Музей української діаспори запрошує на відкриття міжмузейного виставкового проєкту «Українці на Монмартрі»

від Стожари

15 лютого о 17:00 в Музеї української діаспори відбудеться відкриття міжмузейного виставкового проєкту «Українці на Монмартрі». Проєкт презентує твори вибраних українських художників-емігрантів XX ст., представників Паризької школи (École de Paris), які жили й творили у французькій столиці.

У 1920-1930-х роках Париж був центром європейського мистецтва. Сюди в пошуках творчої самореалізації приїздили художники з різних країн світу, тут формувалися нові мистецькі стилі, відбувалися знакові культурні події. В цей час у Парижі утворилася «Українська група» («Un Groupe Ukrainien»), куди входили художники з України. І хоча «Українська група» проіснувала недовго, її учасники залишили яскравий творчий слід у культурно-мистецькому житті Європи першої третини ХХ ст. Вони органічно увійшли до міжнародної спільноти художників, яка пізніше отримала назву «Паризька школа» (École de Paris).

«Прибулі мистці-емігранти часто селилися і працювали на Монпарнасі та Монмартрі з його затишними кав’ярнями, майстернями й студіями», – розповідає Ганна Лексіна, мистецтвознавиця, кураторка виставки. «Саме на Монмартрі, у галереї «Студія 28», у 1930 році відбулася одна з перших виставок художників «Української групи»».

На виставці «Українці на Монмартрі» експонуватимуться твори Михайла Андрієнка, Миколи Глущенка, Олекси Грищенка, Миколи Кричевського, Софії Левицької, Василя Перебийноса та Василя Хмелюка, написані у 1920-1930-х роках у період становлення й розквіту Паризької школи (École de Paris).

Широкому загалу будуть представлені пастельні краєвиди Парижа й ранні абстракції Михайла Андрієнка, графічні пейзажі та жанрові сцени з життя Антверпена, Лондона й Парижа, виконані Миколою Глущенком, гірські та архітектурні види Крита, Коринфа й Стамбула, написані Олексою Грищенком під час подорожей, акварельні пейзажі Парижа й Ніцци, створені Миколою Кричевським, та живописні портрети Василя Хмелюка.

Вперше за багато років експонуватимуться ілюстрації до творів Миколи Гоголя «Вечори на хуторі біля Диканьки» – дереворити Софії Левицької, виконані у 1921 році для французького видання, а також повоєнні графічні рисунки Миколи Кричевського, створені для французького видання повісті Миколи Гоголя «Тарас Бульба» у 1945 році.

Змістовими акцентами виставки стануть пізні роботи Миколи Глущенка, Миколи Кричевського та Михайла Андрієнка 1950-1960-х років. Це краєвиди Парижа – міста, що об’єднало художників та надихало їх на творчість. Доповнять виставку архівні фото мистців та діяльності «Української групи» («Un Groupe Ukrainien»).

У проєкті «Українці на Монмартрі» будуть представлені твори з колекцій Музею української діаспори, Національного художнього музею України та приватних зібрань.

Кураторка проєкту – Ганна Лексіна. Кураторська група проєкту – Оксана Підсуха, Данило Нікітін, Олександра Драч.

Виставка «Українці на Монмартрі» триватиме з 15 лютого по 19 травня 2024 року в Музеї української діаспори. Вхід на відкриття – вільний. Вартість квитка з 16 лютого – 100 грн.

Схожі публікації

Залишити коментар