На Сумщині знаходиться найстаріше озеро України

Понеділок, 03 квітня 2017 18:09 Автор  Орест
Оцініть матеріал!
(2 голосів)

Шелехівське озеро - найстаріше озеро в Україні. Знаходиться воно поблизу села Межиріч Лебединського району. Входить до складу гідрологічного заказника "Шелехівського".
 
Шелехівське озеро - це гідрологічна пам'ятка природи всеукраїнського значення. Воно утворилося ще під час льодовикового періоду і таке давнє, як озера Байкал, Ладозьке і Вікторія.
 
Водойма утворилася через зсув плит, які загородили прохід талим водам льодовика. Так і з'явилася чаша площею в 7 га, вода в якій завжди прохолодна і чиста.

Озеро оточене природним лісом. Уздовж берегів ростуть берези, верби, зустрічається вільха. В лісі розкинули свої величезні крони дуби, поруч з ними акації, клени, сосни. Рослинний світ навколо озера дуже багатий. Тут росте багато глухої кропиви, ожини та хмелю. В околицях льодовикового озера можна зустріти диких звірів (кабани). Зустрічаються гадюки і бобри.

З південного боку на дні озера багато мулу. Північний берег озера, до якого пробиваються численні джерела, називається Гузирем. За невеликим ярком — давно заросла садиба поміщиків Селиховських. Садиба розташована біля самого озера, а за Гузирем, у лісі, біля джерелець, стояли хати селян-лісовиків — Коваленків, Кищиків, Смолових, Коницьких. Безліч джерел зливалися в невеликий потік, на якому колись були побудовані гребля і млин.

Що стосовно самого озера Шеліховського, то існує безліч легенд про його походження, історії, причин різних природних явищ на озарі , що навіть місцеві жителі плутаються уних, змішуючи одну легенду з іншою, міняють дати та імена. Точно відомо, що свою назву озеро має завдяки сотнику Степану Селиховському, який кілька сотен років тому назад побудував тут садибу. Володіння сотника вже давно зруйновані, але його імя залишилося у століттях завдяки озеру.

Сьогодні шлях до озера нелегкий - потрібно здолати густі зарості Шелехівського парку.

Пробираючись скрізь вікові ліси по вузьким стежкам з трудом віриться в те, що ще в 16 столітті до озера можна було комфортно прогулятися по широкій алеї.

 

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається