Як унікальний культурний проєкт знайомить американців з Україною та допомагає наближати перемогу

від Стожари

Вже 670 днів триває повномасштабна війна в Україні проти одного з найпідступніших ворогів у світі. Початково, більшість українців в діаспорі призупинили свої культурні проекти і почали збирати гуманітарну допомогу та пожертви на закупівлю медичного і військового обладнання, надавати посильну допомогу та підтримку землякам-біженцям.

Проте, з часом, американці припинили просто так віддавати речі та гроші. Люди втомилися, а накопичені ресурси вичерпалися. Тоді команда українсько-американського проєкту “Батьківська Хата. Homestead” вирішила повернутися до того, в чому відчувають себе найсильніше – культурна дипломатія.

Ми почали організовувати події різного масштабу: від невеликих у бібліотеках та місцевих закладах, де здобували всього кілька сотень доларів, до великих заходів, де збирали сотні тисяч доларів за одну подію. Усі ці кошти були відправлені в Україну. Ми також постійно працювали над популяризацією нашої культури та над тим, щоб Україна була завжди в центрі уваги не лише серед української, але й місцевої громади і місцевих новин“, – розповідає авторка проєкту “Батьківська хата. Homestead”, діаспорянка Оленка Браво з Сан-Антоніо (США, Техас).

“Батьківська Хата. Homestead” – це унікальний українсько-американський проєкт, який привертає увагу глядачів з усього світу до різних аспектів української культури та села кінця XIX – початку XX століття. В рамках цього проєкту ви зможете поглибити своє розуміння українських традицій, автентичної музики, дізнатися більше про національний одяг, побут, архітектурні особливості та ремесла наших предків, розглядаючи їх з регіональних перспектив. Наприклад, ви дізнаєтеся про одяг, архітектуру та музику з Черкащини або про всі ці аспекти з одного села на Гуцульщині. Три роки наполегливої праці і життя в ритмі нон-стоп команди, а саме Наталки Стурджіл, Світлани Задоровської та Оленки Браво.

Протягом останнього року команда проєкту влаштовувала численні виставкові заходи та покази автентичного одягу з колекції Наталки Стурджіл за постановки показів за підтримки Оленки Браво.

На цих заходах ми активно збирали кошти для наших військових і продовжуємо боротьбу за історичну правду та перемогу на культурному та інформаційному фронті“, – ділиться пані Оленка.

Ці події відбулися в різних країнах, включаючи: Швейцарію, Францію, Канаду, а також в різних штатах США, таких як Техас, Колорадо та Джорджія, а також, звісно, в Україні. Ця широка географія підтримки української культури.

Багато з цих заходів отримали підтримку місцевих діаспор та влади. На численних заходах були присутні представники урядових посадовців, місцеві мери та представники різних міжнародних організацій.

На дивовижному святкуванні музики, мистецтва та миру проєкту “Батьківська Хата. Homestead.” з’явився в самому серці Техасу під час Концерту до Дня Миру 2023 у приміщенні Капітолія штату Техас. Ця подія об’єднала багатий культурний спадок України та художні таланти місцевих жителів Остіну в важливому акті єдності та стійкості. Проєкт був представлений авторкою Оленкою Браво та партнеркою із Остіна, Техас, Катериною Войновою, у співпраці з друзями України з Остіну та неприбутковою організацією “Класична Музика для Світу” (Classical Music For the World) разом із українською делегацією, організованою Катериною Войновою (до складу якої входили: український фаготист і піаніст Олександр Сєдін, співачка, соловейка української громади Остіну Олександра Пеліта, ансамбль українського народного танцю “Соняшник”).

Внесок проєкту ‘Батьківська Хата. Homestead.’ важко переоцінити, представлені полотна проєкту додали унікальний штрих івенту. Фотографії і полотна в художній обробці, створені у співпраці проєкту з художницею Альоною Модлєскі, прикрасили центральну кімнату Капітолія штату Техас, перетворивши її на святилище мистецтва та культури.” – говорить Катерина Войнова. “Альона Модлєскі, талановита художниця із Остіна, відіграла ключову роль у цій співпраці, внесла своє художнє бачення у проєкт, створивши серію робіт у змішаній техніці“.

