Пам’ятаймо своїх героїв!
Нещодавно ми відзначили 130-річчя від дня народження українського державного, військового та політичного діяча, довголітнього очільника українських націоналістів, активного борця за незалежність України Андрія Мельника. Окрім самовідданого і беззастережного служіння визвольно-державницькій ідеї, Андрій Мельник – син галицького селянина, мав природну вихованість і вроджену інтелігентність, таким чином спонукаючи інших «триматися того самого». Таке органічне поєднання в одній людині «шовку» і «сталі», як писав про Андрія Мельника офіцер армії Української Народної Республіки (УНР), відомий поет Євген Маланюк, не вкладалося в революційний тип тогочасних героїв. Проте саме полковнику Андрію Мельнику – військовому, активному учаснику війни за українську державність, вимогливому до себе і чуйному до інших, вдалося врятувати гідність Української національної революції.
У ЦДАЗУ зберігається чимало значущих документів, що належать перу Андрія Мельника та ще не введених до наукового обігу. Чимало з них займає епістолярна спадщина полковника, де кожний офіційний чи особистий лист, неодмінно закінчувався словами «Слава Україні!».
Андрій Мельник уникав героїчної пози, зовнішніх ефектів і, можливо, тому його постать в Україні є менш відомою, ніж скажімо, Степана Бандери (який звинувачував Андрія Мельника в браку революційності), і якому полковник першим протягнув руку єднання після розколу й непорозумінь. Адже саме очолюваний Андрієм Мельником Український націоналістичний рух, вивів Організацію українських націоналістів (ОУН) на шлях об’єднання всіх українців, що опинилися поза межами своєї історичної Батьківщини.
Соборницькі переконання та настанови Андрія Мельника, опубліковані в інтерв’ю «Розмова з полк. А. Мельником» у газеті «Новий шлях» (Торонто) у грудні 1946 р., надзвичайно актуальні і донині: «Коли говорю про інтереси України, маю на увазі цілісність національно-державної справи. Підставові постуляти тієї справи для всіх українських патріотів однакові: Українська Самостійна Соборна Держава, вільна від усілякого чужинного гніту, вповні суверенна… Годі однак думати, що здвигнути державу можна одною дипломатією. Ця остання мусить доповнювати чинні змагання поневоленого народу, які є першою передумовою визволення».
Із частиною відомих і маловідомих документів Андрія Мельника, а також матеріалами, присвячених вшануванню його пам’яті українською діаспорою, можна ознайомитися на вебсайті ЦДАЗУ в документальній онлайн виставці «Людина, воїн, політик» за посиланням: https://tsdazu.archives.gov.ua/archives/4673.
Віра Фазлєєва, провідний науковий співробітник відділу використання інформації документів ЦДАЗУ