Українець, який повернув Мексиці її втрачену історію

Четвер, 13 грудня 2018 09:48 Автор  Марта Патика
Оцініть матеріал!
(2 голосів)

Цього року у мексиканському місті Мерида встановлено пам’ятник на честь українського науковця Юрія Кнорозова, який розшифрував писемність майя і таким чином повернув Мексиці її втрачену історію.

У 1956 році уродженець міста Південне Харківського району Юрій Кнорозов захищав кандидатську дисертацію на тему “Повідомлення про справи в Юкатані” Дієго де Ланди як етно-історичне джерело”. В цьому дослідженні науковець показував, як він розшифрував писемність майя – ключовою ідеєю стало те, що ті символи, які збереглися – це не літери і не окремі слова, а склади. Доповідь вченого продовжувалась всього 3,5 хвилини, а комісія постановила одразу призначити йому ступінь не кандидата, а доктора наук”, – йдеться у повідомленні.

Читайте також: Геній з Харківщини, якого пам’ятають і надзвичайно шанують у Мексиці й Гватемалі

Справа в тому, що дешифровка вважалась чи не неможливою – надто мало збереглося писемних артефактів майя. У 1562 році єпископ Юкатана Дієго де Ланда спалив грандіозну кількість книг та інших пам’яток цієї культури – базувати дослідження доводилося на зовсім нечисленних прикладах.

Саме тому відкриття дуже швидко стало світовою сенсацією, а в Латинській Америці дослідник перетворився на своєрідний об’єкт культу. Однак вперше побувати на батьківщині майя Юрій Кнорозов зміг тільки у 1990-му, коли його запросили в Гватемалу – до цього він лише один раз від’їжджав з СРСР.

5aa65c81370f2c9d078b45901

У 1999 році науковець помер від інсульту, однак у Мексиці його досі пам’ятають. Оскільки перший пам’ятник на його честь встановили в 2012 році в Канкуні, другий – у березні 2018 року в Меріді.

Монумент знаходиться поруч з Великим музеєм світу майя, його автором став скульптор Пачеллі. На триметровому пам’ятнику зображений Юрій Кнорозов з улюбленою кішкою Асею на руках.

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається