До 100-річчя Листопадового зриву. День вшанування борців за молоду державу

Середа, 31 жовтня 2018 08:09 Автор  ЦДАЗУ
Оцініть матеріал!
(5 голосів)
Фрагмент картини Е. Козака Фрагмент картини Е. Козака

У ніч із 31 жовтня на 1 листопада 1918 року Українська Національна Рада силами Українських січових стрільців у Львові здійснила Листопадовий зрив (чин), що скинув панування чужинців і встановив владу Української Держави на західноукраїнських землях, названих згодом Західноукраїнською Народною Республікою (ЗУНР).


Відтак на політичній мапі Європи утворилася нова держава, що проіснувала лише півроку і впала під натиском Польщі в результаті українсько-польської війни 1918 - 1919 років.

Проте в історії України Перше листопада 1918 року залишається подією незворотних змін, коли українці заявили про себе як про володарів своїх земель, що нарівні з іншими народами Східної Європи бажали жити у власній державі.

Після поразок Перших національно-визвольних змагань чимало їх учасників, рятуючись від репресій, опиняються за межами України. Розпорошені по різних країнах та континентах, вони засновують численні організації державного відродження України, чимало уваги приділяючи виданню націоналістичної літератури: бюлетенів, газет, журналів, альманахів, книг тощо. Настає час не менш важливої ідеологічної боротьби за відродження України, що гуртує українців за кордоном.

Наскільки важливо для учасників Української революції – колишніх громадсько-політичних діячів, військових та їх сімей – залишався зв’язок із далекою Батьківщиною може свідчити, зокрема, українська діаспорна преса, що нині зберігається в Центральному державному архіві зарубіжної україніки (ЦДАЗУ). Серед них: газета «Свобода», «Народна воля» (США); газета «Новий шлях» і «Канадійський фармер» (Канада); місячник «Сурма» (Німеччина, а згодом – Литва); газета «Українське слово», тижневик «Тризуб» (Франція) та ін.

Так, наприклад, в інформації «У Великий день» за 1928 рік, надрукованій на першій шпальті місячника «Сурма» (органу Української військової організації), йдеться про духовне значення Листопадового чину з нагоди його десятиліття, наводяться причини поразки і звучить потужний заклик не опускати рук, а бути готовими «вміти волю здобувати», долаючи власну зневіру і байдужість.

Стаття у газеті «Сурма», листопад 1928 р.

Стаття у газеті «Сурма», листопад 1928 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 6735-О.

Важливою справою української діаспори в усі часи була і залишається фінансова підтримка Батьківщини, налагоджена система збору коштів на продовження визвольної боротьби, матеріальну підтримку постраждалих, зокрема «воєнних інвалідів».

Повідомлення у газеті «Народна воля», 26 жовтня 1989 р

Повідомлення у газеті «Народна воля», 26 жовтня 1989 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 6341-0

Як свідчать численні публікації періодичних видань різних років і країн, що зберігаються у ЦДАЗУ, такі «пожертви» збиралися під час проведення громадських і культурних заходів, різних святкувань, т. ч. на весіллях, хрестинах, біля церкви тощо.

Фінансова допомога закордонними українцями здійснювалася таким чином: зібрані кошти клалися на спеціально створений банківський рахунок і відправлялися «до краю», згодом ця «допомогова» підтримка поширилася і на жертв тоталітарного режиму в Радянській Україні. І сьогодні українська діаспора не лише вболіває за відновлення миру на Батьківщині, а й надає всебічну матеріальну допомогу бійцям АТО/ООС (збирає кошти на лікування поранених, забезпечує необхідними ліками, купує дороговартісне медичне обладнання тощо).

Вагомий внесок у збереження правдивої інформації про героїчні події Листопадового зриву, а також для організації відповідної системи навчання і виховання підростаючого покоління дітей емігрантів і біженців, зробило україномовне шкільництво у діаспорі, зорганізоване представниками духовенства та інтелігенції. Навчання школярів здійснювалося за мотивованими книгами, без вимараних цензурою сторінок у підручниках.

Обкладинка читанки видавництва «Рідна мова» (Австралія-Англія), 1969 р.

Обкладинка читанки видавництва «Рідна мова» (Австралія-Англія), 1969 р. ЦДАЗУ, з колекції Петра та Ольги Матул, документи знаходяться на стадії науково-технічного опрацювання

Фрагмент оповідання «Листопадовий зрив» у читанці «Про що тирса шелестить»,1969 р

Фрагмент оповідання «Листопадовий зрив» у читанці «Про що тирса шелестить»,1969 р. ЦДАЗУ, з колекції Петра та Ольги Матул, документи знаходяться на стадії науково-технічного опрацювання

Тож, вшановуючи свято Листопадового чину, ми вшановуємо героїв, борців за волю і свободу України, і цим засвідчуємо глибоку єдність усіх поколінь українців, розкиданих волею долі, по світах: «Люди і покоління вмірають, Нація – Держава їх переживає, і в’яже покоління». Про це говориться у громадсько-політичному і літературно-мистецькому тижневику української діаспори в Парижі «Тризуб», що зберігається в архівних фондах ЦДАЗУ.

Віра Фазлєєва,

провідний науковий співробітник відділу використання інформації документів ЦДАЗУ

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається