Цей день в історії. Пам’ятні дати та народні прикмети 4 березня

Субота, 04 березня 2017 18:43 Автор  Ніна Петриківська
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Цей день в історії

Пам’ятні дати

1386 — Великого князя литовського Ягайлo вибрано польським королем;

1750 — Кирило Розумовський обраний гетьманом України.

1813 — морозиво вперше подано на офіційному прийомі.

1837 — поет Михайло Лермонтов заарештований за вірш «Смерть поета».

1877 — американський винахідник Еміль Берлінер створив мікрофон.

1880 — в американській газеті «Нью-Йорк Дейлі Графік» опублікована перша у світі репродукція фотографії.

4 березня 1917 року в Києві на улиці Володимирській, 42, за ініціативою Товариства українських поступовців та за участю представників українських політичних партій, громадських та культурних організацій, військових, студентства, духовенства було проголошено утворення Української Центральної Ради. Головою Центральної Ради було заочно обрано Михайла Грушевського, а товаришами голови – Дмитра Антоновича та Дмитра Дорошенка.

4 березня 1815 року народився Михайло Михайлович Вербицький – український композитор, хоровий диригент, громадський діяч, священик Української греко-католицької церкви, автор музики Державного Гімну України. Михайло рано осиротів: спочатку вмер його батько, а потім матір, вийшовши вдруге заміж, офіційно відмовилася від батьківських прав. Хлопчиком та його молодшим братом став опікуватися їхній далекий родич – перемишльський владика Іван Снігурський. Саме Снігурський заснував при перемишльській кафедрі Української греко-католицької церкви хор, а потім і музичну школу, де навчався та співав Михайло Вербицький. Згодом Вербицький вступає до Львівської духовної семінарії, але не перериває занять музикою. Наприкінці 40-х років XIX сторіччя Михайло Михайлович бере активну участь у театральному житті Галичини, пише музичні номери до українських театральних вистав. З 1856 року Вербицький, як священик, осів у селі Млинах на Яворівщині, де прожив решту свого життя. Щодо точної дати створення гімну «Ще не вмерла Україна», вона залишається дискусійною: це може бути як період 1862-1863 років, коли текст Павла Чубинського з’явився у наддніпрянських періодичних виданнях, так і 1864 рік, коли його вперше опубліковано в Галичині. Одразу після створення тоді ще пісня «Ще не вмерла Україна» набула великої популярності серед свідомої молоді Галичини.

1918 — Центральна Рада прийняла ухвалу про реєстрацію громадянства України.

4 березня 1918 року більшовики проголосили в Донбасі військовий стан. У містах та районах створювалися ревкоми, які потім сформували загони Червоної гвардії.

1919 — Раднарком України прийняв рішення про ліквідацію плати за навчання в початковій школі.

4 березня 1932 року рішенням Президії ВУЦВК Олексіївську, Андріївську, Червону, Пустинську, Ново-Троїцьку та Зеленянську сільради Сталінської (Донецької) міськради передали до складу Гришинського (Покровського) району.

4 березня 1938 року рішенням Донецького облвиконкому Постишевський район було перейменовано на Красноармійський, місто Постишево – на місто Красноармійське та залізнична станція Постишево – на залізничну станцію «Красноармійськ».

4 березня 1942 року в окупованій Юзівці рішенням очільника так званого «відділу народного виховання та культури» усунено від виконання професійних обов’язків директора Міського театру Сталіно. Новим директором став колишній режисер театру пан Константинов.

4 березня 1944 року було складено офіційний акт про військові злочини нацистських окупантів у місті Сталіно (Донецьку). Згідно даних цього документа, протягом 1941-1943 років тут загинуло 75 тисяч мирних громадян.

1950 — на екрани США вийшов фільм Волта Діснея «Попелюшка». Це був перший повнометражний анімаційний фільм, робота над яким тривала близько восьми років;

1955 — невелика японська фірма «Sony», новачок на ринку, приступила до випуску кишенькових транзисторних приймачів;

1966 — Джон Леннон заявив, що група «Beatles» стала більш популярною ніж Ісус Христос, у відповідь на що пройшли акції спалювання платівок з записами цієї групи;

1975 — Чарлі Чаплін посвячений у лицарі;

2006 — відкрита 45-та станція Київського метрополітену — «Вирлиця»

Народний календар

Цього дня господині традиційно проводили увесь свій час на кухні. Вважалося, чим більше ґаздиня наготує всіляких страв, тим заможніше стане родина. Також селяни у цей день пригощали жебраків та взагалі намагалися зробити якомога більше добрих справ.

4 березня наші предки спостерігали за тваринами: якщо пролетить чайка – можна очікувати на льодохід. Якщо люди зустрічали у лісі білого зайця – це означало, що ще випаде сніг, а якщо зайці бігають сірі – скоро настане тепла погода.

Цього дня народилися

1678 — Антоніо Вівальді — італійський композитор і скрипаль.

1815 — Михайло Вербицький — композитор, громадський діяч, автор гімну України «Ще не вмерла Україна»

1870 — Патон Євген Оскарович, український академік — фахівець електрозварювання і мостобудування, творець Інституту електрозварювання, автор мосту Патона в Києві.

1904 — Георгій Гамов, американський фізик, який першим розрахував генетичний код.

1941 — творець фільму «Лоліта» Едріан Лайн.

1949 — Івасюк Володимир, український поет і композитор.

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається

Стрічка новин

FB