Стрічка про блокаду Маріуполя й злочини росіян отримала приз у номінації «Standing Up», а фільм «Памфір» — в категорії «Фільми з Центральної та Східної Європи».
Це вже друга американська премія для дебютного фільму Чернова. Адже у січні 2023 року «20 днів у Маріуполі» отримав Приз глядачів (Audience Award) на фестивалі незалежного кіно Sundance в США.
Також стрічка отримала премію Cinema for Peace (Берлін, Німеччина) в категорії «Найкращий документальний фільм». Цей фільм отримав і дві нагороди престижної журналістської премії Royal Television Society 2023 (Великобританія) в номінаціях «Висвітлення міжнародних новин» і «Ексклюзив року», а персонально Мстислав Чернов — в номінації «Оператор року».
Стрічка Чернова розповідає, як Маріуполь переживав перші тижні російського вторгнення. Мстислав Чернов разом із фотографом Євгеном Малолєткою і продюсеркою Василісою Степаненко прибули в Маріуполь 24 лютого за годину до початку вторгнення як команда Associated Press.
15 березня команда AP залишила Маріуполь через гуманітарний коридор. Відеоматеріали, які Чернов вивіз із Маріуполя, стали основою документального фільму.
«Робота Мстислава Чернова та його колег по документуванню облоги Маріуполя була не менше, ніж героїчною. Без їхнього відважного висвітлення насильства та бійні світ би не побачив, що відбувається», — вважає старший віце-президент і виконавчий редактор AP Джулі Пейс.
Фільм планують показати на найбільшому в Північній Америці фестивалі документального кіно Hot Docs (Канада) та Міжнародному фестивалі документальних фільмів Doc Aviv (Ізраїль).
«Нагорода кінофестивалю в Клівленді означає, що історія українців, історія опору, трагедій та болю не залишає байдужим нікого у світі, — вважає автор «20 днів у Маріуполі» Мстислав Чернов.
В кінотеатрах США «20 днів у Маріуполі» можна буде побачити вже в липні 2023 року. А українська прем’єра відбудеться влітку 2023 року.
В категорії «Фільми з Центральної та Східної Європи» нагороду отримала ігрова стрічка «Памфір» Дмитра Сухолиткого-Собчука. «Памфір» — це історія, що стається в невеличкому західноукраїнському селі неподалік від кордону з Румунією. Фільм із Олександром Яцентюком у головній ролі, який втілює образ сучасника.
Йому довелось побувати на заробітках, повернутись до родини. А потім — здійснити відплату за сина, який підпалив молитовний дім. Багатопланова історія з містичним підґрунтям вражає і довго тримається в емоційній пам’яті. Фільм створювався у копродукції України, Франції, Польщі та Чилі.