Унікальна книга про український скаутський рух

П'ятниця, 05 травня 2017 06:07 Автор  Marichka Halaburda Czyhryn
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

В суботу 29.4.2017 року стало на Франкополі (Бельгія) дуже гучно. Розпочалося СВЯТО ВЕСНИ пластунів 9 країн світу. В залі при столах сиділи різні групки дітей з своїм одним виховником. Проводилися гутірки на різні теми. Такі групи були й на подвірї нашого обійства. Приглядалася я до кожної групи, зробила, знимки і сіла біля стола в кінці залі. Біля мене Оксана Водотика з Австрії, з Відня. Слово за словом і коли Оксана додідалася, що я ще все живу у Австралії, запиталася мене чи я знаю про книжку, яку видав один пластун з Австралії...Книжка про поштові значки, пропам'ятні коноверти. Привіз книжку з Австралії хтось з її знайомих. А як незнаю про книжку. Сказала Оксані, що я написала огляд книжки.

18199546 10209706606881958 7479872255304299758 n

Тому що на порозі Ювілейний З'їзд Пласту ( в серпні в Німеччині) хочу повторити цей огляд про унікальні книжку. Може хтось з пластунів в світі схоче її придбати, очевидно, коли вона ще є. Отож :

Підчас Здвигу Українців Австралії, який відбувся в Сіднеї в червні 7, 8, 9, 10 червня 2013 року проходили різні цікаві імпрези, сходини, форуми, виставки, концерт. Про всі поодинокі події я обширно писала в кількох статтях. Та здається що, є ще про написати, хоч хтось може сказати, та вже Здвиг відбувся, навіщо до нього вертатися. А все ж. А писати збиралася давно, але обставини, які склалися навколо мене особисто, дещо відклали писання нових статтей: a це різні концерти, третя візита моєї рідної сестри в Австралію, а що найважніше проблема з очима, яка нарешті встабілізувалася, хоч не була загрозливою, але яка відбирала мені продовж кількох місяців концентрацію.

Отож: В суботу 8.6.2013 року в Домі Молоді відбувся Форум Письменників, яким провадив Франко - Ярослав Фурсенко. Він Голова дуже цікавого Українського Товариства Колекціонерів з осідком в Адельайді. З нагоди 20 ліття Незалежності України Товариство відбуло в Сіднеї дуже успішну виставку значків, пропам'ятних коновертів, відкриток, монет, українських грошей, ітд. Головна тема розмови - дискусії на тому Форумі, розвивалася в справі збереження, радше рятування архівів (тих, які ще є) наших організацій, видання історії Українців Австралії (додатково до вже виданого).

Я незнала, що в червні 2012 року Ярослав видав до 100 ліття існування ПЛАСТ-у дуже цікаву книжку про Пластові Поштові Марки, картки, в англійській мові під назвою "Ukrainian Scouting Plast postal issues & badges". Відомо ж, що за 100 років свого існування, Пласт видав велику кількість поштових марок, карток, ітп.

Правда, на З'їзді - Зборах СУОА в тому ж 2012 році була показана присутнім згадана праця.

А як зібрати архіви, Ярослав Фурсенко, дуже добре знає, найкращим доказом того це його книжка.

Продовж кількох тижнів я дуже уважно переглянула книжку, зміст якої зробив на мене колосальне позитивне вражіння, просто деталі вражають й ще більше побільшилася моя повага до Ярослава Фурсенка, який зробив своїми записками, дослідженням великий вклад в книжкову історію України й діяспори. Нікому досі невдалося похвалитися такою дослідницькою працею.

Так це велика джерельна база. Ця велика за обсягом книга, 512 сторінок, видана на люксусовому папері, вважить вона два і пів кіла, містить багато знимок, ілюстрацій, репродукцій, афіші, ітп. Це унікальне видання, яке вперше подає доробок українських пропам'ятних значків, карток Пласту зі всіх континентів світу, від України почавши, почерез Німеччину, Австрію, Чехію, Францію, ЗСА, Канаду - одним словом в країнах де поселилася українська діяспора.

Як пояснив Ярослав Фурсенко, ця публікація була спочатку задумана як каталог Пластових поштових видань, і, зокрема , марки (поштові значки) , і спеціяльні погашення одноднівок.

Але, зібраний матеріял створив цю унікальну книжку, яка починається з подання докладної історії організації Пласт в Україні й світі та провідних діячів Пласту, Церковних, Митрополита Андрія Шептицького, а зокрема Їх Блаженства Патріярха Йосипа Сліпого. В Римі в Музеї, створеного ним була також велика колекція поштових значків, карток, афіш Пласту.

Можна в книжці знайти й історію України, довші згадки про Тараса Шевченка, Гетьмана Івана Мазепу, Пилипа Орлика, Пластових відбутих Джамборі (міжнародних світових Пластових Зїздів). Й очевидно велику довідку про Пласт в Австралії, включно з ювілейними відзнаками виданих до 100 ліття Пласту.