Неоціненною також стало колаборація із проєктом “Берегині” Світлани Севостьянчик, художниці з Києва, її картини часто представлені разом із проєктом “Батьківська Хата. Homestead.” і разом це чудове мистецьке об’єднання є одою до краси та таланту українського народу.

Концерт до Дня Миру 2023 відбувся в значущий день – у вихідні перед Міжнародним Днем Миру ООН. Вибір цієї дати підкреслив важливість єдності, гармонії та прагнення до миру по всьому світу. Ця подія не була просто про музику та мистецтво; це було заявою про спільну волю подолати виклики, навіть у часи війни.

Також дуже значущою подією в Остіні була організована знову ж таки у партнерстві з Катериною: участь нашого проєкту і показ автентичного одягу з колекції нашої Наталки на Фестивалі “South by Southwest,” під вправну постановку дефіле від Оленки. Це один із найбільших і найвпливовіших культурних, технологічних та медіафестивалів у світі. Він щорічно проводиться в Остіні, Техас, США.

SXSW включає різноманітні заходи, такі як: покази найновіших фільмів, обговорення та демонстрації новітніх технологій, стартапів та інновацій у світі інформаційних технологій та музичний фестиваль різних музичних жанрів. Цього року на фестивалі виступали українські гурти: Kalush Orchestra, Козак Сіромаха, гурти “Kazka” та Balaklava Blues. Саме під час цієї платформи і був представлений наш проєкт разом із показом автентичного одягу під живу музику від українського етно-гурту “Balaklava Blues.”

На заході були присутні представники Конгресу, міжнародні технологічні спільноти, представники українського шоу-бізнесу, такі як гурт “Казка,” консул України Віталій Тарасюк, Президент і Головний виконавчий директор Western NIS Enterprise Fund Ярослава 3. Джонсон, представники Capital Factory, TECH RANCH, Q-Branch, AT&T, Adobe, Google, Twitch, Meta та Coinbase. На захід завітали представники Естонської національної делегації, а також представники технологічних компаній з Японії, Литви та Великої Британії. Сказати, що ми цим заходом охопили значну кількість свідомих людей зі всього світу – це навіть не висловити всіх наших вражень від цієї участі.

Взяли участь у урочистому благодійному заході з нагоди 32-ї річниці Дня незалежності України «The Independence Day of Ukraine celebrating the Brave Spirit of Ukrainian People.»

«Одним із центральних елементів заходу став благодійний “тихий аукціон,” на якому були представлені різноманітні предмети та послуги від донорів з метою збору коштів на допомогу Україні. Дякуючи організації Artwinery, учасники аукціону мали можливість придбати Артемівське ігристе вино, яке після початку повномасштабного вторгнення рф в Україну було евакуйовано з Бахмуту. На заході було проведено показ етнічного українського одягу Наталки Стурджіл за постановкою і організацією показу Оленки Браво та виставкові роботи Батьківська Хата. Homestead, яка відіграла важливу роль у презентації української культури та національної ідентичності.» – процитував генеральний консул у місті Г’юстон Віталій Тарасюк.

Окремо було представлено інформативну виставку благодійної організації Daar Foundation та за сприянням Uart.gallery роботи відомих українських митців Дмитра Кришовського, Ольги Гайдаміки, Ярослава Зайцева та Вікторії Зубенко. Був представлений проєкт «Берегині» Світлани Севостьянчик.

