Символ віри: історія символіки українського тризуба

Четвер, 21 березня 2019 12:08 Автор  Ніна Петриківська
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

22 березня 1918 року в місті Коростень на Житомирщині Центральна Рада Української Народної Республіки затвердила проекти художника Василя Кричевського Малого й Великого герба. Прийняли ескізи печаток та офіційних документів новоутвореної держави. Герб мав вигляд золотого тризуба, оточеного вінком з оливкового листя - знак миролюбної політики.

Тоді, 101 рік тому українське суспільство жваво дискутувало, який із наших історичних символів гідний стати головним знаком новітньої української державності.

Під час тієї дискусії було три головні "претенденти": галицький золотий лев, що спинається на скелю; київський архистратиг Михаїл, який на зламі XIX–XX ст. став сприйматися, як герб Наддніпрянської України; козак із мушкетом із часів Гетьманщини, який уже у XVIII ст. трактували як "національний герб".

Княжий знак із монет Володимира Великого був доти відомий лише вузькому колу фахівців. І тому попервах сприймався скоріше як несміливий компромісний варіант.

В українському діловодстві тризуб уперше можна побачити на печатці Генерального Секретаріату. Її створенням зайнявся Павло Христюк з допомогою Миколи Біляшівського. У листопаді 1917 року було проголошено створення УНР, тому з'явилась необхідність створення герба.

Комісію, яка мала розробити символ, очолив Михайло Грушевський. Він хотів зобразити золотий плуг на синьому тлі, а навколо мали розташовуватись історичні герби українських земель. Але Комісія обрала ідею з тризубом. 6 січня 1918 року УНР випустила перші гроші з гербом у 8-кутнику та хрестом.

У 1918 Центральна Рада була витіснена більшовиками, тому засідання Малої Ради відбулось у Коростені. Саме там 25 лютого 1918 року тризуб був офіційно затверджений гербом УНР. На документі не було малюнків, лише текстовий опис.

Геть забутий, але тепер віднайдений Тризуб умить прижився як національно-державний герб України.

У СРСР тризуб заборонили, адже він був символом націоналізму. КГБ часто розглядала справи незаконного використання активістами герба і синьо-жовтого стяга.

Після оголошення незалежності України тризуб як Малий Державний Герб затвердили 19 лютого 1992-го Постановою Верховної Ради України із зображенням. Питання про Великий Герб досі актуальне.

Звідки походить тризуб

Символіка тризуба дуже потужна, адже сягає глибини віків і використовувалась в дохристиянський період.

Знак тризуб (або тридент, трисуття) відомий у світі з нею пам'ятних часів. Його знають у Європі, Азії, Індії. З тризубом зображувалися Божества: грецький Посейдон, етруський (а пізніше римський) Нептун, індійські III і ва та Вішну, скіфський Тагимасад, слов'янські Перун та Водяник.

Найдавніші писемні згадки про золотий тризуб і блакитне вбрання царів Атланті іди знаходимо у праці Платона "Тімен", яка була написана в 360-355 рр. до н. ч. Легенда, описана Платоном, за словами багатьох істориків різних часів, має цілком історичні особливості: істо ричною її також називав і сам Платон, який позначав жанр кожного свого твору, чи то був міф, чи казка, чи історична праця.

Із часу загибелі Атлантиди минуло одинадцять з половиною тисяч років. Припускають, що не всі нащадки Посейдона загинули. Українські землі ніколи повністю не були затоплені морями і потопами, тому цілком імовірно, що давню символіку тризуба і жовто-блакитної барви наші Предки винесли з Атлантиди.

Про те, що тризуб є одним із найдавніших знаків нашої землі, можна судити з наскельних малюнків, гончарних виробів, монет, прикрас. Так, на Поділлі знайдені наскельні рельєфи з тризубом, які зроблені у IV—III тис. до н. ч., в Ольвії — тризуби першого тисячоліття до н. ч., на монетах Босфорського царства карбувалися тризуби з V ст. до н. ч. і були успадковані царськими скіфами, які вважали себе нащадками атлантів. Тризубом був увінчаний шолом Урартського царя в VII ст. до н. ч. Відомо також, що сармати використовувані тамги-тризуби. Там-ги збереглися і досі в кримських татар. Знак, подібний до тризуба, мають також литовці.

Ruriks crests11Тризуб широко використовувався як фамільний герб княжого роду Рюриковичів, які застосовували його на своїх печатках.

Тризуб використовували Володимир Великий і Ярослав Мудрий. Князі мали цей символ на перстнях, відтиском яких підписували державні документи. Збереглися артефакти із зображенням тризуба доби Київської Русі – на цеглі, кераміці та монетах князів. На монетах зазначали, що це гроші князя в золоті чи сріблі.

Кожна гілка Рюриковичів мала свій знак. Нащадки дещо видозмінювали знак предків, додавали в нього щось або віднімали.

Так, наприулад, князь Святослав використовував двозуб, а от Володимир Великий додав ще один елемент і почав використовувати цей символ в державних справах.

Триста років герб був елементом влади в київських князів. Московські ж володарі взяли монгольський символ у вигляді двоголового птаха.

Пізніше козацтво відновлює тризуб і використовувало його в клейнодах. В часи УНР тризуб стає символом країни. Через 100 років – гербом незалежної України.

Значення символу

4XUlE1

Наразі неможливо точно сказати, що означає український тризуб. Існують десятки версій його значень, найпопулярніші з них.

Припускають, що тризуб - це магічний знак роду і оберіг. Відомо до 40 тлумачень знаку - тризубець, підсвічник-трикірій, сокіл, якір, житній колос, лук зі стрілою, меч, триєдина жертва в ім'я перемоги життя над смертю, буква алфавіту.

Є гіпотеза, що тризуб - це знак триєдинства світу та поєднання символів поширених колись культів сонця і якоря. Також що це уособлення божої Трійці - Бога-отця, Бога-сина і Духа Святого.
 
Символ сучасності
 
Тризуб є одним із найстародавнішнх українських оберегів.
RNSlwvDuh1P13Fw1O37kO7Qv2cOQyIUgVOZKYEva1
Для українців Тризуб став символом боротьби та підтримки бійців у зоні АТО. Через це його часто формують під час різних флешмобів та відтворюють з різних матеріалів.

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається