Як поет Михайль Семенко потрапив до рук НКВД: анімаційний ролик від Центру досліджень визвольного руху

від Стожари

Центр досліджень визвольного руху презентував анімаційну історію на основі архівної справи репресованого поета Михайля Семенка

Ролик розміщено на YouTube-каналі  Центру досліджень визвольного руху. 

У 1937 році НКВД заарештував українського поета-футуриста Михайля Семенка за звинуваченням у приналежності до української фашистської організації, що має на меті чинити терористичні дії проти керівництва партії. 

Поет не визнавав себе винним. Однак чекісти ретельно збирали інформацію, щоб довести зворотнє. 

У вересні 1937 року поет «вирішив» давати «правдиві та чистосердечні» свідчення. Про це він написав у заяві: «Визнаючи себе винним в активній участі в роботі української націоналістичної фашистської терористичної організації, прошу дати мені можливість приступити до правдивих показів в справі моєї контрреволюційної діяльності і її учасників, щоб я міг спокутувати свої тяжкі провини перед Радянською владою і Радянської батьківщиною».

НКВД присудив розстріляти поета. Вирок виконали у Києві 24 жовтня 1937 року.

Колекція з 77-ми документів зі справи Михайля Семенка оприлюднена на сайті Електронного архіву Українського визвольного руху, де її можна завантажити та переглянути. 

Над анімаційним роликом працювали: 

  • Ярина Цимбал — наукова консультантка;
  • Іван Кипибіда — ілюстратор;
  • Young & Hungry production — розробники анімаційного ролика.

Анімаційний ролик та колекцію документів підготовлено та опубліковано у рамках проєкту «Українські митці 1920-х у фокусі радянських спецслужб», що втілюється Центром досліджень визвольного руху за підтримки Українського культурного фонду.

Довідка: Михайль Семенко (Михайло Васильович Семенко) — 1892-1937 — поет доби Розстріляного відродження, основоположник і теоретик українського футуризму (також відомого як панфутуризм), організатор футуристичних угруповань, редактор багатьох видань.

Схожі публікації

Залишити коментар