«Отримали офіційні привітання від Губернатора штату Texas Greg Abbott, окремо прокламацію від голови Комітету Палати представників у закордонних справах, конгресмена Michael McCaul, Проголошення визнання Конгресом від Конгресвумен та Члена Українського Кокусу Sheila Jackson Lee, прокламацію від мера міста Г’юстон Sylvester Turner, та прокламацію від мера міста Остін Kirk Watson» – продовжив пан консул. – «Захід відвідали військові Brigade General E.A. “Buddy” Grantham, Commander, 2nd Brigade, Texas State Guard, Coast Guard Commander Sector Houston-Galveston Capt. Keith Donohue, представники дипломатичного корпусу, представники офісів конгресменів, представники великого бізнесу та української громади Техасу.»

Відвідали у якості почесних гостей з виставковою експозицією нашого проєкту найбільший фестиваль в Денвері завдяки місцевій громаді Ukrainians of Colorado та Ірині Шаталов. Представили проекти з Техасу “Батьківська Хата. Homestead” і Берегині, та послухали виступи наших вже українсько-техаських виконавців Александра Павліка та Олександра Сєдіна. Фестиваль зібрав понад 2000 осіб. Гроші з якого були відправлені в Україну. Присутні були мер міста Майк Джонстон, конгресмен Джейсон Кроуз.

Уперше в Нью-Йорку на Мангеттені презентували етнографічний проект «Батьківська хата. Homestead». Мистецька акція відбулася на ознаку пам’яті 90-х роковин Голодомору 1932–1933 років в Україні – геноциду українського народу та на вшанування подвигу кращих синів і доньок України, які захищають рідну землю від російських окупантів.Ми вже не перший рік поєднуємо “Батьківська хата. Homestead” з цією жахливою для українців датою. Ми намагаємося створити контраст між тим, як українці жили до Голодомору та жахливою картини періоду 1932-1933 років. Наша мета полягає в тому, щоб показати відвідувачам саме цю полярність, яка ілюструє, що втратили наші предки: землю, власність, ферми, гарні хати, великі сім’ї, одяг, дорогоцінні прикраси та нашу безцінну культуру, мову, релігію та багато іншого, перш ніж це було відібрано. Ми проводимо паралель між минулим і подіями в сучасній Україні. Ми показуємо, як українці жили 3-5 років назад, і що відбувається зараз, нагадуючи, що історія не повинна повторюватися. Ми також хочемо продемонструвати, як Україна може існувати без війни та руйнівної політики. Наш проект був створений, щоб показати, як виглядала Україна до початку руйнівної кампанії радянського союзу проти України як нації. Ми доводимо, що Україна має глибшу історію, ніж просто частина совку. Штучний голод супроводжувався нищівною атакою на українську ідентичність, включаючи культуру, релігію та мову. Українські сорочки, корали, дукачі та інше обмінювалися на хліб або ж забирались, щоб радянські злидні не змогли знищити ці речі. Ми вибрали фотографії (сцени), що включають одяг, побут і загальний спосіб життя до 1933-1933 років, деякі навіть до 1922 року. Наша виставка має велике значення для підтримки України в часи війни. Вона відображає культурну спадщину українського народу, яка в даний момент знищується російським урядом. Цей режим намагається стерти будь-які свідчення про існування української культури, і ми виступаємо як свідчення нашої історії.

