Скільки часу українські біженці можуть перебувати в Польщі: пояснення юристів

від Стожари

12 квітня Сейм Польщі проголосував за зміни до Спецзакону про допомогу громадянам України, які виїхали до Польщі у зв’язку з війною. 29 травня Президент Анджей Дуда підписав цей проєкт зміни, чим автоматично продовжив період перебування українців у Польщі.  

Юристи із Stowarzyszenie Interwencji Prawnej (Association for Legal Intervention) пояснили для видання UAinKrakow.pl, які зміни щодо термінів перебування чекають на українців. 

До якого часу українські біженці можуть перебувати в Польщі

Термін перебування громадян України (і окремих членів їхніх сімей), які прибули до Польщі після 24 лютого 2022 року та перебувають у Польщі законно, продовжили до 4 березня 2024 року. Ця дата збігається з тою, яку країни-члени Європейського Союзу надали громадянам України для тимчасового захисту. 

Згідно з проєктом, Сейм також продовжив термін дій національних віз, карт побиту, польських документів, що підтверджують особу, та дозволів на толероване перебування до 4 березня 2024 року.

Важливо. У деяких випадках для окремих категорій громадян цей термін триватиме довше.

Хто має право бути в Польщі до 31 серпня 2024 року

  • Особи, які станом на 4 березня 2024 року будуть навчатися в польських закладах дошкільної освіти та школах. Якщо ці особи є неповнолітніми, то дозвіл отримають також їхні батьки чи офіційні опікуни;
  • особи, які станом на 4 березня 2024 року навчатимуться в дитячому садку чи школі, що функціонує в системі освіти України, з використанням методів і методик дистанційного навчання, а якщо ці особи є неповнолітніми — також їхні батьки чи офіційні опікуни;
  • особи, які не пізніше 2022/2023 навчального року розпочали навчання у професійно-технічних училищах ІІ ступеня (branżowa szkoła II stopnia, szkoła policealna), у школі для дорослих (szkoła dla dorosłych), а якщо ці особи є неповнолітніми — також їхні батьки чи офіційні опікуни.

Хто має право бути в Польщі до 31 вересня 2024 року

Перебувати в Польщі найдовше мають право особи, які складають іспит на атестат зрілості (egzamin maturalny) у додатковий день (другий термін), а якщо ці особи є неповнолітніми — також їхні батьки чи офіційні опікуни.

Зазначається, що електронний документ Diia.pl є достатнім документом для українських біженців у Польщі. Він офіційно підтверджує перебування українців на території країни та дозволяє переміщатися в межах Європейського Союзу. 

З 5 червня з’явилася можливість додавати документи дітей Diia.pl у застосунку mObywatel.

Нагадаємо, що на оформлення номера PESEL (відповідник українського ідентифікаційного коду) біженці мають 30 днів, а не 90, як раніше.

Разом з продовженням перебування українців у Польщі продовжується період надання їм соціальних допомог (зокрема, на дітей), можливості працювати без додаткових дозволів та безплатної медичної допомоги.

Громадяни України, які приїхали у Польщу до 24 лютого 2022 року, мають право перебувати легально в Польщі до 24 серпня 2023 року.

Джерело: UAinKrakow.pl

Схожі публікації

Залишити коментар