«До розвалу Росії потрібно готуватися» – учасники конференції у США

від Стожари

«It is necessary to prepare for the collapse of Russia» – participants of the conference in the USA

Загарбницька війна проти України веде до значного виснаження ресурсів Росії, як людських, так і економічних. Зазначене призводить до ослаблення імперського центру та посилення сепаратистських настроїв в регіонах. Терористична війна також розкриває глибокі проблеми російської держави, такі як корупція, неефективність управління та нехтування правами людини.

Геноцидна війна в Україні збуджує національну самосвідомість корінних народів, що населяють Росію. Вони бачать, що Україна, будучи невеликою країною, змогла здолати набагато сильнішого агресора. Це дає їм надію на те, що вони також зможуть здобути незалежність. Війна також веде до посилення зв’язків між корінними народами, що сприяє їх об’єднанню та спільній боротьбі за свої права.

Учасники конференції, що відбулася нещодавно у Вашингтоні в Фундації Джеймстаун (The Jamestown Foundation), вважають, що на місці Росії рано чи пізно постануть нові незалежні держави, бо такі народи, як татари, чеченці, ерзя, черкеси, буряти і десятки інших, так само, як і колишні народи радянських республік, мають право на незалежне існування у власних кордонах. У Десятому Форумі вільних держав Постросії, що відбувся у Вашингтоні, брали участь лідери національно-визвольних рухів поневолених Москвою народів, а також представники політичного та дипломатичного сектору держав ЄС та США, інформує Радіо Свобода.

Організація була створена навесні 2022 року в Україні у відповідь на повномасштабну агресію Росії, і вона об’єднує активістів з таких територій, як Башкортостан, Саха (Якутія), Інгрія (Ленінградська область), Черкесія, Чувашія, Сибір, Бурятія, Карелія, Інгушетія, Кубань, Алтай, Псков, Тува, Урал, Новгород, Помор’я, Дон та багато інших, які виступають за звільнення своїх народів від російського колоніального панування. Вони вважають, що для досягнення цієї мети підходять різні методи – від мирних протестів до збройної боротьби.

Учасники конференції у Вашингтоні наголошували, що Заходу замість того, щоб ховати голову в пісок і боятися розвалу Росії, потрібно послідовно готуватися до того, що остання імперія на європейському континенті, якою називають нинішню Росію, розпадеться, як перед нею розпалися СРСР та Російська імперія.

Лінії розлому. Мобілізація на війну з Україною, що непропорційно вразила етнічні російські республіки, перекидання на них провини за воєнні злочини російських військових, техногенні катастрофи, що також відбуваються на російській периферії, русифікація, пам’ять про нещодавні війни, такі як дві Чеченські війни на зламі ХХ–ХХІ століть та геноциди у ХІХ і ХХ століттях на Кавказі, усі ці чинники призводили раніше і можуть призвести у майбутньому до політичних протестів, які центральна влада вже не буде здатна придушити.

Як каже Буґайський, аналітик Фундації Джеймстаун, протести можуть наростати і призвести до ланцюгової реакції. «Я вважаю, що Кремль не зможе впоратися з кількома одночасними сепаратистськими рухами, якщо державна влада послабиться, а вірність збройних сил та сил безпеки вже не буде гарантована. Зростання хвилі протестів, боротьба за владу, розломи всередині країни відбиватимуться і на її кордонах», – сказав Буґайський у своєму виступі на конференції.

Керівниця видавництва, яке видало книжку Буґайського, колишня очільниця Міністерства охорони здоров’я України та активістка Уляна Супрун вважає, що саме зараз українці створюють шанс для свободи інших поневолених народів. «Я думаю, що народи, які населяють Росію, так само, як українці, литовці чи поляки, мають право на свою незалежність, і саме зараз, коли Росія веде війну, коли проти неї спрямовані санкції, що мають на меті її послаблення, вона має найбільший шанс розвалитися», – сказала вона у розмові з «Голосом Америки».