Організатори події: Союз Українок Америки та Оксана Пясецька – дорадниця презентації проекту, голова Референтури з питань культури СУА, 64-й Відділ СУА та Валентина Шемчук – кураторка проекту, культурно-освітня референтка Управи 64-го Відділу СУА, Українська Греко-Католицька Церква святого Юра та парох отець Йоан Лубів ЧСВВ. На виставкову подію «Батьківська хата. Homestead» завітав Митрополит Борис Ґудзяк, Архиєпископ Філадельфійський Української Католицької Церкви. Владика Борис тепло відгукнувся про засновників проекту «Батьківська хата. Homestead», про організаторів презентації та висловив побажання мати у Філадельфії копію виставки всіх дванадцяти вперше представлених у Нью-Йорку фотокартин. Метою виставки в Нью-Йорку є демонстрація контрасту між тим, як жили українці до Голодомору 1932–1933 років в Україні, заподіяного сталінським режимом, та до жахливих звірств сучасності – війни путінської росії проти України. І тоді, і нині зайди поливають кров’ю нашу землю, вбивають українців, нищать їхні оселі, нашу мову, культуру, церкви. Як у часи Великого Голодомору українці вимінювали родинні прикраси та вбрання на хліб та закопували національні строї, так само народний одяг і нині українці рятують від окупантів-бузувірів. Зібрання благословив ієромонах-василіянин отець Йосафат Коваль. Квітами та оплесками глибокої вдячності організатори та учасники зібрання привітали найдорожчих гостей – захисників України Сергія Паука та Андрія Ткачука, які перебувають у Нью-Йорку на протезуванні та реабілітації. Модерувала зібрання та створила поетичні епіграфи-присвяти батьківській оселі й пісням про рідну землю заслужений працівник культури України, членкиня Національної спілки журналістів України Валентина Шемчук. Її сповнене найглибшої шани до батьківської хати слово народжувало в уяві глядачів образ рідної оселі, і в серці кожного озивалася любов до батьківського обійстя. Українські та кримськотатарські пісні й музику гостям подарували хор «Молода думка», його художній керівник і диригент заслужений діяч мистецтв України Василь Гречинський, Вокальна студія «Писанка» та її художній керівник і засновниця Ольга Обертос, співачки Леся Верба та Ліліан Діттан. Благодійний аукціон з продажу двох фотокартин було проведено на виставковій події. Після зібрання розкуплені були всі картини. Деякі з них осіли у приватних будинках українців у Нью-Йорку, деякі – в офісах, у ресторані, а також в Українській Скавтській Організації «Пласт», що її осередок є на південному сході Мангеттена та яка є однією з найстаріших пластових станиць у США. Усі кошти, які були пожертвувані на зібранні, будуть використані для придбання в Нью-Йорку турнікетів для захисників України. Зібрання відбулося за участі консула Генерального консульства України в Нью-Йорку Наталі Мусієнко, Всечесних отців-василіян Кирила й Олексія, які щиро сприяли підготовці події.Організатори та учасники презентації проекту «Батьківська хата. Homestead» висловлюють щиру вдячність за допомогу в проведенні зібрання доброчинцям – українському ресторану «Веселка» і його власникові Джейсонові Бірчарду та крамниці «J.Baczynsky East Village Meat Market» і її менеджерові Андрієві Ільницькому.

Рідне обійстя було прихистком українців у жахливі роки Голодомору 1932–1933 років в Україні – геноциду українського народу. Батьківська хата є оберегом українців у їхній героїчній боротьбі під час російсько-української війни – сучасного геноциду українського народу. Як вияв любові і шани до рідної оселі постав у Нью-Йорку етнофотообраз батьківської хати, про неї над Нью-Йорком лунало слово та злітала пісня.

Ряд подій був як завжди відпрацьований на День Вишиванки, а саме у Ванкувері, Канада, Г’юстоні, Техас, Атланті, Джорджія, і звісно ж в Україні. Одним із них був неймовірно потужний благодійний захід “День Української Культури у Г’юстоні” у Ecclesia Houston за підтримки Consulate General of Ukraine. Хедлайнерами були: виставкова подія “Батьківська Хата. Homestead.” та співачка Bria Blessing / Брія Блессінг. Експозиція проєкту тривала понад 2 місяці і зібрала понад 10 000 глядачів і більше ніж 50 000 доларів. Також у грудні планується благодійний продаж цих робіт. Тобто чекаємо ще фінансової допомоги для України.

Ці події є дуже важливими, адже цільова аудиторія була саме американці. Бо саме їх підтримка на майбутніх виборах є дуже важливою для перемоги України. Це допомагає показати і довести значимість України на світовій арені, як символ справедливості, незалежності і багатьох інших американських цінностей.

