Як жили пересічні козаки на Запорізькій Січі: Фоторепортаж із експозиції на Хортиці

7 жовтня на Хортиці в історико-культурному комплексі «Запорізька Січ» запрацювала нова експозиція, яка розповідає про життя пересічних козаків на Січі. Історики на основі відомих письмових джерел відтворили типовий вигляд одного з 38 куренів, що існував на останній Січі. В реконструкції використані аутентичні предмети побуту 18-19 сторіччя, знайдені істориками на території Запорізької, Дніпровської та Херсонської областей.

Фоторепортаж підготувало Радіо Свобода.

Курінь – це як військовий козацький підрозділ, так і своєрідна військова казарма, в якій жили козаки. Таке приміщення поділялося на дві частини – сіни та житлове приміщення.

У сінях козаки облаштовували куток для курінного кухара. Обов’язкова його складова піч із відкритим вогнем, так звана кабиця, та казан. Сіль, борошно та пшоно – традиційні складові повсякденної козацької кухні.

Як жили пересічні козаки на Запорізькій Січі: Фоторепортаж із експозиції на Хортиці - фото 3

У житловому приміщенні були сирно (маленький низенький столик), стіл з однієї товстої і широкої дошки, та лави.

Однією з традиційних козацьких страв була так звана тетеря, коли відварне пшоно заправлялося шматочками тіста. Ємність для напоїв та корячок-ківш.

У правому куті житлового приміщення облаштовували покуття з іконами. Саме в цьому місці і сидів за столом курінний отаман. Глиняна груба для опалення приміщення.

Так званий піл – місце для відпочинку козаків. Одночасно на полі могли відпочивати до 30 козаків.

Над полом були жерди, на яких козаки розвішували свої речі. Для відтворення козацького побуту історики використали аутентичні речі, знайдені на Півдні України.

Як жили пересічні козаки на Запорізькій Січі: Фоторепортаж із експозиції на Хортиці - фото 12

Для того, щоб максимально точно реконструювати вигляд козацького куреня, працівники Національного заповідника «Хортиця» аналізували історичні документи з «Архіву Коша», «Проєкти реконструкції Новосіченського ретраншементу 1766 року», спогади Микити Коржа та записки священника Крем’янського.

Як жили пересічні козаки на Запорізькій Січі: Фоторепортаж із експозиції на Хортиці - фото 13

Усього на Новій Січі, вигляд якої найбільш точно описаний в історичних джерелах, існувало 38 куренів. Кожен із них мав власну назву та свого курінного отамана, що обирався на спеціальній козацькій раді. Раніше істориками на території історико-культурного комплексу «Запорізька Січ» було вже відтворено зовнішній вигляд будинку кошового отамана та військової канцелярії Січі.

Як жили пересічні козаки на Запорізькій Січі: Фоторепортаж із експозиції на Хортиці - фото 14

Раніше ми також розповідали, як козаки у 1636 році військовим походом пройшли 2500 км через Європу.

Схожі публікації

Залишити коментар