Швеція передала Україні три копії Конституції Пилипа Орлика

від Комарі Альберт

Три копії Конституційних пактів Війська Запорозького зберігатимуться у Верховній Раді, Офісі президента та Конституційному суді України.

Про це президент Володимир Зеленский заявив на урочистому засіданні Верховної Ради до 25 річниці ухвалення Основного Закону.

Президент привітав усіх громадян з Днем Конституції України та 25-ою річницею з дня її ухвалення.

“Знаєте, у таку знакову, унікальну дату мені дуже хотілося б не лише щось сказати, а й щось важливе зробити. Зробити дещо більше, ніж типові ювілейні марки та монети з написом «Українській Конституції – 25. Перед тим, як приїхати сюди, я традиційно, як і щороку, покладав квіти до пам’ятника Пилипу Орлику – гетьману Війська Запорозького і автору знаменитої Конституції 1710 року, яку називають першою писемною Конституцією Європи. Переважна більшість із нас про неї знає, чула, читала або вивчала”, – зауважив він.

Водночас, за словами глави держави, переважна більшість українців ніколи не бачили цей документ.

“Більш того, за 311 років Конституція Пилипа Орлика жодного разу не була вдома, на Батьківщині. Це неправильно. Це несправедливо. І це потрібно виправити”, – наголосив президент.

“Національний архів Швеції передав Україні три копії Конституції Пилипа Орлика. Одна вже зранку виставлена у фойє Верховної Ради. Друга буде знаходитись в офісі президента. Третя – у Конституційному суді України. Після його оновлення та перезавантаження”, – повідомив він.

Також президент додав, що до 30-річчя Незалежності України, вперше за 311 років, до України привезуть оригінал Конституції Пилипа Орлика.

“Його, разом з булавою гетьмана Пилипа Орлика і гетьмана Івана Мазепи, всі охочі зможуть побачити у Софійському соборі”, – повідомив Зеленський.

За його словами, “полотно нашої історії має тисячу років і стільки ж бракуючих частин пазла. Ми повертаємо українцям ці частини. Ми повертаємо Україні Україну”.

“Одна з копій Конституції Пилипа Орлика вже зранку виставлена у фоє Верховної Ради України”, – зазначив президент.

Зеленський додав, що друга копія зберігатиметься у його Офісі.

Третю планують зберігати у КСУ “після перезавантаження органу”.

Читайте також: В Україні презентували Конституцію для дітей

Довідково

Перша українська “конституція” була прийнята на зборах козацтва біля містечка Тягина (Бендери) на правому березі річки Дністер 5 квітня 1710 року. Документ, що визначав права і обов’язки, схвалили на раді старшин після смерті гетьмана Івана Мазепи, при обранні його наступником Пилипа Орлика.

Повна назва цього документа – “Договір та Встановлення прав і вольностей Війська Запорозького та всього вільного народу Малоросійського між Ясновельможним гетьманом Пилипом Орликом та між Генеральною старшиною, полковниками, а також названим Військом Запорозьким, що за давнім звичаєм і за військовими правилами схвалені обома сторонами вільним голосуванням і скріплені найяснішим гетьманом урочистою присягою”.

Оригінальна титульна сторінка конституції староукраїнською мовою зберігається в Російському державному архіві давніх актів (м. Москва), так само як остання сторінка з оригінальним підписом Пилипа Орлика та печаткою Війська Запорозького.

Латиномовна копія XVIII століття зберігається в Національному архіві Швеції (тека “Справи Козаччини”).

До шведського архіву документ потрапив після розкопок на сільськогосподарських угіддях. Його знайшли у глиняному горщику, згорнутим у сувій. На думку шведських учених, документ переписав Пилип Орлик для вручення дипломатам європейських держав. Його готували для транспортування, але через певні обставини закопали.

Пам’ятний знак на честь 300-річчя першої Конституції України Пилипа Орлика, встановлений у 2010 році на території воєнно-історичного меморіального комплексу «Бендерська фортеця» в місті Бендери (Молдова, Придністров’я)

Читайте також: Конституція незалежної України очима українців діаспори

Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що у Мінську презентували перше видання Конституції Пилипа Орлика білоруською мовою

Схожі публікації

Залишити коментар