Як у Чернівцях – Батьківщині свята – святкуватимуть Всесвітній День вишиванки

від Комарі Альберт

20 травня 2021 року – Земля наших предків для наших нащадків. Ювілейний рік Всесвітнього дня вишиванки присвячується українській народній музиці та проблемам вирубки лісів, висихання річок і забруднення довкілля пластиком.

Міжнародному дню вишиванки — 15 літ

Як пов’язані культурна спадщина та екологія? Насправді взаємопроникливо. Коли певна територія стає непридатною для життя, з часом зникає і вся місцева культура, яка століттями створювалася предками.

Протягом останніх десятиліть в Україні висохло близько 10 тисяч річок. Це означає, що більше не використовуються їхні старовинні назви, зникають з ужитку пісні, казки, легенди, повязані з цими річками. Вирубування лісів загрожує не лише затопленням цілих регіонів, а й, змушуючи жителів постійно відновлювати втрачене, «вимиває» багатство місцевих традицій та звичаїв.

Надмірне використання пластику нав’язує прості швидкі побутові рішення, створюючи споживацьке суспільство, яке все менше схильне заглиблюватися в культуру та історію, а також бути відповідальним за майбутнє.

Цього року День вишиванки на Батьківщині цього свята – у Чернівцях – відбуватиметься у форматі Дня вуличної етномузики. На величезній кількості локацій (площі, парки, пішохідні вулиці) гратимуть традиційні музики (кобзарі, лірники, сопілкарі, трембітарі, дримбарі, цимбалісти тощо).

Організатори пропонують усім партнерським організаціям долучатись до саме такого формату святкувань, уникаючи великих концертів та фестивалів. Святкуймо 15-ліття Всесвітнього дня вишиванки гучно та дзвінко!

ПРОГРАМА ЗАХОДІВ У ЧЕРНІВЦЯХ

11.30 – 12.00 – Відкриття свята. Народний аматорський оркестр народних інструментів Центрального палацу культури м. Чернівців. Сходи ратуші.
12.00 – Сурмач Микола Блищук. Вежа ратуші.
12.10 – 15.00 Спецпроєкт “Виїзна студія до 15-річчя Всесвітнього дня вишиванки телеканалу «UA:Буковина» (прямий етер). Початок вул. Кобилянської.
13.00 – 14.00 Святослав Силенко (бандура) Вул. Кобилянської (біля карети).
13.30 – 14.30 Юрій Фединський (кобза) Центральна площа біля пам’ятника Т.Г. Шевченка.
14.00 – 15.00 Тарас Козуб (ліра) Перетин вул. Кобилянської та вул. Кафедральної (біля магазину «Нива») .
14.30 – 15.30 Максим Бережнюк (мультиінструменталіст) вул. Кобилянської навпроти вулиці вул. Кохановського.
15.00 – 16.00 Гурт “Карпатські джерела” Берегометської ОТГ. Сходи ратуші.
15.00 – 16.00 Оркестр народних інструментів Хотинської. Театральна площа (зі сторони вулиці С. Бандери)
15.00 – 16.00 Народний аматорський оркестр народних інструментів Глибоцького центру культури і дозвілля Глибоцької селищної ради. Соборна площа.
16.00 – 18.00 Концерт Чернівецької обласної філармонії ім. Д. Гнатюка. Площа Філармонії.
18.00 – 19.00 Максим Бережнюк, Тарас Козуб, Юрій Фединський, Святослав Силенко Вул. Кобилянська на перетині з вул. Доброго.

Танець вишиванок посеред північного вітру Манітоби на озері Вінніпеґ у Канаді

Передісторія свята

Ідею акції «Всесвітній день вишиванки» у 2006 році запропонувала студентка факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Леся Воронюк. А поштовхом до реалізації ідеї та святкування стала вишиванка Ігоря Житарюка, яку він регулярно одягав на пари, як і чимало інших студентів.

Леся запропонувала одногрупникам та студентам обрати один день і всім разом одягнути вишиванки. Спочатку вишиванки одягнули кілька десятків студентів та кілька викладачів факультету. Та вже протягом наступних років свято розрослося до всеукраїнського рівня, до нього почала долучатися українська діаспора по всьому світу, а також прихильники України.

Ідея свята

Ідеєю свята є збереження українських цінностей та їх популяризація серед молоді та населення загалом. Свято не передбачає обов’язкових заходів, окрім одягання вишиванки. Хоча протягом усієї історії заходу з ініціативи студентів, школярів, громадських та культурних діячів проводяться концерти, хода, конкурси, вечорниці, ярмарки.

Саме ж свято запрошує кожного свідомого громадянина до абсолютно простого вчинку — одягнути вишиванку і в ній піти на роботу чи на навчання. Разом із тим, така дія має глибокий контекст, адже йдеться про вираження своєї національної та громадянської позиції, культурну освіченість та духовну свідомість. Як показує досвід, люди в День вишиванки завжди піднесені та усміхнені, адже в стародавньому одязі закодовано багато символів сили, добробуту, краси та оберегів.

Схожі публікації

Залишити коментар