В рамках комунікаційної кампанії «Разом вистоїмо. Разом ми – Європа», яка зосереджує увагу на підтримці Європейським Союзом малих та середніх підприємств в Україні, 16.11.2023 відбувся престур провідних національних та місцевих ЗМІ до Бучі та Житомира. Тема престуру – сприяння створенню кластерів та підтримка ініціатив, спрямованих на розвиток місцевих громад.
Від початку повномасштабної російської агресії підтримку з боку ЄС було переорієнтовано задля допомоги малому та середньому підприємництву в подоланні значних нових викликів: від збереження виробництва до релокації бізнесу, адаптації до роботи в умовах обмежених технологічних можливостей, браку робочої сили, втрати ринків збуту й партнерства, повідомляє ресурс Європейський Простір .
З іншого боку, статус України як країни-кандидата створює новий позитивний імпульс для розвитку української економіки, а ЄС надає допомогу державі, щоб вона могла скористатися з наявних можливостей.
Пані Посол Європейського Союзу в Україні Катаріна Матернова зазначила: «Малі та середні підприємства є наріжним каменем Єдиного ринку Європейського Союзу та основою успішної української економіки. Тому Європейський Союз продовжує підтримувати українські суб’єкти малого та середнього підприємництва. З самих перших днів повномасштабної російської агресії ми переорієнтували нашу допомогу для надання їм негайної підтримки. Водночас ми підтримуємо подальшу інтеграцію України до Єдиного ринку ЄС».
Учасники престуру ознайомилися з конкретними прикладами проєктів МСБ, реалізованих за підтримки Європейського Союзу. В Бучі вони відвідали Центр Дія.Бізнес, де дізнались про інструменти допомоги МСП за підтримки ЄС та познайомились із місцевими підприємцями, які скористалися послугами і програмами Центру (гранти, консультації, тренінги, менторські сесії тощо), а також пекарню «Буланжері», відкриту родиною переселенців з Сєверодонецька.
В Житомирі, де створюються перші в регіоні кластери, журналісти відвідали прес-брифінг місцевої влади та взяли участь у регіональній дискусії щодо результатів та перспектив підтримки Європейським Союзом МСБ України в контексті з відновлення та зміцнення місцевих громад. В регіональній дискусії, що відбулася у Житомирській політехніці, взяли участь представники Представництва ЄС в Україні, експерти програм ЄС, представники місцевого бізнесу, зокрема, локальних кластерів, які отримали підтримку ЄС. Також до обговорення в режимі онлайн підключалися колеги з Вінниці та Львова.
Цьому престуру передувала форсайт-сесія «Малий і середній бізнес в процесі євроінтеграції: сценарії та стратегії». Її результати були представлені на II Міжнародному експортному форумі. Також відбулись Європейські дні досліджень та інновацій в межах фінансованого ЄС проєкту «Нова економіка Івано-Франківська» (NEF).
Хаген Еттнер, директор програми міжнародної співпраці «EU4Business: відновлення, конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП», яку спільно фінансують Європейський Союз та уряд Німеччини і реалізує німецька федеральна компанія Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, сказав: «Малі та середні підприємства – це не додаток до національної економіки, це хребет економіки України. Діяльність кожного підприємства робить внесок у ланцюжки доданої вартості. Для виготовлення, розповсюдження та доставки свого продукту кінцевому споживачу підприємства замовляють товари і послуги інших підприємств. Бізнес також платить податки, що є основою для функціонування держави, забезпечує населення робочими місцями та доходами. Своєю чергою, працівники та їхні родини витрачають кошти на купівлю тих чи інших товарі та послуг. Так створюються економічні цикли. Місія програми EU4Business – посилити ці цикли та допомогти малим і середнім підприємствам України вистояти, відновитися, впроваджувати інновації та зростати».
Додаткова інформація про підтримку МСП з боку ЄС: eu4ukraine.eu та eu4business.org.ua .