Колишній російський політик і американський дипломат не впевнені, що розвал Росії – добра ідея. Присутній на конференції російський опозиціонер, колишній депутат Державної думи Росії Ілля Пономарьов сказав, що російські народи мають право на свободу. Але у разі приходу до влади в Росії ліберальних сил, вони не повинні заохочувати центробіжні сили, вони також не повинні і перешкоджати тим народам Росії, які захочуть мати незалежність, її отримати.

Пономарьов мешкав в Україні, де отримав українське громадянство, у Росії його звинувачують у зв’язках з легіоном «Свобода Росії», який воює на боці України і який російський Верховний суд визнав терористичною організацією.

Колишній посол США в Україні, а нині аналітик «Атлантичної ради» Джон Гербст також сказав, що він не думає, що розвал Росії є в інтересах США. Він каже, що американці після багатьох невдалих спроб впливати на політичні події у світі, усвідомили, що вони не можуть впливати на зміни режимів за кордоном.

«Я сподіваюсь, що у випадку, якщо Росія дійсно почне розвалюватися, наші політикотворці розумітимуть обмеження наших сил», – сказав Гербст. На його думку, якби США почали сприяти розвалу Росії, російська пропаганда лише би використала це, щоб переконати росіян – що все, що вони говорили про наміри американців, було правдою.

Розпад Росії має початися з воєнної поразки – Вільямс. Переможна Україна, на думку учасників конференції, запустить в дію центробіжний механізм. «Я сподіваюсь, що Конгрес нарешті надасть Україні допомогу і вона отримає літаки F-16, без яких неможливо провести успішний наступ у статичній війні. Німці нададуть ракети Taurus, які можна буде на них встановити, і з їхньою допомогою вони проведуть наступ на Крим, який я вважаю найслабшою ланкою», – каже Браян Ґлин Вільямс, колишній військовий, ексспівробітник ЦРУ, а нині професор Університету Массачусетс Дартмут.

«Завжди, коли є поразки на полі бою, і військові повертаються додому, їхнє повернення пов’язане з нестабільністю. Є багато прикладів в історії, коли військові після поразки повертаються додому і влаштовують заколот», – нагадує Вільямс.

Москва безсила проти поразки зсередини – Дунда. Побоювання щодо ядерної зброї є подвійні – перше, що Москва її застосує на полі бою в Україні або щодо союзників України, якщо відчуватиме загрозу для існування держави, а друге – що вона потрапить до рук людей, готових використати її проти сусідів, чи проти Заходу.

Своїм баченням цієї проблеми поділився український учасник зустрічі – український парламентар Олег Дунда, який сказав, що у випадку з Кремлем, може виникнути ситуація, коли йому загрожуватиме небезпека, але використати ядерну бомбу він все одно не зможе, бо така небезпека походитиме не зі зовні, а зсередини Росії.

За його Дунди, репетиція такого сценарію відбулася влітку минулого року, коли російські найманці з угруповання «Вагнер» під проводом Євгена Пригожина рушили на Москву. «Пригожин ішов з Ростова на Москву, але я не бачив ядерного удару по цій колоні. А все тому, що це неможливо. Бо ніхто не буде завдавати ядерного удару по Казані, по Уфі, по Чечні. Тому це є найбільш вдалий і найменш ризикований варіант завершення цієї війни», – вважає український депутат.

Щодо потрапляння ядерної зброї не у ті руки, то, на думку Уляни Супрун, Захід має подбати про те, щоб допомогти новим незалежним державам, які створяться на території Росії, знищити цю зброю. Так Захід уникне повторення помилки, яка була допущена щодо України, коли її змусили віддати свою ядерну зброю в руки Росії, яка згодом на неї і напала, наголошує Супрун.

Якщо Росія не розвалиться. Варіант того, що Росія не розвалиться, а залишиться однією державою, можливо, зі зміненими умовами федерального устрою, аналітики також розглядали, хоча і не вважали його найбільш імовірним.

Вони говорили, що до такої Росії, навіть якщо вона називатиме себе прозахідною і леберальною, потрібно буде ставитися вкрай обережно. Усі санкції мамють залишатися на місці, а перш ніж налагоджувати з нею стосунки, потрібно буде забезпечити, щоб вона вивела всі свої війська з території України, заплатила їй репарації та покарала воєнних злочинців.

Схожі публікації

Залишити коментар