чемпіонаті серед мігрантів.

Португалія щороку збагачується українськими футболістами. У різних командах грали та грають такі футболісти: Іван Танцюра, Денис Куцик, Роман Коробка, Вадим Рибальченко, Сергій Кандауров, Роман Яремчук, Сергій Щербаков, Андрій Каряка, Сергій Ателькін, Валерій Бондаренко, Дмитро Ярчук, Максим Лапушенко, Антон Долгий, Сергій Сизий, Дмитро Литвин, Назар Маліновський, Артем Ярмоленко, Максим Радченко, Євген Сердюк, Дмитро Нагієв, Андрій Нестеренко, Дмитро Фастов, Олексій Шлякотин та інші.

Українські традиції стрімко поширюються й на португальський футбол. Кумедно-яскравим прикладом є унікальна історія Андре Філіпе Альвеш Монтейру. Його у Португалії знають як – «Укра»/«Ukra»! Це є скорочення від Ucraniano, тобто Українець!!!

Футбольні взаємини України та Португалії спільно з Іспанією стають дедалі тіснішими. Кульмінацією взаєморозуміння є подача спільної заявки на проведення чемпіонату світу з футболу у 2030 році!

Португальців та іспанців настільки вразив незламний український народ, який бореться проти рашистів, що вони вирішили йти до перемоги разом з Україною.

Чимало футбольних емоцій додають місцеві українські фанати. Українці перебуваючи навіть у найвіддаленіших куточках світу завжди гаряче підтримують своїх. В Португалії є свої віддані шанувальники українського футболу. Вони завжди поруч і напоготові створити український світ на чужині. Саме таку позитивну українську ауру створюють у Португалії вболівальники. Наприклад для футбольного клубу «Шахтар» (матч проти «Браги»), молодіжній збірній Україні тощо.

В цілому українська громада в Португалії живе футболом. Їх акції та маніфестації сколихують все португальське суспільство. Для прикладу:

– Флешмоб проти дій рашистів та УЄФА щодо вимоги прибрати напис «Героям слава» із форми української збірної з футболу.

– Проведення товариського футбольного матчу у Лісабоні в ім’я кримськотатарського  активіста Ервіна Ібрагімова.

– Бойкот чемпіонату світу з футболу в рашистів.

– Звернення до ФІФА з вимогою дисциплінарного покарання гравця «Спортінг Клуб Брага» – Алана Озоріо, який 8 серпня 2018 року (напередодні гри із «Зорею») опублікував на офіційній сторінці «Спортинг Клуб Брага» у соціальній мережі Facebook спотворені факти про Україну, що завдає вагомої політичної шкоди Україні, її іміджу у світі та відверто спрямоване проти суверенітету та територіальної цілісності країни.

– Підтримка юнацької збірної України (футболісти 1993 року народження) на турнірі в Португалії.

– Регулярні зустрічі з українськими футболістами («Динамо» Київ, «Шахтар» Донецьк тощо).

Світове українство тримає спортивний фронт!

Схожі публікації

Залишити коментар