Як козаки вчили американців у футбол грати

Вівторок, 17 липня 2018 06:38 Автор  Олесь
Оцініть матеріал!
(2 голосів)

Шестиразові чемпіони американської футбольної ліги, чотириразові володарі Національного Кубку Виклику США, дворазові переможці кубку Льюїса -це лише окремі досягнення української футбольної команди “Тризуб” з Філадельфії, штату Пенсильванія.

Якщо хокей на американському континенті мав свої давні традиції, то футбол після Другої світової війни ще «борсався в пелюшках». Його розвитку тими роками значною мірою сприяли українські спортивні клуби «Тризуб» (Філадельфія) — чотириразовий чемпіон США у шістдесяті роки, «Чорноморська Січ» (Ньюарк), «УСК» (Рочестер), «Леви» (Чикаго), «Україна» (Монреаль) — чемпіон Канади 1957 року та «Україна» (Торонто).

 

 

60f3815187447fa18e976bf5c739d459 f91c5c877d799ae3d6c94b1562a979f21Не дивно, що до збірних команд країн Північної Америки запрошували українців. Зенон Снилик (народжений у селі Путятинці поблизу Рогатина), наприклад, провів 92 матчі за команду США, був її капітаном та учасником трьох Олімпіад — 1956, 1960, 1964. Остап Стецьків (народжений у Львові та юніор львівської «України»), Володимир Закалужний з-під Перемишля та Мирон Береза з Тернополя виступали за збірну Канади у відбірних змаганнях до чемпіонату світу 1958 року.

Та особлива роль належить українським тренерам — братам Євгену та Володимиру Чижовичам, які фактично стали піонерами у піднесенні футболу в Америці. Родина Чижовичів належить до найспортивніших у нашій заокеанській діаспорі. Найстарший брат Ігор багато років є головою спортивного товариства «Тризуб» (Філадельфія), середній, Євген, був головним тренером олімпійської та національної збірних США, а наймолодший, Володимир, — технічним директором (керівником делегації) команди США на чемпіонаті світу 1990 року в Італії.

Народилися брати Чижовичі в селі біля Самбора (зараз Львівська область). Під час Другої світової війни їхня родина емігрувала до Мюнхена, де провела кілька років у таборах для переселенців, а в 1949 році до Філадельфії.

Всі три брати: Ігор, Євген та Володимир починали свій футбольний шлях в юнацькій команді Тризуб, а потім, після закінчення університету, почали грати за аматорські та напівпрофесійні клуби, засновані українськими емігрантами.

Володимир Чижович

Наймолодший брат, починаючи з 1957 року встиг пограти за Темпл Юніверсіті Віска, Торонто Юкрайніанс, Торонто Сіті, Нью-арк Юкрейніанс Січ, Філадельфія Спартанс та найбільш відомий Філадельфія Юкрейніанс. Така велика кількість клубів пов'язана з тим, що в США і Канаді футбольні сезони проходять у різний час, тому футболісти часто змінювали клуби, а потім повертались у рідний.

VOLODYMYR

В складі Філайдельфія Юкрейніанс Володимир Чижович 4 рази ставав чемпіоном Американської ліги сокеру та володарем кубка США. Також шість раз входив до складу Команди усіх зірок та не один раз визнавався кращим бомбардиром ліги. В активі Володимира 3 гри за збірну США.

Попри потужну ігрову кар'єру, основний успіх молодшому брату принесла тренерська і функціонерська діяльність. Володимир ще з 24 років почав тренувати студентську команду Філадельфія Текстайл, а потім Філадельфію Юкрейніан, будучи граючим тренером. З 1976 по 1980 тренував навіть збірну США. На посаді тренера, а згодом, і в Федерації футболу США він значно реформував американський футбол, ввівши ліцензування і навчання у відомих спеціалістів для тренерів, розвивав юнацький та жіночій футбол, писав книги з теорії гри. 

Українцю навіть довелось попрацювати коментатором - на матчі Сеперкубку він провожав легендарного Пеле, який закінчував кар'єру.

PELE 

Володимир Чижович продовжував тренувати студентські команди до самої смерті, здобувши з ними всі можливі титули. 1994-го, у віці 57 років він помер від серцевого нападу, а 1997 року Володимира посмертно включено до Залу слави футболу США та засновано Премію Уолта(Володимира) Чижовича, яка вручаються за внесок у американський футбол. Згодом цю нагороду отримає його старший брат - Євген.

Євген Чижович

Середній за віком брат у сім'ї теж починав кар'єру гравця в Тризубі. Потім Філадельфія Юкрейніанс, Торонто та Монреаль Юкрейніанс. Євген був змушений рано закінчити кар'єру футболіста через травму ноги, але, як і молодший брат, почав працювати тренером. Велика частина його життя пов'язана з Колумбійською вищою школою, де він пропрацював тренером 50 сезонів, здобувши 757 перемог. Також Євген Чижович змінив шкільну програму з фізкультури, яка згодом розійшлась по всій Америці.

USA

Після Колумбійської школи Євген встиг попрацювати в різних аматорських та професійних клубах: в Монреаль Україна (з яким став чемпіоном Канади) та у вже знайомому Філадельфія Юкрейніанс. Вершиної тренерської кар'єри Євгена Чижовича є робота у збірній США, яку він тренував з 1973 по 1976 рік. 

ZENE

За свою кар'єру гравця, тренера та роботу з дітьми українець, як і його брат, був включений до Залу слави футболу США. В 2013 році він отримує премію імені свого брата, а через рік, в 79 років, йде з життя після довгої боротьби з раком.

Ігор Чижович

Старший брат, найменше був пов'язаний зі світом спорту, але встиг пограти за різні аматорські фубольні команди. Більше за спорт його приваблювала наукова діяльність.

Отримавши ступінь магістра Університету штату Пенсильванія, Ігор спеціалізувався на лінійній математиці, читав лекції та сприяв публікації технічних підручників. Брав безпосередню участь у розвитку комп'ютерного програмування для космічної програми NASA та програм для армії США.

Ігор Чижович в кінці 70-х був обраний Головою управи Українського спортового осередку Тризуб, де розвивав як спортивний, так і культурний напрямок діяльності.

IHOR

2015 року Ігор помирає. Але футбольна династія Чижовичей продовжує жити - його син Ігор молодший(на честь батька) був у футбольній команді США на олімпіаді. Зараз він тренує студентські команди, очолює футбольну школу, стажирувався в Аяксі, Баварії та Динамо(Київ).

Цікаво

Євген Чижович був футбольним тренером акторів Ендрю та Елізабет Шу (відомі за ролями у франшизі "Назад у майбутнє" та серіалі "Район Мелроуз"), згодом він став прототипом тренера у фільмі Грейсі, над яким працювали брат та сестра.

GRASY

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається