Цей день в історії. 25 грудня

Середа, 25 грудня 2013 06:34 Автор  Марта Патика
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

Сьогодні 25 грудня, 359-й день 2013 року.
До закінчення року залишилось 6 днів.

цей день в історії

цей день в історії336 - в Римі відбулося перше документально підтверджене святкування Різдва.

800 - У Римі папа Лев III коронував франкського короля Карла Великого імператором. Карл став другим, після візантійського імператора, хто прийняв цей високий титул.

1025 - Мєшко II Ламберт коронований на короля Польщі.

1066 - Вільгельм Завойовник став королем Англії.

1076 - в Гнєзно відбулась коронація Болєслава II Сміливого на короля Польщі.

1492 - каравела «Санта-Марія», на якій Христофор Колумб доплив до берегів Америки, налетіла на рифи біля берегів Гаїті через недбалість вахтового матроса. Індіанці допомогли зняти з судна цінний вантаж, гармати і продовольство, але корабель врятувати не вдалось.

1741 – Цельсій винайшов шкалу вимірювання температури.

1758 – Йоган Георг Палич уперше спостерігає комету, повернення якої раніше пророчив видатний англійський астроном Едмунд Галлей і ім'я якого вона сьогодні носить.

1905 - царськими військами придушена Новоросійськая республіка.

1917 - в Україні проголошена радянська влада.

1934 – вихід на екрани СРСР кінокомедії Александрова "Веселі хлоп'ята".

1941 - Друга світова війна: розпочалась Керченсько-Феодосійська десантна операція радянських військ.

1951 – у Києві введено в дію першу в СРСР електронно-обчислювальну машину (МЭСМ).

1968 – "Led Zeppelin" відвідали США, в рамках свого першого американського турне.

1975 – в Києві відкрито пам’ятник Івана Котляревському.

1987 – щотижневик "Тайм" назвав Михайла Горбачова "людиною року".

1989 - розстріляно румунського диктатора Ніколае Чаушеску i його дружину Елене Чаушеску.

1991 - відставка Горбачова з поста президента СРСР.

народились:

журавель з немовлям1878- Луї Шевроле, американський автогонщик і автомобілебудівник. У 1911 Луї Шевроле дав своє ім'я першого автомобілю: з тих пір гучне ім'я Шевроле назавжди увійшло в історію автомобільної справи.

1895- Григорій Верьовка, український композитор, художній керівник і головний диригент Державного українського народного хору.

1918- Анвар Садат, 3-й Президент Єгипту.

1925- антрополог і письменник, автор 11 книг-бестселерів. Засновник компанії «Cleargreen», яка нині володіє правами на його творчу спадщину.

1927- Олесь Бердник, український письменник, борець за права людини, громадський діяч.

1949- американська акторка Сіссі Спейсек.

1953- Валерій Єфремов, російський музикант, ударник гурту «Машина времени».

1958- Костянтин Кінчев, лідер російського гурту «Аліса».

1976- Армін ван Бюрен, один з найкращих трансових ді-джеїв світу, відомий продюсер, власник музичного лейблу "Armada Music".

Кінець СРСР

кінець СРСРСаме цього дня, але 1991 року — О 19:00 по Центральному телебаченню СРСР востаннє виступив Президент СРСР Михайло Сергійович Горбачов і повідомив, що «… в силу обставин, що склались з утворенням Співдружності Незалежних Держав, я припиняю свою діяльність на посту Президента СРСР». О 19:38 на куполі Кремлівського палацу спущено прапор Радянського Союзу. Після майже 69 років Радянський Союз припинив своє існування.

Союз Радянських Соціалістичних Республік був формально заснований 30 грудня 1922 року на I Всесоюзному з'їзді Рад у Москві, хоча ніяких договорів чи установчих документів того дня підписано не було. Лише 6 липня 1923 року сесія Центрального Виконавчого Комітету СРСР в перший день своєї роботи ввела в дію Декларацію і Договір про створення СРСР під спільною назвою «Конституція СРСР». До складу нової держави увійшли Росія, Україна, Білорусія і Закавказька Республіка (РСФРР, УСРР, БСРР і ЗСРР), які формально мали право на вихід із союзної держави. З часом із автономних утворень на території СРСР стали утворюватись нові республіки, які автоматично отримували права союзних. З часом їх кількість зросла до 15-и.
До 1989 року Радянський Союз мав однопартійну політичну систему, головним органом влади була Комуністична партія Радянського Союзу (КПРС), керівника роль якої була закріплена конституційно в 1977 році. Із-за політичної та економічної кризи наприкінці 1980-х років КПРС була змушена почати проведення економічних і політичних реформ, які були ініційовані Михайлом Сергійовичем Горбачовим, що став Генеральним секретарем в березні 1985 року. У травні 1989 року він став головою Верховної Ради СРСР, а 15 березня 1990 року - першим в історії СРСР президентом країни.
Однак реформи, запропоновані КПРС, були непослідовні і несистемними привели до ще більшого поглиблення економічної кризине виправили економічної ситуації в країні, а втрата політичного контролю привела до того, що в 1991 році практично всі союзні республіки прийняли декларації про суверенітет, а згодом і заявили про вихід зі складу СРСР. 8 грудня 1991 року керівники республік Росії, України та Білорусі, як першозасновників СРСР (Закавказька РСР припинила своє існування в 1924 році без визначення свого юридичного і політичного спадкоємця, Борис Єльцин, Леонід Кравчук і Станіслав Шушкевич, у держрезиденції «Віскулі» в Біловезькій пущі (Білорусія) підписали угоди, згідно з якими Радянський Союз припинив існування як суб'єкт міжнародного права. Водночас ці держави підписали угоду про створення міждержавного об'єднання — Співдружності Незалежних Держав (СНД), до якої увійшли ще 9 колишніх республік СРСР.
У серпні 1991 року в СРСР відбулась спроба державного перевороту, котра зазнала невдачі завдяки активній і принциповій позиції президента Росії Бориса Єльцина, що змінило розстановку політичних сил в країні і дало можливість прихильникам Єльцина фактично взяти контроль над урядом СРСР і змусити Михайла Горбачова зректися влади - на момент своєї заяви 25 грудня 1991 року він фактично не мав ніяких важелів впливу на ситуацію.
Процес розпаду СРСР був легітимізований внутрішнім законодавством держав, що вийшли з СРСР, а також їх міжнародно-правовим визнанням з боку світової спільноти — всі 15 колишніх союзних республік були визнані світовим співтовариством як незалежні держави і стали членами ООН.

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається