Всесвітній день вишиванки переміг у престижній європейській премії в галузі культурної спадщини

від Стожари

Україна вперше стала переможницею найпрестижнішої європейської премій в галузі культурної спадщини EUROPEAN HERITAGE AWARDS / EUROPA NOSTRA AWARDS 2022.

Про це повідомила співзасновниця Дня вишиванки Леся Воронюк на своїй сторінці у Facebook.

Всесвітній день вишиванки переміг у номінації «Залучення громадян та підвищення обізнаності».

«Всесвітній день вишиванки – це вражаюча ініціатива, яка продемонструвала значне зростання з моменту свого недавнього початку. Ініціатива охопила понад 20 мільйонів людей та впровадила ряд заходів з відзначення вишиванки як важливого символу української культурної спадщини, що є прикладом здатності спадщини бути джерелом гордості та потужним способом об’єднання людей і культури», – заявило журі премії.

Окрім того, у номінації «Охорона культурної спадщини та її адаптивне повторне використання» переміг проєкт реставрації Андріївської церкви в Києві. «Ця комплексна і добре задокументована реставрація повернула народу України пам’ятку, яка має значну культурну та духовну цінність».

Цього року, коли відзначається 20-та річниця найпрестижніших європейських нагород у сфері культурної спадщини, загалом нагороджено 30 видатних досягнень у галузі спадщини з 18 європейських країн у п’яти категоріях. Ці категорії відповідають пріоритетам політики і практики культурної спадщини в Європі.

Реагуючи на оголошення переможців 2022 року, єврокомісар Марія Габріель заявила: “Я щиро вітаю всіх переможців цьогорічної премії European Heritage Awards / Europa Nostra Awards за виняткову якість їхньої роботи та відкритість до інновацій. 2022 рік є особливим, оскільки ми святкуємо 20-ту річницю премії ЄС з культурної спадщини, що стала найвизначнішою нагородою для європейської спільноти у галузі спадщини. Багато з нагороджених ініціатив демонструють величезний інтерес та залучення молоді до нашої культурної спадщини, історії та культурної самобутності, що особливо актуально в Європейський рік молоді. Особливо визнаємо двох українських лауреатів. «Креативна Європа», яка співфінансує нагороди, виступає за сприяння культурі та творчості в побудові інклюзивних та згуртованих суспільств, заснованих на основних європейських цінностях”.

Голова громадської організції «Всесвітній день вишиванки» Леся Воронюк: «Це – одна з наших видатних перемог перед головною – перемогою у війні. Вишита сорочка завжди була бронею ідентичності укаїнського народу. 16 років ми присвятили тому, щоб віднаходити та відроджувати українське, що було спеціально заборонене та знищене. Фільми, виставки, книги, лекторії, інсталяції, дипломатичні прийняття, пам’ятники, реконструкторські проєкти, вистави, концерти – короткий перелік створеного. День вишиванки став невід’ємною частиною культурної дипломатії та єднає українців і солідарних з Україною іноземців. Велике щастя, що надійне ядро однодумців стільки зуміло втілити в життя. І ще багато попереду разом із Олександр Ткачук, Михайло Павлюк, Sergii Bostan, Oksana Dobrzhanska, Ірина Мітнович, Валентин Грінберг, Роман Клічук, Yurkov Oleksandr, Таїса Паращук, Тетяна Зез та всіма-всіма».

Переможців відзначатимуть 26 вересня у Празькій державній опері на церемонії вручення нагород Європейської спадщини, яку спільно прийматимуть європейський комісар з питань культури та виконавчий президент Європи Ностри. Лауреати Гран-прі та переможець Public Choice Award, обрані з-поміж цьогорічних проектів-переможців мають право на отримання €10 000 кожен, будуть оголошені під час церемонії. З середини серпня до середини вересня прихильників спадщини та ентузіастів заохочують голосувати онлайн на нагороду Public Choice Award та мобілізувати підтримку переможця(ів) із їхньої чи іншої європейської країни.

ДОВІДКОВО.

The European Heritage Awards / Europa Nostra Awards були започатковані Європейською комісією в 2002 році під орудою Європи Ностри. Система нагород підтримується програмою Євпропейського Союзу Creative Europe. Протягом 20 років нагороди висвітлювали та поширювали передовий досвід, заохочували транскордонний обмін знаннями та об’єднували зацікавлені сторони спадщини в ширших мережах.

Europa Nostra є європейським голосом громадянського суспільства, відданого охороні та популяризації культурної та природної спадщини, що охоплює понад 40 країн. Заснована в 1963 році, сьогодні вона визнана найбільшою та найбільш репрезентативною мережею спадщини в Європі, підтримує тісні відносини з Європейським Союзом, Радою Європи, ЮНЕСКО та іншими міжнародними органами.

Схожі публікації

Залишити коментар