10 цікавих фактів про українських миротворців

від Комарі Альберт

15 липня в Україні офіційно святкували День українських миротворців. А історія виникнення цього свята розпочинається ще у 2013 році…

Саме 21 травня 2013 року, враховуючи внесок і значення національного миротворчого контингенту України у справі зміцнення миру і злагоди в зонах військових конфліктів, віддаючи честь тим, хто не пошкодував свого життя і здоров’я, а також з метою зміцнення славних національних традицій, Верховна Рада України ухвалила Постанову «Про встановлення Дня українських миротворців», згідно з якою українські миротворці відзначають своє професійне свято 15-го липня.

АрміяInform пропонує 10 цікавих фактів про українських миротворців:

  • Попри те, що Україна є членом-засновником Організації Об’єднаних Націй, вона почала брати активну участь у миротворчих операціях лише після проголошення незалежності.
  • У 1992 році задля сприяння політичному врегулюванню югославського конфлікту й заради захисту цивільного населення розгорнуто сили ООН — UNPROFOR. Генеральний секретар Організації звернувся до керівництва України із проханням ввести військовий контингент до складу сил ООН у зонах конфлікту. Першим місцем, куди відправили миротворців з України, стала колишня Югославія. Тоді, у 1992 році, український батальйон сформували всього за три тижні. При цьому слід було підібрати 400 осіб особового складу, прийняти 95 одиниць техніки, одержати зброю, боєприпаси, тилове майно.
  • 15 липня 1992 року два літаки з передовою групою 240-го батальйону на борту вилетіли з дніпропетровського аеродрому у напрямку Боснії. Передова група налічувала 42 військовослужбовці. Після приземлення в місті Сараєво українські миротворці одразу опинилися в епіцентрі бойових дій. Місто і аеродром обстрілювали артилерія та снайпери.
  • Крім виконання миротворчих завдань, українські військові беруть участь у відбудові, реконструкції й відновленні лікарень, шкіл, ремонті доріг, ліній електромереж, наданні медичної допомоги місцевому населенню тощо.
  • Загальна кількість українських військовослужбовців, які брали участь у миротворчих операціях, становить понад 45 тисяч.
  • Миротворчі операції є одним з вагомих елементів підтримки високого рейтингу українських військових.
  • З перших днів російської агресії на Донбасі більшість українських миротворців стали учасниками антитерористичної операції, а згодом – операції Об’єднаних сил.
  • Герой України, назавжди 34-річний підполковник Тарас Сенюк брав участь у миротворчій місії в Іраку, у Косові. У районі військових дій на Донбасі був командиром 1-го аеромобільно-десантного батальйону 95-ї окремої аеромобільної бригади.
  • За весь період незалежної України в місіях загинуло 55 українських військовослужбовців.
  • Головною перепоною для розгортання нейтральної миротворчої місії на Донбасі залишається Росія. Адже бажання певної країни запросити до себе миротворчий контингент недостатньо. Рішення надіслати «блактині шоломи» має ухвалити Рада Безпеки ООН, у складі якої п’ять постійних членів, серед яких РФ, яка має право вето.

Нагадаємо, серед багатьох історичних персонажів української козацької минувшини дивним чином загубився один із найцікавіших персонажів кінця доби Руїни та передмазепинської доби гетьман Іван Самойлович, який, отримавши державну владу в часи повної руйнації країни, залишив її спокійною та економічно стабільною напередодні економічного і культурного злету, що стався за його наступника Івана Мазепи. Цьогоріч з ініціативи Українського інституту національної пам’яті згідно з Постановою Верховної Ради України «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2020 році» 400-річчя від дня народження гетьмана України Івана Самойловича, життя і діяльність котрого нерозривно пов’язане зі славним козацьким Полтавським краєм, відзначається на державному рівні.

Схожі публікації

Залишити коментар