Нобелівській лауреат з хімії Роалд Гоффман, який родом з України, святкує своє 81-річчя

Четвер, 18 липня 2019 13:48 Автор  Марта Патика
Оцініть матеріал!
(0 голосів)
Сьогодні виповнюється  81 рік американському хіміку, поету, драматургу, філософу, нобелівському лауреату українського єврейського походження Роалду Гоффману.

Сьогодні, 18 липня, свій день народження святкує Роалд Гоффман - лауреат Нобелівської премії з хімії (1981), котрий народився в єврейській сім'ї в Золочеві (Львівська обл.), а нині мешкає у США.

Цікаво, що батьки назвали хлопчика на честь норвезького полярного дослідника Роалда Амундсена.

З початком німецької окупації родину вивезли до "трудового табору", звідки матері з сином вдалося втекти, а ось батька, звинуваченого в організації масової втечі, розстріляли. Деякий час родина мешкала у Польщі, Австрії, а з 1949 року переїхала на постійне місце проживання до США.

1563440508 220

Роалд Гоффман закінчив Колумбійський університет (бакалавр медицини) та Гарвард (доктор хімії).

Перших успіхів в науці Гоффман досяг у 1960-х роках, коли запропонував метод розрахунків елементарних орбітальних молекул. Основні наукові дослідження Гоффмана стосуються хімічної кінетики та вивчення хімічних реакцій. Ім'я вченого є в назвах наукових теорій, наприклад, «Правило (закон) Вудварда-Гоффмана».

У 1981 році разом із колегою Фукуі Кен'іті Гоффман здобув Нобелівську премією з хімії «за розробку теорії протікання хімічних реакцій», що значно розширює можливості для планування хімічних експериментів.

Науковець цікавиться життям своєї батьківщини. Зокрема, у 2006 році він відвідав Золочів, взявши участь у відкритті пам'ятника євреям, а у 2013 році серед інших підписав звернення світової академічної спільноти на підтримку українського Євромайдану.

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається