Унікальну сокиру з тризубом врятував від так званих «чорних археологів» львів’янин Тарас Хмеловський. Цінну знахідку, залізну сокиру Х—ХІІІ століть Тарас Хмеловський вирішив передати до Національного музею історії України. Цю подію приурочили до 30-річчя незалежності країни.
Сокиру вирізняє унікальна інкрустація сріблом із зображенням тризуба, повідомляє НМІУ, зазначає Історична правда.
![Врятовану від вивезення з України унікальну сокиру з тризубом подарують Національну музею історії України Врятовану від вивезення з України унікальну сокиру з тризубом подарують Національну музею історії України](https://svitua.org/wp-content/uploads/2021/08/237694171_2128330570641739_3352250485865025606_n.jpg)
Тарас Хмеловський — археолог за освітою, хоча і не працює за фахом. Кілька років підтримує дослідження Інституту археології НАН України. Від науковців він і дізнався про унікальну сокиру, яка потрапила на “чорний ринок” старожитностей і могла бути вивезена закордон.
Тарас Хмеловський вирішив врятувати артефакт. Єдиним реальним виходом було викупити сокиру на аукціоні, що і зробив львів’янин.
Пам’ятку треба було вберегти не лише від грабіжників, але і від руйнування. Реставрацію сокири провів художник-реставратор вищої категорії Віктор Голуб. Він переконався в автентичності знахідки, коли побачив її наживо.
Про оригінальність свідчили ступінь корозії залізної основи сокири, техніка виконання та рідкісне оздоблення. Основна задача під час реставрації полягала в тому, щоб розкрити інкрустацію сріблом та стабілізувати предмет.
![Врятовану від вивезення з України унікальну сокиру з тризубом подарують Національну музею історії України - фото 2 Врятовану від вивезення з України унікальну сокиру з тризубом подарують Національну музею історії України - фото 2](https://svitua.org/wp-content/uploads/2021/08/238263521_373162930917452_4786947062357448577_n-1024x517.jpg)
Генеральний директор Національного музею історії України Федір Андрощук зазначає, що сокира належить до доволі рідкісної групи інкрустованих бойових сокир. Кілька таких екземплярів відомо з теренів Швеції та Русі.
“Форма цього екземпляру, вочевидь, місцева, аналогії їй відомі та датуються доволі широким часовим періодом Х—ХІІІ століть. Проте мотив орнаменту рідкісний, якщо не сказати — унікальний.
За окремими елементами, з яких складається орнамент, його можна датувати в межах вужчого часу, від кінця Х до початку ХІ століть. Цьому відповідає й інкрустація тризубом, іконографія якого датується періодом княжіння Володимира Святославича”, — говорить Федір Андрощук.
Цінну знахідку Тарас Хмеловський вирішив передати до Національного музею історії України (МІСТ). Цю подію приурочили до 30-річчя незалежності країни.
Тарас Хмеловський зізнається, що йому вже кортить побачити сокиру в експозиції МІСТ. Чоловік розмірковує: “Спочатку я хотів лише допомогти своїм друзям-археологам, згодом — показати іншим, що варто допомогти музеям, замість того, щоб знищувати нашу історію, тишком скуповуючи безцінні предмети та розорюючи задля цього пам’ятки”.
Час: Передача сокири відбудеться 21 серпня, субота, 16:00
Місце: Національний музей історії України (вул. Володимирська, 2).
Найближчим часом музей планує експонувати сокиру, щоб артефакт міг побачити кожен відвідувач.