Україна хоче змінити ширину залізничної колії під стандарт ЄС

від Стожари

Залізнична інфраструктура є незамінною складовою логістичної кровоносної системи країни. Зараз неможливо уявити перевезення великих обсягів вантажів без залізниці.

Воєнні дії на території України продемонстрували важливість розумної диверсифікації логістичних ланцюгів та актуалізували низку проблемних питань, пов’язаних з логістичними обмеженнями. Ці обмеження накладені існуючою інфраструктурою, що була створена за радянськими стандартами.

До 1970 року в країнах, що входили до складу СРСР, була єдина ширина колії – 1524 мм, а з 1970 року до початку 1990-х років усю інфраструктуру перевели на колію 1520 мм. Зараз в Україні промислово експлуатується саме така колія. А єдиний стандарт європейської колії складає – 1435 мм. (4 фути та 8,5 дюймів). Різниця між коліями – 8,5 см – суттєво зменшує швидкість руху. Тож, зміна в Україні залізничної колії під стандарт ЄС зробити залізницю швидкою та безпечною, а інфраструктуру – достатньою.

Так, в ході Всеукраїнського форуму міської мобільності (26.04.2023) представник Львівської міської ради Антон Коломєйцев повідомив, що на поточний момент будівництво залізничної колії європейського стандарту 1435 мм від українсько-польського кордону найбільш доцільне до станції Скнилів (Львівська обасть), оскільки це дозволить мати зв’язок з аеропортом та поєднати вантажні і пасажирські перевезення.

На запитання, чому європейську колію від кордону планують прокладати саме до Скнилова, а не до Головного залізничного вокзалу Львова, Коломєйцев сказав: “Нам би хотілось європейську колію до Центрального вокзалу, але є послідовності інвестицій. Основна ідея – це довести євроколію до Брюховичів, і це є найбільш негативний сценарій, тому що зв’язок з Брюховичами дуже поганий. Звичайно, є можливість запустити шатл, мінімально забезпечити доступ громадського транспорту. Тим не менше, це абсолютно відірване рішення, яке не дасть жодним чином інтегрувати якісно місто у сполучення. Що стосується Скнилова – це кращий варіант, і ми як мінімум за нього вболіваємо. Він теж не супер гарантований станом на сьогодні. Але, з точки зору “Укрзалізниці”, він дає змогу зв’язати різні напрямки, зокрема, на Шегині та Мостиську разом. Він дає можливість значно краще поєднати вантажні та пасажирські перевезення, мати одразу короткий зв’язок з аеропортом. Відповідно, шатл-автобус з залізничного вокзалу дає можливість достатньо добре завести у Скнилів поїзди з Києва”, – пояснив представник ЛМР.


Представник Львівської міської ради Антон Коломєйцев під час виступу на Всеукраїнському форуму міської мобільності.

З точки зору “завести євроколію на вокзал”, то там сьогодні є ряд речей – вихід на північний вхід, перетин гілок… Я думаю, що це краще можуть пояснити колеги з УЗ. Але, з точки зору вокзалу, – це в довшій перспективі наша ціль. Омріяне рішення – це поїзд на євроколії, який заходить на Львівський вокзал, більше того, іде в сторону Києва. При цьому вантажні потяги ідуть по північному ходу”, – резюмував Коломєйцев.

Примітно, що на запланованій до будівництва залізниці стандарту 1435 мм очікується рух зі швидкістю до 250 км/год. Будівництво високошвидкісної залізниці з Варшави до Львова в рамках проекту магістралі, що має поєднати Україну і Польщу, може тривати від 3 до 5 років. Територією України, вірогідно, маршрут проходитиме через Рава-Руську. Подальший маршрут до Львова має бути визначений за результатами ТЕО.


Схожі публікації

Залишити коментар