Матеріяли треба було збирати кілька років.

Де збирав Ярослав матеріяли? Почнемо від Адельайди, де я бувала кілька разів. В Народному Домі відвідала тзв Пластову домівку, (кімнату) де пан Омелян Судомляк виставив свою велику, дорогоцінну колекцію пластових пропам'ятних значків, карток, печаток. Збирав він продовж 30 років оце «багацтво» й багато репродикцій з його колекції вміщені в книзі.

Крім пана Судомляка, Ярослав Фурсенко згадує і дякує редакторові журналу «Пластовий Шлях» Любомирові Онишкевичові за дозвіл відскенування історичних знимок, які увійшли в книжку.

Ярослав Фурсенко згадує про людину, яка перша створила аж 11 каталогів недержавних значків, сувенірних листків, грошей, які створив Юліян Максимчук (уродженець Стрия - ) який жив в Чікаґо. Почав він свою збірку в 1940 роках - видав в 1950 до 1975 рр. Ви можете собі уявити, що українські не державні організації видали до 10 тисяч поштових марок, хай пропам'ятних. В книзі відбутки перших сторінок згаданих каталогів.

В книзі кілька сторінок відбитків значів різних писанок, дуже популярних. Навіть у мене є кілька з них. Дякує автор книжки і за використування в книжці Іванові Дитюкові, автор кількох каталогів значків.

Згадує й кільканадцять наших українців Австралії, які прийшли Ярославові на зустріч з матеріялами: між ними Юрій Федишин, Оксана Тарнавська, Ігор Осідач, Юрій Суховерський, Ігор Гриневич, Оріон Венгринович, Василь Лабаз, Леонід Денисенко, Гриць і Богдан Гузій, Юрій Семків. Богдан Копустянський, Надя Синсар, Павло Лукомський, Володимир Пилишенко, Богдан Воєвідка, Володимир Луців. Список можна продовжувати.

Мушу згадати між авторами ескізів поштових карток, значків чи листівок таких відомих мистців: Мирон Левицький ( він й автор іконостасу в церкві ім. св. Андрія в Лідкомбі і св. Володимира в Канбері). Іван Кейван, Леонід Денисенко, Анатолій Яблонський, Зенон Єлиїв, Яків Гніздовський, Данило Луців.

Є окремий відділ про Україну й видані в самостійній Україні від 1991 року поштові значки, цим разом державні значки. А їх багато й дуже гарні.

Одна наша подруга з Угорщини, з Будапесту Надія Музичук про значення української поштової марки пише, що вона:..." несе художні, політичні, патріотичні цінності, має культурне й виховне значення, особливо для молоді. Змістовні філателістичні виставки корисно влаштовувати також для недільних шкіл та інших навчальних закладів в українській діяспорі. Наприклад, в недільній школі Товариства української культури в Угорщині виставка українських поштових марок, конвертів та листівок діє постійно, допомагаючи дітям краще вивчати матеріал з українознавства".

18221924 10209706526439947 5495613967427842332 nЯ додаю: саме книжка Ярослава Фурсенка найкращий приклад згаданого. Переглянувши її докладно зроджується в людині гордість за нашу історію, за мистецтво.

Книжка "Ukrainian Scouting, Plast Postal Issues and Badges" отримала нагороди три нагороди: Золоту медалю на Виставі Ukrainpex 2012 в Торонті, вистава була організована організацією чи Спілкою Українська Філятелістика й Нумісматика з осідком з ЗСА. UPNS (Ukrainian Philatelic and Numismatic Society)

В 2013 році - Золота медаля в відділі Літератури на Конґресі-виставі Організації Австралійських Філятелістів Полудневої Австралії ( the Literature Section of the 2013 Congress (Exhibition) held by the South Australian Philatelic Council.)

І в 2013 році Нагороду Брусa Аштона за кращий літературний твір на згаданому конґресі (The Bruce Assheton Award for Best Literature Entry at Congress 2013)

Хоч книга Ярослава Фурсенка буде цікавою може в першу чергу для колекціонерів, нинішніх і колишніх дослідників української поштової і пропам'ятної марки-значка, вона включає в себе значний обсяг інформації про ПЛАСТ й історичні дані про Україну, буде і цікавою всій наші молоді, чи він є членом Пласту чи ні, тимбільше, що вона написана англійською мовою.

Якщо ви хочете зробити комусь справді гарний подарунок, рекомендую згадану книжку. Я свою передала племінникові Назарові, який показав книжку пластунам в Мюнхені, які були в захваті від побаченого.

Бажаємо Ярославові Фурсенкові успіхів в його корисній й дослідницькій праці.

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається