До Дня Незалежності України над полем у Данії здійнялася «Мрія»

від Стожари

80-метрову тінь найбільшого літака у світі, українського Ан-225, зображену на пшеничному полі у Данії можна побачити навіть з космосу. А зобразив її на острові Фюн у Данії скульптор Микита Зігура.

Ще нещодавно, з неабиякою увагою, усі чекали появи цієї тіні над садами Джардіні у межах мистецької роботи Відкритої групи та кураторки Ксенії Малих на Венеційській бієнале. Сьогодні ж символізм української «Мрії» утотожнює надію цілої нації, тож ми знову чекаємо, коли промайне та сама тінь.

«Це символ перемоги України, символ перемоги життя над смертю, — розповідає про проєкт Микита Зігура. — Так, на превеликий жаль, літак, яким ми пишаємося. був знищений загарбниками, але це не означає, що знищено наш дух та віру у власні сили! Ми все відбудуємо. І літак, звісно, теж».

Поряд з «Мрією» на житньому полі та охайному датському газоні автор відтворив тіні ще двох об‘єктів у реальному розмірі — ворожого російського винищувача СУ-27 та безпілотного літального апарату. Останній, до речі, було задумано автором ще у 2015 році, як рефлексію на вторгнення росії на схід України. Сьогодні він означає те, що небо захищають герої України.

Щодо лендарту, який відтворює реальний розмір ворожого винищувача СУ-27 — він не є фантазією або мистецькою спекуляцією, а вказує на актуальну реальність, загрозу, що її жителі інших країн бачать лише у новинах. Це дистонія, яка є десь не тут і не зараз, але будь-якої миті може розпочатися.

«Та тривога не покине жодного з нас, доки ми не побачимо замість тіні винищувача або БпЛа тінь нашої «Мрії», — каже посол України у Королівстві Данія Михайло Видойник. — Саме «Мрія», найбільший транспортний борт у світі, був зруйнований росіянами під час бомбардування. Відбудований, він відкине тінь, побачити яку, на відміну від винищувача, захочуть усі. Це стане символом мирного неба та справедливості».

Співорганізаторка проєкту, власниця міжнародної коммунікаційної агенції BREAD&SALT та українського арт-бренду Overall Анастасія Браткова каже, що команда має на меті реалізувати проєкт ще у декількох країнах світу: «Сьогодні, під час масованої інформаційної війни проти України, нам важливо утримувати увагу світової спільноти на порядку денному – Україна. І культура, як один з найголовніших елементів національної безпеки країни, найкращій шлях до діалогу у цій зятяжній війні».

Микита Зігура — український скульптор, відомий у світі та на Батьківщині багатьма арт-об’єктами, вписаними в урбаністичне середовище та публічні простори, персональними та колективними виставками, що побачили у Нью-Йорку, Люксембурзі, Варшаві, Лондоні, Києві та інших містах. Митець розкриває власне дослідження сучасного світу та класичних наративів творіння, роботи з матерією, формою та заданим змістом. Один з проєктів Микити, «Нова Археологія», присвячений актуальній темі збереження навколишнього середовища та змінам в екологічній свідомості людства.

У своїх роботах скульптор поєднує класичні та штучні матеріали, інтегруючи у витвори мотиви зіркового неба, рослинної ентелехії, східних арабесок або ж футуристичних фантазій. Сьогодні художник працює з неромантичним, неуявним болем та почуттями, знаходячи стежки для надії та діалогу із буттям.

Автор: Кристина Видойник

Схожі публікації

Залишити коментар