Пекельний подарунок на 60-тиріччя. Василь Барвінський

П'ятниця, 23 лютого 2018 08:08 Автор  Оксана Козак
Оцініть матеріал!
(3 голосів)
Василь Барвінський Василь Барвінський

20 лютого 2018 року Україна відзначає 130 річницю від народження видатного українського композитора Василя Барвінського.

А 70 років до того розігралася справжня драма, яка визначила життя митця аж до його смерті у 1963 році. Усі п'ять років, які йому вдалося прожити після заслання, композитор намагався з пам'яті відтворити те, що спалили комуністи у подвір'ї його консерваторії…

20 лютого 1948-ого Василь Барвінський мав відзначити своє 60-ліття. Та за кілька тижнів до цієї дати його арештували. Аби не здіймати галасу, зробили це не у Львові, а у Києві, куди Барвінський виїхав у відрядження. Українського композитора, твори якого на той час уже виконували, а ноти видавали по всьому світу - Європа, США, Японія, - звинуватили у державній зраді і вислали у Мордовію на 10 років.

За тиждень до 60-річчя композитора, 13 лютого 1948, у великому залі Львівського музучилища зібрали увесь колектив закладу. Офіційно - на збори, звичайний підсумок роботи. Насправді ж це було інсценізоване судилище, на якому колеги Барвінського виходили на сцену і звинувачували у шпигунстві і зраді батьківщини на той момент уже арештованого колишнього директора закладу.

Перед тим, як відправити у Мордовію, композитора змусили “підписати” дозвіл на знищення усіх своїх творів. І комуністи зробили це показово у дворі закладу, яким Барвінський керував понад 20 років, - усі рукописи його творів спалили.

Чому?

Барвінський був талановитим піаністом. Є автором одного із перших в українській музиці фортепіанного концерту. Композитор. Велику увагу приділив обробці українських народних пісень. Барвінський навчав музики. Як піаніст гастролював до Великої України.

За його головування Музичний інститут відкрив свої філії у багатьох містах Галичини. Публікував у львівській пресі рецензії на вистави, концерти, виступи, бо вважав, що це конче важливо для розвитку смаку у галицької аудиторії.

Він був організатором музичного і культурного життя у Галичині. Був певен, що розбудовуючи культуру, розбудовує українську націю.

Василь Барвінський був одружений із піаністкою Наталею Пулюй, найстаршою донькою фізика та винахідника Івана Пулюя. Це її рука із підкладеною шпилькою є першою у світі променевою світлиною (1895р.). Наталю відправили у заслання разом із чоловіком.

Вони обоє повернулися у 1958. Барвінському не лише заборонили викладати, а навіть заходити у приміщення консерваторії!

Усі п'ять років, які йому вдалося прожити після заслання, композитор намагався з пам'яті відтворити те, що спалили комуністи у подвір'ї його консерваторії….

Барвінського реабілітували у 1964 році, через рік після його смерті завдяки старанням його друзів.

Походив композитор із давнього українського роду Барвінських. Прадід Василя - Мартин - викладав та був ректором Львівського університету. Батько - Олександр - відстоював інтереси українців у Австрійському парламенті, міністр освіти та віровизнання ЗУНР. Мати - Євгенія - керувала хором тернопільського товариства “Боян”, це вона першою помітила талант Соломії Крушельницької, була її першою вчителькою музики. Дядько Василя - Володимир - був один із засновників газети "Діло".

За матеріалами Локальна історія

 

За м

За

Похований Василь Барвінський на Личаківському кладовищі у Львові. Цього року відзначаємо 130 років із дня його народження.

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається