Документальний фільм «Андрій Жованик. Світ як воля та уява» про полеглого на полі бою киянина презентують його бойові побратими в Будинку кіно у Києві 23 грудня о 18.00.
Про це повідомляє Україна молода з посиланням на наданий реліз прем’єри фільму.
Доброволець, командир підрозділу Сил спецпризначення Андрій Жованик загинув від снайперської кулі у відкритому бою поблизу Соледару 2 серпня 2022 року. Батько трьох дітей пішов за небокрай Героєм у 46 років.
Заважимо, що дипломований інженер за освітою Андрій, не афішуючи рідним і близьким, добровольцем відправлявся на фронт із 2014 року, коли розпочалася новітня російсько-українська війна. Із 24 лютого 2022 року, коли російська федерація відкрито напала на Україну і війна перейшла у повномасштабну фазу, – Андрій Жованик захищав свою державу зі зброєю в руках.
9 червня 2016 року на світанку зведені загони ДУК «Правий сектор», «Карпатської Січі» (добровольчого підрозділу, на сьогодні це 49-ий Окремий стрілецький батальйон Сухопутних військ ЗСУ) та Legio V розпочали операцію, яка мала за мету взяти висоту 223 – одночасним приступом з двох боків.
«Ми взяли до рук зброю добровольцями, жоден з козаків 5-го Легіону (Legio V) не був кадровим військовим на початок повномасштабної кампанії, – розповідає заступник командира підрозділу Сил спецпризначення Арсеній Білодуб. – Легіонери під проводом командира Андрія Жованика за півроку повномасштабної війни пройшли з боями більш як 1000 кілометрів – від Ірпеня до Чорнобиля, від Чернігівщини до Слобожанщини, Бахмут та Соледар».
Побратими Legio V – трохи більше 20 сміливців – увійшли в Соледар в середині червня-2022. Оперативна ситуація була такою, що фактично в місці, де розташований населений пункт, оборона ЗСУ мала шпарину шириною близько 10 км. До початку серпня тримали оборону цього важливого вузла.
У взаємодії з бригадами, які стояли вище та нижче Соледару, налагодили ефективну взаємодію з артою та авіацією, одночасно проводили зухвалу розвідку боєм та насипали з мінометів. Тамтешній завод Knauf, який на тепер повністю знищений, фактично був перетворений у передовий опорний та спостережний пункт.
«Початок серпня був найгарячишим за весь період оборони Соледару, – розповідає Арсеній Білодуб. – Орки кинули всі сили на триденний штурм Соледару та заводу Knauf. У протистоянні використовували бронетехніку, танки, ствольну артилерію, рсзв (реактивні системи залпового вогню) та авіацію.
Саме на третій день навали, йдучи в атаку з метою знешкодити дві бмп (бойові машини піхоти) з живою силою ворога, – героїчно, в прямому стрілецькому бою від кулі снайпера загинув Андрій Жованик».
Варто зазначити, Андрій Жованик брав участь у спільній операції з Героєм України Василем Сліпаком. Шість з половиною років тому він був разом на бойових позиціях із добровольцем Сліпаком саме того дня, коли вранці від ворожої кулі загинув відомий львів’янин – соліст Паризької опери. 2
Нагадаємо, 29 червня 2016 року, у бою поблизу селища Луганське на Донеччині від ворожої кулі снайпера загинув Василь Сліпак (псевдо «Міф») – Герой України, соліст Паризької опери, доброволець «Правого сектора», волонтер.