Алкоголізація армії - Солдати вживали 100 грамів горілки під час війни за приказом Сталіна

П'ятниця, 22 серпня 2014 10:34 Автор  Оксана Козак
Оцініть матеріал!
(2 голосів)

73 роки тому цього дня було прийнято Постанову "Про введення горілки на постачання в діючій Червоній армії". Але окрім цього документу "зеленому змію" було присвячено ще кілька постанов Державного комітету оборони (ДКО).

22 серпня 1941 року Голова Державного комітету оборони Радянського Союзу Йосип Сталін підписав Постанову № 562 про щоденну видачу бійцям півсклянки "пального".

В тексті проекту документа йшлося: "Постановити, починаючи з 1 вересня 1941 року, видачу 40-градусної горілки в кількості 100 грам в день на людину червоноармійцям і начальницькому складу діючої армії". Але Йосип Віссаріонович покрутив папірець на столі і доповнив проект. Після слів "складом" верховний вписав: "військ першої лінії". "Тиловий щур" Сталін наливати не велів. У такому вигляді 22 серпня 1941 постанову було прийнято до виконання нижчестоящими інстанціями.

Постачанням армії горілкою особисто керував член Політбюро ЦК ВКП (б), нарком харчової промисловості СРСР Анастас Мікоян.

У чому підвозити горілку на передову? У Мікояна знайшлося відразу три відповіді: бочкова (з дуба) тара ємністю 25-40 декалітрів, молочні бляшані бідони і стандартний винно-горілчаний посуд (склотара, втім, могла використовуватися лише у разі наявності заводу, близько розташованого до лінії стрімко мігруючого фронту). З дубовою тарою, судячи з усього, проблем не виникло.

А ось фурнітурі для виробництва бочок було присвячено окреме рішення ДКО. Згідно з ним на потреби військ було виділено 150 тонн цвяхів, 80 тонн стрічки холодного прокату, 25 тонн заклепок і 600 тонн обручного заліза.

Безпосередній "розлив" горілки червоноармійцям був доручений командувачам фронтів. Їх зобов'язали забезпечити "найсуворіший порядок у видачі горілки з тим, щоб вона дійсно видавалася діючим частинам, і строго дотримуватися норму, не допускаючи зловживань". Сталін не даремно турбувався з приводу норми.

З 25 листопада по 31 грудня 1942 року, з початком корінного перелому в ході Другої Світової війни, Закавказький фронт випив — 1,2 млн. літрів горілки, Західний фронт — близько 1 млн., Карельський фронт 364 тисячі літрів, а Сталінградський фронт — 407 тисяч літрів.

23 листопада 1943 року, через 3 місяці після Курської битви і форсування Дніпра, що ознаменували завершення перелому, Сталін остаточно затвердив "наркомівські" норми: 100 г для бійців на передовій і 50 г для решти.

Детальніше в цій категорії: « 18 серпня 23 серпня »

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається