50 років від «великого погрому» української інтелігенції. КГБ проти українських дисидентів

від svit_admus

Цього дня 1972 року в Україні розпочалася кампанія масових арештів активістів українського руху. Згодом свідки і учасники тих подій назвали цю акцію влади «великим погромом» української інтелігенції.

30 грудня 1971 року у Москві Політбюро ЦК КПРС постановило провести всесоюзну кампанію проти дисидентів та «самвидаву». А вже через 5 днів — 4 січня 1972 року о 21:20 у потягу Москва – Прага за неправильне заповнення документів прикордонники затримали громадянина Бельгії Ярослава Добоша – українеця за походженням, члена еміґрантської Спілки української молоді.

Добош зацікавив чекістів після того, як у Києві зустрівся з літературознавцем Зіновією Франко, дисидентом і об’єктом справи “Блок”. «Органи» звинуватили Добоша в тому, що він виконував роль зв’язкового між закордонними антирадянськими центрами та дисидентами в Україні. Під час арешту в нього вилучено фотокопію «Словника рим української мови» С. Караванського, який на той час був уже політв’язнем.

Це затримання стало приводом до початку активної фази спецоперації КДБ УРСР під назвою «Блок» з ліквідації дисидентського руху в Україні, що стартувала вже 12 січня. У Києві, Львові та інших містах України в січні в «справі Добоша» заарештовано понад 20 осіб, впродовж року арешти поширились на сотню осіб, серед них: В. Стус, І. Світличний, Є. Серстюк, Л. Плющ, Д. Шумук, М. Плахотнюк, В. Чорновіл, З. Франко, М. Осадчий, І. Гель, С. Шабатура, Ірина та Ігор Калинці, В. Романюк, І. Дзюба, С. Ґлузман, Н. Світлична, І. Сеник та інші. Затримання в Україні тривали до 1974.

Читайте також: Арештована коляда, або Погром 12 січня 1972-го

Метою спецоперації КДБ було продемонструвати громадянам СРСР, що діяльність правозахисників керується націоналістичними організаціями за кордоном і спецслужбами капіталістичних країн. Зокрема в радянській пресі за 11 лютого було повідомлено, що «Добош прибув для виконання злочинного завдання зарубіжного антирадянського центру ОУН, що знаходиться на утриманні імперіалістичних розвідок», а також, що «за проведення ворожої соціалістичному ладу діяльності і в зв’язку зі справою Добоша притягнуті до кримінально відповідальності Світличний І. О., Чорновіл В. М., Сверстюк Є. О. та інші».

Ярослав Добош. Фото з кримінальної справи 1972 року

Під час ув’язнення Добоша на Луб’янці в Москві, до нього допустили бельгійського консула, який повідомив, що західний світ не має жодного впливу на СРСР і порадив говорити все, що від нього будуть вимагати, а після повернення в Бельгію він спростує усі свої заяви. Через п’ять місяців слідства, 2 червня 1972 на прес-конференції за участі представників радянських ЗМІ, Добош публічно «покаявся», заявив, що виконуючи завдання Закордонних частин ОУН, як зв’язковий між емігрантськими антирадянськими центрами та їх агентурою в Україні, зустрічався з українськими дисидентами. Після цього згідно Указу Президії ВР СРСР від 2 червня 1972 Я. Добоша звільнили від кримінальної відповідальності та «видворили» за межі СРСР. В Бельгії на прес-конференції для західних журналістів він відмовився від усіх свідчень даних в СРСР, які з нього «вибили» під примусом. Проте для радянських ідеологічних структур та спецслужб це вже не було суттєвим, оскільки маховик репресій отримав необхідне обґрунтування і уже був запущений.

Виступ Ярослава Добоша на прес-конференції. 2 червня 1972 року

Та все ж, попри детальну розробку спецоперації «Блок», кагебістам не все пішло відповідно до поставлених планів. У березні 1972, через три місяці після ув’язнення Чорновола, кияни Є. Пронюк, В. Лісовий та В. Овсієнко поширили черговий шостий самвидавний випуск журналу «Український вісник». Цікаво, що у Львові також під № 6 М. Косів, Я. Кендзьор та А. Пашко випустили «Український вісник», який отримав назву «львівський». Декількох дисидентів КДБ примусило написати «покаянні» заяви, проте більшість відмовилась від каяття, що суттєво нівелювало очікувані результати. Те, як ницо поступали кагебісти наочно ілюструють методи «роботи» з Михайлиною Коцюбинською, племінницею українського класика Михайла Коцюбинського. Її шантажували різноманітними погрозами, зокрема забрати доньку та позбавити материнських прав, проте так і не домоглись від неї покаянної заяви.

Арешти 1972 завдали велетенського удару по дисидентському руху в Україні, та все ж не змогли його знищити. Обсяг самвидавної літератури значно скоротився але не припинився.

Вертеп-1972 у домі Садовських у Львові. Стоять ліворуч: Любомира Попадюк, Василь Стус, Олена Антонів, Ірина Калинець, Марія й Ганна Садовські, Михайло Горинь; сидять — Стефанія Шабатура (“циган”), Мар’ян Гатала, Олександр Кузьменко. Це було 1 січня, а вже за кілька днів Стус, Калинець та Шабатура були заарештовані. Фото Ярослава Лемика.

Як згадує колишній радянський політв’язень Євген Сверстюк: “ми знали, що будуть арешти, і ми знали, що ті арешти будуть жорстокими і будуть означати наступ на особу і знищення особи фізично. І разом з тим ми не мали ніякого іншого виходу, тому що за нами була правда, і від правди відступати не можна. Мусить бути та жменька людей, яка іде по висхідній”.

Вертеп шістдесятників у Львові. Фото з кримінальної справи Стефанії Шабатури

Дисидент Василь Овсієнко, заарештований у 1972 році, згадує: “Я пізніше, коли був заарештований, читав покази Ярослава Добоша і дійшов висновку, що це була, мабуть, людина випадкова. Я не впевнений, чи він був справді завербований КДБ, чи це просто так, зі своєї наївності цікавився, чи мав якесь там завдання від своїх керівників чи не мав – Бог його знає. Але його КДБ використало досить таки вдало. Він розказав усе, що знав і чого не знав, виступив із заявою по телебаченню, та заява була опублікована у пресі. Його випустили, а все це стало приводом для масових арештів української інтелігенції.”

З ініціативи В. Чорновола в пам’ять про недавні арешти з 1975 року українські в’язні 12 січня почали відзначати голодуваннями та протестами як День українського політв’язня. У 1981-му учасники Київського демократичного клубу поширили листівки: «Співвітчизники! 12 січня – День українських політв’язнів! Підтримаймо їх!». Тоді КДБ заарештувало чотирьох осіб, зокрема журналіста С. Набоку. Ці події Москва також використала, щоби усунути з посади першого секретаря ЦК КПУ відданого комуніста проте не надто надійного для імперії Петра Шелеста та замінити покірним волі центру Володимиром Щербицьким із відповідною командою. Проте, як засвідчила історія, усі спроби порятунку імперії, заснованої на несправедливості та репресіях були марними.

Ярослав Добош

Ярослав Добош помер 1 липня 2015 року у лікарні в Бельгії.

Схожі публікації

Залишити коментар