Сумівці вшанували пам’ять жінки-легенди, видатної української націоналістки Слави Стецько

від Стожари

Напередодні 100-річчя від дня народження Слави Стецько молодь Тернополя здійснила велопробіг до с.Великий Глибочок де розташований музей-садиба родини Стецьків. Акцію організував Тернопільський осередок Спілки Української Молоді.

Про це повідомляє Ukrainian Youth Association – CYM Global на своїй сторінці у Facebook.

Зазначається, що метою акції було вшанувати пам’ять видатної уродженки Тернопільщини, голови Проводу Організації Українських Націоналістів та Антибільшовицького Блоку Народів, відомої громадсько-політичної діячки, яка, разом зі своїм чоловіком – Ярославом Стецьком, зробила вагомий внесок у становлення незалежної Української держави.

Напередодні 100-річчя від дня народження Слави Стецько молодь Тернополя здійснила велопробіг до с.Великий Глибочок де…

Geplaatst door Ukrainian Youth Association – CYM Global op Woensdag 13 mei 2020

Крім того, пані Слава була в числі тих, хто відновлював Спілку Української Молоді на еміграції та брала участь в Установчих зборах організації 25 квітня 1946 року.

Видатна українська націоналістка Слава Стецько (Ганна Йосипівна Музика) народилася 14 травня 1920 року в селищі Романівка, що на Тернопільщині. 

Ганна – талановита випускниця Теребовлянської гімназії, на загальних зборах молоді, куди прийшли представники радянської влади, гучно проголосила промову про те, чому вона ніколи не вступить у комсомол. Їй було лише 18. Тоді дівчину не арештували, та вже за декілька днів священик попередив, що якщо вона не покине місто, її затримають. Вона поспіхом покинула місто й у 1938 вступила до Організації Українських Націоналістів.

Два роки під іншим іменем дівчина працювала вчителем у сільській школі. Після проголошення у Львові 30 червня 1941 року Акту відновлення Української Державності, ОУНівці зачитували текст у всіх селах і містах. Серед них була й Ганна.

5 липня 1941-го гестапівці заарештували близько 300 членів ОУН. Довідавшись про цей акт, Гітлер видав наказ негайно знищити український рух. До 1943 року Ганна переховується у Львові. Там у її валізі німці знаходять заборонену літературу, і дівчина потрапляє до в’язниці. Невдовзі її вдалося звільнити, а в 1944 році провід ОУН наказав їй залишити Україну.

Так вона опинилася у Відні. У 1945 році саме Ганна організовує викрадення пораненого Ярослава Стецька з більшовицького полону в Чехії та вивозить його на американську частину Мюнхена. Там знаходить найкращих лікарів, щоб поставити оунівця на ноги. У 1946 Ярослав Стецько та Ганна Музика одружуються і вона бере собі ім’я Слава Стецько.

З 1968 року – керівник сектора зовнішньої політики Проводу ОУН. Була членом ЦК Антибільшовицького блоку народів (АБН), а згодом і президентом АБН.

За межами України, Ярослав і Ярослава Стецьки продовжували боротися з більшовиками, бо розуміли, що лише так здобудуть незалежність для власної Батьківщини.

14 травня 2020 року відзначаємо 100-річний ювілей відомої громадсько-політичної діячки, голови Проводу Організації…

Geplaatst door Ukrainian Youth Association – CYM Global op Donderdag 14 mei 2020

У 1991 році, Слава зійшла з літака в Борисполі на вільну, від радянської окупації, українську землю. У цьому самому році стала головою Проводу ОУН(б), а в наступному очолила Конгрес Українських Націоналістів. З 1997 року була депутатом Верховної Ради України.

Славу Стецько знали прем’єр-міністри, президенти, високопосадовці різних країн світу. Вона очолювала Антибільшовицький блок народів. Керувала у Мюнхені розгалуженою структурою ОУН.

Померла Слава Стецько 12 березня 2003 року у Мюнхені. Похована на Байковому кладовищі у Києві.

Вона мала хворе серце і лікарі наполягали на операції, але “пацієнтка відмовилася від оперативного втручання через невідкладні справи на Батьківщині” – таким був останній запис її медичної книжки…

Життя цієї жінки було бурхливим, цікавим, незвичайним. Вона була однією із тих жінок, які поклали своє життя на вівтар боротьби, пліч-о-пліч зі своїм чоловіком.

Схожі публікації

Залишити коментар