Використання активів терористичної РФ: справа зрушила з мертвої точки / Use of assets of the terrorist Russian Federation: the case has moved from a dead point

від Стожари

Тема законного використання для відновлення України заморожених на території ЄС російських активів почала набувати чітких форм. Після інтенсивного її обговорення на саміті Європейського Союзу в Брюсселі 27 країн ЄС попросили Європейську Комісію та зовнішньополітичну службу Євросоюзу представити робочі пропозиції.

Про це на заключній пресконференції в п’ятницю, 27.10.2023, повідомив голова Європейської ради Шарль Мішель. «Дискусія про заморожені активи була вкрай позитивною. У країн є спільне бажання робити рішучі кроки в бік прогресу в цьому питанні», – додав він. Завдання-мінімум – мобілізувати хоча б частину цих активів, щоб отримати доходи, які могли б забезпечити як термінову допомогу Україні, так і довгострокову допомогу для її відновлення, повідомляє DW.

Використання активів терористичної РФ: справа зрушила з мертвої точки / Use of assets of the terrorist Russian Federation: the case has moved from a dead point

Єврокомісія зараз працює над пропозицією, яка на першому етапі буде націлена на надприбутки з цих активів. «Інакше кажучи, ми представимо пропозицію про те, як використовувати доходи від тих активів, які наразі приносять прибуток обмеженій кількості фінансових інститутів у ЄС», – пояснила фон дер Ляєн. Конкретні суми в цьому випадку вона не навела, але наголосила, що ці надприбутки вже досить значні. Ідея полягає в тому, щоб вивести їх, провести через бюджет ЄС та цілком направити в Україну на відновлення.

«Ніхто не може розраховувати, що ми повернемо [Росії] всі ці активи після того, як знімемо всі санкції, не надавши допомогу Україні», – заявила прем’єрка Естонії Кая Каллас, яка від початку агітувала за використання заморожених активів РФ. Вона підкреслила, що в цій справі Євросоюзу обов’язково робити ставку на нестандартні рішення.

Санкції на підході. Паралельно Євросоюз погоджує дванадцятий пакет штрафних заходів щодо Росії. Завдання нових санкцій – скоротити її бюджетні надходження від експорту алмазів Євросоюзу і його партнерам. Цей крок буде зроблено в тісній співпраці з країнами G7, анонсувала Урсула фон дер Ляєн.

До нового пакета ЄС мають увійти санкції щодо російського алюмінію, а також подальші обмеження на постачання товарів подвійного призначення, повідомив кореспондентці DW високопоставлений чиновник Євросоюзу напередодні саміту. Крім цього, істотною частиною нового пакета штрафних заходів буде механізм щодо запобігання їх обходу.

На саміті країни ЄС представляли й інші пропозиції. Так, наприклад, голова литовського уряду Гітанас Науседа агітував за введення санкцій щодо «Росатома», розробників і виробників безпілотників, а також російської інформаційно-комунікаційної галузі.

50 мільярдів для України: тепер скептиків двоє. Те, як посилити тиск на Росію санкціями і зміцнити підтримку України, Європейська Рада обговорювала два дні. 26 жовтня до неї через відеозв’язок долучився президент Володимир Зеленський.

«Від самого початку було зрозуміло, що, незважаючи на ситуацію на Близькому Сході, наша увага сконцентрована на підтримці України», – сказала глава Єврокомісії. Вона пообіцяла, що Євросоюз продовжить постачати Києву озброєння і боєприпаси, а також надавати фінансову допомогу. ЄС і всі його країни вже надали Україні допомогу майже на 83 мільярди євро. «Наступний крок – створення 50-мільярдного Фонду підтримки України, тому що їй потрібна надійна і передбачувана фінансова допомога», – підкреслила фон дер Ляєн.

Цей крок підтримує переважна більшість країн Євросоюзу. Скептично до нього ставляться Угорщина і, як з’ясувалося пізніше, Словаччина.

Використання активів терористичної РФ: справа зрушила з мертвої точки / Use of assets of the terrorist Russian Federation: the case has moved from a dead point - фото 2

Реакція лідерів інших країн ЄС на позицію Орбана та Фіцо. Як розповіла Кая Каллас, лідери країн ЄС запитували Віктора Обрана та Роберта Фіцо, яким вони бачать майбутнє, якщо Євросоюз перестане допомагати Україні. «Яка альтернатива? Росія переможе, і що далі? Чому ви вважаєте, що якщо ми віддамо Україну їй на відкуп, ви будете в безпеці? Ці запитання залишилися без відповіді з їхнього боку, тому ми продовжимо розмову», – пообіцяла вона.

Її люксембурзький колега Ксав’є Беттель заявив, що Євросоюз не може стати «заручником цієї ситуації та Орбана». «Ми знайдемо вихід, – пообіцяв він. – Допомагати всім, чим можна, – наш обов’язок перед Україною. І насамперед про це мають пам’ятати ті країни, які постраждали від влади сильнішого».

Наступний саміт Європейського Союзу відбудеться в Брюсселі 14-15 грудня 2023.

Схожі публікації

Залишити коментар