Прочитав збірник статей Миколи Жулинського «Нація. Культура. Література» з підзаголовком «Національно-культурні міфи та ідейно-естетичні пошуки української літератури». Обсяг книжки – 644 стор. (50 обл.-вид. арк.) прочитав з ручкою в руках майже за місяць (15 травня – 22 червня 2024 р.).
Про що книжка? Вважаю за потрібне передати авторське формулювання: «У збірнику статей представлено роздуми автора над національно-культурними міфами та реаліями українського суспільства, перспективою його національного самовизначення, розкрито ідейно-естетичні пошуки української літератури.
Книга розрахована на літературознавців, істориків, аспірантів, студентів, викладачів, учнів старших класів, усіх, хто небайдужий до українського слова і долі нації».
Абсолютно згоден з автором книжки. Скажу більше: усі три складові збірника – «Національні епізоди» (те, що діялось і певним чином продовжує діятись у нашому суспільстві), «Європейські переживання України» (як ми, українці, виглядали в рамках європейського життя-буття) і «Письменництво» (від Т. Шевченка, М. Гоголя, П. Куліша, Лесі Українки – аж до Уласа Самчука, Василя Стуса, Олеся Гончара) написані щиро. Головна думка: як ми виглядаємо, як продовжуємо дбати про розвиток української національної єдності, словом – «Куди йдемо».
Передусім – що повинна робити національна інтелігенція:
- пробуджувати почуття національної гідності;
- формувати історичну й політичну свідомість українців;
- визначати національні інтереси й пріоритети;
- зберігати національну ідентичність
- і духовно й морально консолідувати націю. Таку роль свого часу виконували тарас Шевченко, Іван Франко, Леся Українка, Михайло Грушевський та інші діяльні українці.
- Допомогла Миколі Жулинському науковиця Оксана Сліпушко, дві розмови з якою опубліковано як на початку, так і в кінці книжки.
Збігнєв Бжезинський ще у вересні 1998 року у Львові, з нагоди присудження йому звання почесного громадянина м. Львова, чітко висловився: «Незалежність України має величезне значення для глобальної світової політики, вона повністю змінила політичну карту Європи».
Збірник «Нація. Культура. Література» Микола Жулинський розпочинає з такого свого вислову: «Для нас важливо визначити взаємовідношення Особи, Культури і Всесвіту – спроєктувати філософсько-релігійну систему на розв’язання цієї тріади, в якій закладена вічна суперечливість… І кожен з нас повинен повсякчасно гордо і невтомно тримати в руках жезл національного обов’язку – набувати втрачену батьківщину для себе і для свого ближнього, бо якщо не набудеш власної батьківщини, втратиш увесь світ».
Власне, збірник Миколи Жулинського «Нація. Культура. Література» працює на збереження нашої Батьківщини – України. Дякуємо Вам, Миколо Григоровичу, за його створення і вихід у світ. За висвітлення головного – потреби розвивати українцям національну ідею. І теоретично, і практично.
Київ: Наукова думка. – 2020.