В Україні також було представлено проєкт “Батьківська Хата. Homestead” декілька разів. Дуже важливою була виставкова подія у Центрі фольклору та етнографії Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка, за підтримки Володимира Васильовича Щибрі, кандидата історичних наук, етнолога, колекціонера народного одягу. Це визнання, коли етно-проєкт виставлений в самому серці української етнокультури. Бо проєкт розглядається не лише з точки зору фотоепізодів, але і з історично правильного конспекту серед науковців.

Проєкт “Батьківська Хата” настільки розрісся, що на даному етапі ми працюємо над документами для оформлення неприбуткової організації. Під дахом проєкту ми відкрили першу українську школу в Сан-Антоніо, адвокацію у Капітолійському комплексі у Вашингтоні для лобіювання українських питань серед конгресенів США, проводили мітинги, включаючи один із найбільших мітингів на річницю повномасштабного вторгнення. Також організовували заходи для збору коштів на розбудову українства в місті і відзначення цьогорічного Дня Незалежності. А однією з найзначніших подій року було те, що мерія погодилася на назву вулиці в місті на український манер!

Під час делегації у Вашингтоні, коли ми адвокатували за українські інтереси у Білому домі, ми передали друковані матеріали “Батьківська Хата. Homestead” американським конгресменам із нашою і американською символікою. Навіть сенатору Техасу Теду Крузу були передані наші листівки особисто. Це неймовірно важливий крок для донесення української ідентифікації до американської влади.

На даному етапі ми продовжуємо знімати 3-й сезон, фотографуючи діаспорян в різних куточках США. Ми фотографуємо моделей в автентичному вбранні перед видатними пам’ятками та місцями різних міст. Загалом, у класичному варіанті зйомки в Україні передбачається близько 40 епізодів, що дорівнює понад 200 фотографіям. Цього року зйомки не були дуже активними, але ми встигли зробити фотосесію із відомою українською скрипалкою Кароліною Проценко в Лос-Анджелесі, а також іншу фотосесію в Денвері. Планується зйомка в Нью-Йорку. За останні 1,5 року ми встигли зробити фотосесії у Флориді, Джорджії, Південній Кароліні, Техасі. Дуже кортить нарешті приїхати до міста, де зосереджена найбільша українська громада, а саме в Чикаго. Тому, якщо ви бажаєте долучитися до нашого проєкту та здійснити фотосесію в автентичних костюмах з колекції Наталки Стурджіл, а також зафіксувати Чикаго на згадку в нашому проєкті, напишіть нам! З часом цей проєкт набуде ще більшого значення. Зараз ще існують живі свідки багатьох історичних подій, але кожен день їх стає все менше. Через 50 або 100 років історики вивчатимуть минуле, використовуючи наші фотографії. Як ми вже зазначали, унікальність нашого проєкту полягає в поєднанні костюмів, архітектури, ремесел та автентичного співу.

Ми розуміємо, що ці події і фінансові внески, порівняно з загальним масштабом, можуть видаватися невеликими, але для культурного проєкту це великі досягнення. Культурна спадщина, якій завжди бракує державного фінансування, є фундаментальною частиною нашої нації. Нація будується на мові, релігії та традиціях, і це надзвичайно важливо. Спочатку ворожість приходить саме до цих аспектів. Ми завжди наголошуємо, що, якщо б ідентифікатори нації отримали підтримку 30 років тому, то можливо, б не сталося цієї гібридної війни і не розвивалася б така риторика! Бо як то кажуть, танки ніколи не заходять першими…

Команда Оленка Браво, Наталка Стурджіл, Світлана Задоровська

Куратори Катерина Воінова, Валентина Шемчук, Леся Воронюк, Валерій Лещинський, Роман Білявський, Оксана Пясецька

Партнери: UNWLA, Classical Music for the world, USAID CEP, WNISEF, Startup Grind Kyiv, Світлана Севостянчик, Liberty Ukraine

Фотографи: Фарід Зарінабаді, Вадим Колесник, Ірина Вишковська

Схожі публікації

Залишити коментар