Бережімо собор людської душі. #ЦДАЗУ

П'ятниця, 27 квітня 2018 07:49 Автор  ЦДАЗУ
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

24 квітня 2018 р. Центральний державний архів зарубіжної україніки (ЦДАЗУ) долучився до відкриття міжархівної документально-художньої виставки «Собор душі» до 100-річчя від дня народження Олеся Гончара та 50-річчя видання його роману «Собор», де ЦДАЗУ виступив одним із співорганізаторів цього масштабного виставкового проекту.

 

IMG 4358. JPG 1Урочистий захід проходив у Центральному державному архіві-музеї літератури і мистецтв України (ЦДАМЛМ України) за участю членів родини письменника, представників Міністерства культури України, Державної архівної служби України, Інституту літератури імені Тараса Шевченка НАН України, Національної спілки письменників України, архівістів, митців, науковців, учнів та інших поціновувачів класика української літератури.

В експозиції виставки представлені оригінали та копії архівних документів, що нині зберігаються в 11 архівах України. Вони різнопланово відтворюють основні віхи життя і творчості письменника: від запису про народження Біличенка (Гончара) Олександра Терентійовича з метричної книги Покровської церкви с. Кам’янка Кам’янської волості Новомосковського повіту Катеринославської губернії до інших особистих документів, рукописів, листувань, начерків майбутніх літературних творів, виступів, цінних світлин, ілюстрацій до творів Олеся Гончара тощо.

Важливим акцентом у експозиції є низка архівних документів, що розповідають про майже 20-річне цькування автора роману «Собор» (1968) – листи, статті, спецповідомлення управління КДБ при Раді Міністрів УРСР тощо. Адже письменник ще у всередині 60-х років виступив проти моральної деградації суспільства – нехтування народною мораллю, культурними цінностями народу, духовною єдністю поколінь.

Саме ЦДАЗУ представив на огляд відвідувачів фрагменти статей зарубіжних українців, які піднялися на захист роману-застереження Олеся Гончара в часи переслідування автора і його дітища в Україні: у США – це Г. Черінь («Собори душ своїх бережіть…» ), Є. Сверстюк («Собор у риштованні»), в Канаді – П. Сухомлин «Дзвонарі і жертви «Собору» О. Гончара»… До речі, вперше надрукований в українському часописі «Вітчизна» роман «Собор» виходить книгою цього ж року в Нью-Йорку

Чільне місце на виставці займають також документи, що представляють Олеся Гончара як громадського діяча, невтомного і послідовного борця за незалежність України. Письменник був одним із перших, хто наприкінці ХХ століття підтримав Народний Рух, студентське голодування, що увійшло в історію як «Революція на граніті». Олесь Гончар брав безпосередню участь у розробці та прийнятті Закону «Про мови в Українській РСР» (1989), що юридично закріпив державний статус української мови.

IMG 7366. jpg 1

Окрім того, сучасники письменника пам’ятають його як активного захисника довкілля та архітектурних скарбів України, зокрема відбудови Михайлівського Золотоверхого монастиря. До речі, знаковим є й те, що згадану виставку представлено у ЦДАМЛМ України, одним із ініціаторів створення якого став саме Олесь Гончар.

IMG 7410 1

У рамках заходу відбувся також перегляд документального фільму, присвяченого письменнику, де можна було почути наживо неповторний тембр голосу та інтонацію класика.

Виставка офіційно триватиме до 24 червня поточного року. Вхід вільний.

Віра Фазлєєва, провідний науковий співробітник

відділу використання інформації ЦДАЗУ

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається