У Туреччині знайшли листи Роксолани і підпис Дорошенка

В Османському архіві в Туреччині знайшли важливі історичні документи, зокрема – договір з підписом козацького гетьмана Петра Дорошенка та листи Роксолани, султанші українського походження.

Про це надзвичайний і повноважний посол України в Туреччині Андрій Сибіга повідомив в інтерв’ю “Радіо Свобода”.

“Ще бачив листи Роксолани або Хюррем Султан – султанші українського походження. І директор архіву зробив копію цих листів мені. Вона могла писати листи тільки своєму чоловікові – султану Сулейману, який вважається одним з найуспішніших султанів. Є листування в контексті її гуманітарних проектів. Тому що вона будувала багато культових об’єктів по всій Османській імперії. І вони є прекрасним прикладом поетичного мистецтва того часу“, – розповів пан Сибіга.

Посол зазначив, що Роксолана була далеко не єдиною султаншею українського походження. Відомо ще як мінімум про чотири дружини правителів родом з території сучасної України.

“Була така Надія Тюрхан родом з Тростянця Вінницької області. Також надзвичайно впливова, вона дуже багато зробила для своєї батьківщини, як вважають історики. Власне, її султанство доводилося на період Богдана Хмельницького, а потім і на період Юрія Хмельницького“, – повідав посол.

Він додав, що вже вдалося знайти і договір султана з гетьманом Петром Дорошенком, який підтверджує міжнародну суб’єктність козацької держави.

Як повідомлялося, раніше у Туреччині також віднайшли оригінали грамоти Скоропадського та Брест-Литовського договору, яким чотири країни – Австро-Угорщина, Болгарія, Німеччина і Туреччина – визнали суверенітет УНР.

“Насправді цю знахідку можна розцінювати в категорії історичної сенсації. Тому що в силу певних обставин оригінал Брест-Литовського договору українською мовою і ратифікаційна грамота, на жаль, в Україні не збереглися. Тому виявлення будь-якого документа – це знаходження і відтворення нашої пам’яті, підтвердження наших державно традицій“, – підкреслив український посол.

За словами Андрія Сибіга, в Османській архіві знаходяться більше 90 мільйонів документів, з яких оцифровані тільки близько 5%, тому різних важливих і цікавих знахідок може бути ще величезна кількість. Зокрема, за словом “козак” пошук видав йому кілька тисяч документів, які ще належить вивчити.

Також у Польщі знайшли скарб доньки Великого князя Київського.

Схожі публікації

Залишити коментар