ХХІІ Всеукраїнський рейтинг “Книжка року-2020” оголосив переможців.
До списку переможців в усіх номінаціях увійшло 32 книжки, що презентують всі сегменти книжкового ринку України, йдеться в офіційному пресрелізі конкурсу.
Цьогоріч відмовилися від визначення Гран-прі та від урочистої церемонії нагородження через пандемію Covid-19.
Переможцями рейтингу стали:
ХРЕСТОМАТІЯ
Номінація “Художня класика”: “Перші поетеси. Кодекс давньогрецької жіночої поезії” (Астролябія).
Номінація “Життєписи”: “Епістолярій Тараса Шевченка. У 2-х книгах” (Фоліо).
Номінація “Літературознавство / критика”: Володимир Панченко “Зупинитися і озирнутись” (Темпора); Ганна Улюра. “Ніч на Венері: 113 письменниць, які сяють у темряві” (ARTHUSS).
КРАСНЕ ПИСЬМЕНСТВО
Номінація “Сучасна українська проза / есеїстика / драматургія”: Софія Андрухович “Амадока” (Видавництво Старого Лева); Сергій Жадан “Хлібне перемир’я” (Meridian Czernowitz).
Номінація “Жанрова література”: Володимир Єшкілєв “Каїн” (Фоліо).
Номінація “Сучасна зарубіжна проза / есеїстика / драматургія”: Ольга Токарчук “Книги Якова”, “Химерні оповідання” (Темпора).
Номінація “Поезія / афористика”: Сергій Жадан “Список кораблів” (Meridian Czernowitz).
СОФІЯ
Номінація “Філософія / антропологія / психологія”: Євген Бистрицький, Роман Зимовець, Сергій Пролієв “Комунікація і культура в ґлобальному світів” (Дух і Літера); Станіслав Комарек “Європа на роздоріжжі” (Апріорі).
Номінація “Політологія / соціологія / культурологія”: Тарас Лютий. “Культура принад і спротиву” (Темпора); Володимир Горбулин “Как победить Россию в войне будущего” (Брайт Букс).
МИНУВШИНА
Номінація “Популярні видання / історична белетристика”: Сергій Плохій “Забуті покидьки східного фронту” (Клуб Сімейного Дозвілля).
Номінація “Дослідження / документи”: Самійло Величко “Літопис” (Кліо).
Номінація “Біографії / мемуари”: Карл Ґустав Маннергейм “Мемуари. Том 1” (Астролябія); серія “Звитяжці” (Лілея-НВ).
ОБРІЇ
Номінація “Науково-популярна література”: Майкл Остергейм, Марк Олкшейкер “Смертельний ворог. Людство проти мікробів-убивць” (Лабораторія); Лія Прайс “Про що ми говоримо, коли говоримо про книжки. Історія та майбутнє читання” (Yakaboo Publishing).
Номінація “Бізнес / економіка / успіх”: Тімур Ворона, Дмитро Дубілет “Бізнес на здоровому глузді. 50 ідей, як домогтися свого” (BookChef).
Номінація “Публіцистика / сучасні мемуари”: Олександр Михед “Я змішаю твою кров з вугіллям. Зрозуміти український Схід” (Наш Формат); Олег Сенцов “Хроніка одного голодування. 4 з половиною кроки” (Видавництво Старого Лева).
Номінація “Спеціальна й адаптаційна література / стиль життя”: “Атлас птахів України: повна збірка” (Цюпак А. І.); Оксана Мороз “Нація овочів? Як інформація змінює мислення і поведінку українців”, “Боротьба за правду. Як мій дядько переміг брехню” (Yakaboo Publishing).
ДИТЯЧЕ СВЯТО
Номінація “Книжки для малечі”: Грася Олійко “Історія, яку розповіла Жука” (Видавництво Старого Лева).
Номінація “Література для молодших школярів”: Уляна Чуба “Мед і Паштет – фантастичні вітрогони” (Абабагаламага); Мішель Лекрьо, Селія Ґалле, Клеманс Ру де Люз “Підручник відважного мандрівника” (Час Майстрів).
Номінація “Література для школярів середніх класів”: “Шлях українського воїна” (Балтія-Друк).
Номінація “Книжки для юнацтва”: Нора К., Вітторіо Ґьосле. “Кав’ярня мертвих філософів. Філософське листування для дітей та дорослих” (Новий Акрополь).
ВІЗИТІВКА
Номінація “Малярство / фотографія / пластика”: “Нарбут. Студії. Спогади. Листи” (РОДОВІД).
Номінація “Архітектура / дизайн / театр / кіно / музика / спеціальні дослідження”: “ВУФКУ. Lost & Found. 1922–1930” (Довженко-Центр : Dovzhenko Centre).
Номінація “Краєзнавча і туристична література / етнографія / історія повсякдення / дорожні нотатки”: Дмитро Малаков, Ірина Малакова “У Києві 60-х” (ВАРТО).
У премії “Нонфікшн” фіналістом стала книжка “Лицарі голодного Ренесансу” (Дух і літера) мистецтвознавця Дмитра Горбачова про український авангард 20-30-х років та репресії.
Лавреат премії — філософ Тарас Лютий з книжкою “Культура принад та спротиву” (Темпора).
Відзнаку “Видавничий імідж року”, що визначається за сумарним рейтингом книжок даного видавництва, які потрапили до Коротких списків, отримало видавництво “Дух і літера”.
Експерти оцінили 893 книжки. Повні списки кожної з номінацій формуються на підставі трьох інформаційних джерел: асортименту книгарень, видавничих сайтів та пропозицій видавців. Далі експерти оцінюють книжки за якістю видання, перекладу, актуальності, тощо. У кожній з номінацій від 10 до 25 експертів.
Як повідомлялося, українську письменницю Галину Малик номінували на Міжнародну премію Ганса Крістіана Андерсена – найпрестижнішу у сфері дитячої літератури, яку порівнюють з Нобелівською.