За даними дослідження “Як війна змінила мене та країну. Підсумки року” Соціологічної групи “Рейтинг” війна призвела до втрати роботи не менш як для третини працездатного населення. Особливо складна ситуація для переселенців й мешканців зон бойових дій: половина з них втратили свою роботу.
Загалом, війна терористичної РФії змусила багатьох українців шукати нове місце праці й нерідко в іншому населеному пункті країни чи взагалі за кордоном, і навіть змінювати професію. Які ж вакансії користуються попитом у воєнний час, та які будуть затребувані після закінчення війни?
У Центрі громадського моніторингу та контролю повідомляють, що у професійному розрізі структура вакансій суттєво не змінилась: професії, що були в попиті до війни, потрібні і сьогодні. Швець, електромонтер, сантехнік, електрогазозварник, пекар — такого роду вакансії у топі, адже за даними Державної служби зайнятості з січня по квітень 2023 року роботодавці найбільше шукали кваліфікованих робітників з інструментом (22% всіх поданих вакансій). На другій сходинці — робітники з обслуговування, експлуатації устаткування та машин (17%): водій, тракторист-машиніст, тракторист, токар, оператор заправних станцій та ін. На третьому щаблі популярності — пошук професіоналів (15%): вчитель, фармацевт, лікар, інженер, економіст, інженер з охорони праці, практичний психолог. Далі йдуть працівники сфери торгівлі та послуг, некваліфіковані працівники та фахівці, як от бухгалтер, медсестра, майстер виробничого навчання, механік, вихователь, асистент фармацевта, електрик дільниці. У мережі зазначають, що нині низький попит на робітників у сфері туризму та дозвілля.
Попри те, що війна ще триває, мережа рясніє прогнозами щодо професій, які будуть популярні по її закінченні. Зокрема, на сайті з пошуку роботи та працівників Work.ua оприлюднили аналіз щодо сфер та професій, які точно стануть у пригоді країні та де прогнозується зростання кількості вакансій. У списку: ІT, будівництво, архітектура, логістика, склад, медицина, фармацевтика, освіта, наука, роздрібна торгівля, сільське господарство, маркетинг, реклама, PR, безпека (кадри у правоохоронному та безпековому секторі, військові професії).
Усі професії, так чи інакше пов’язані з повоєнним відновленням країни: будівельники потрібні, щоб відновити чи відбудувати “з нуля” пошкоджену російськими військами інфраструктуру, а, приміром, працівники поліції у повоєнний період потрібні для посиленого захисту правопорядку. Більше роботи буде і для працівників у галузі транспорту та логістики.
“Після війни зросте попит на логістичні професії, починаючи від водіїв, операторів перевезень до працівників портів, транспортних терміналів. Це пов’язано з тим, що після закриття сполучення з Росією та Білоруссю Україна може успішно включитися у міжнародні транспортні коридори”, — зазначають фахівці українських центрів зайнятості.