Польський омбудсмен звернувся до уповноваженого уряду з питань біженців з України через помилкове позбавлення біженців статусу UKR

від Стожари

Польський омбудсмен Марчін Вьонцек звернувся до уповноваженого уряду з питань біженців з України Павла Шефернакера через масові випадки, коли біженці втрачають статус UKR та привілеї, які він дає, виїжджаючи з країни на менше, ніж 30 днів.

До Офісу омбудсмена надходили численні скарги від громадян України на безпідставну втрату статусу UKR. У них люди розповідали, що після перетину кордону поверталися до Польщі з України протягом 30 днів, але все одно втрачали право на безкоштовну медицину та соцвиплати. Крім того, непоодинокими є випадки, коли статус UKR анулювали, незважаючи на те, що людина постійно перебувала в Польщі. Більшість громадян України дізнаються про втрату привілейованого статусу випадково, наприклад, коли ZUS припиняє виплату щомісячних допомог. 

Омбудсмен виявив проблеми 

В Офісі омбудсмена вказали, що виявили основні причини, чому біженці з України втрачають статус UKR. Перша з них полягає в тому, що прикордонна служба реєструє дату виїзду громадян України з Польщі, а дату повернення – ні. 

Щоб відновити статус UKR, треба підтвердити, що перебування за кордоном тривало менше 30 днів. І тут з’являється друга проблема. В офісі омбудсмена наголошують, що поширеною практикою є те, що прикордонники не ставлять штампи в паспортах громадян України, які мають електронний документ diia.pl. Через це потім важко довести, що вони не залишали Польщу більше ніж на 30 днів. 

Ще однією проблемою  є поновне надання статусу UKR, коли замість цього потрібно просто відновлювати наданий раніше. У результаті людина знову отримує статус UKR, але вже на дату подачі заяви, і в цьому випадку вона не отримує соцдопомог за період, коли статус UKR не діяв, хоч це і було помилково.

Омбудсмен також звернув увагу на тривалі затримки з внесенням прикордонною службою інформації до бази даних про перетин кордону громадянами України. Є випадки, коли дата виїзду впроваджується до бази аж через кілька місяців, тому людина може вже давно повернутися до Польщі, вклавшись у 30 днів, продовжувати отримувати тут соцдопомоги, й раптом дізнається про втрату статусу UKR, а ZUS починає вимагати повернути кошти назад. 

У зв’язку з усім цим польський омбудсмен Марчін Вьонцек направив офіційне звернення до уповноваженого уряду Польщі з питань біженців з України Павла Шефернакера з проханням втрутитися в ситуацію й навести лад. Зокрема, внести необхідні зміни до нормативних актів з метою стандартизації практики відновлення статусу UKR.

“Позбавлення статусу UKR внаслідок помилкового визнання факту виїзду громадянина України з Польщі на строк більше 30 днів призводить до втрати права на медичне обслуговування, грошову та безготівкову допомогу, соціальну допомогу – і це має дуже негативні наслідки для біженців з України”, – наголосив у зверненні Марчін Вьонцек.

До омбудсмена в Польщі можна звернутися по

e-mail: [email protected]
письмово: Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, al. Solidarności 77, 00-090 Warszawa
через онлайн-форму

У зверненні треба вказати ім’я та прізвище особи, яка подає звернення, адресу, опис проблеми, відповідні документи. Зібрані дані будуть використовуватися для реєстрації та розгляду справи, включаючи вжиття заходів та надання відповіді. Якщо ви не впевнені, чи є RPO правильним адресатом вашої справи, зателефонуйте на безкоштовну “гарячу лінію” 800 676 676.

Схожі публікації

Залишити коментар