Про те, як українська громада Іспанії відсвяткувала своє 15-річчя

Вівторок, 10 жовтня 2017 15:42 Автор  Марта Патика
Оцініть матеріал!
(0 голосів)
українська громада Іспанії відсвяткувала своє 15-річчя українська громада Іспанії відсвяткувала своє 15-річчя

У неділю, 8 жовтня, у Валенсії відбулося відзначення 15-річчя української громади та 25-річчя встановлення дипломатичних відносин між Україною та Іспанією.

«15 років – багато це чи мало? Для історії – небагато, але за життя – це значний час»,- звернувся Народний артист України Іво Бобул до понад тисячі глядачів у концертному залі. 

Повний зал. І це - 3 год 45 хв після початку виступів!

Зіркові запрошені святкування – дует Іво Бобул та Анастісія Лавриненко – виконали концертну програму «Як Вам живеться, емігрантко?». Перед цим, виступили учні української суботньої школи Квіти України та учасники церковного хору (відео виступів в кінці статті).

Ведучі урочистої академії із зірковим виконавцем

Свято організовано Федерацією українських асоціацій Іспанії, президент – Михайло Петуняк, за підтримки МЗС України та Товариства «Україна-Світ». 

У своєму вітальному слові, Генеральний консул України в Барселоні Оксана Драмарецька подякувала громаді, адже «саме українська громада є тим місточком, який об’єднює дві країни – саме через нашу громаду іспанці краще пізнають та розуміють Україну, її культуру».

Зірковий дует та Генконсул продовжили спілкування з людьми після концерту

Під час урочистої академії, яку провели Ольга Війтів та Андрій Якубув, була озвучена інформація, що за іспанськими даними на цей час в Іспанії проживає 97 тисяч уродженців України, з них 6 тисяч – з іспанським громадянством. Крім цього, за останнє десятеліття, в Іспанії народилося близько 15-ти тисяч дітей, в яких хоча б один з батьків – українець. Половина українців Іспанії проживає на території областей Каталонії, Валенсії та Балеарських островів, які відносяться до Генконсульства в Барселоні.

У своєму виступі, Михайло Петруняк відзначив важливість гуртування, подякував всім, хто долучилися до цього свята та згадав активних членів громади, яких вже немає серед живих, як і першого духовника українців Іспанії – іспанського священника Хосе Казанову.

Михайло Петруняк Фото Олексія Смагіна

Від федерації було вручено нагороду голові асоціації українців Торрев'єхи - Михайлу Черешнюку. Подарунок - вишиванку отримав голова асоціації АМВІІТ у Валенсії, одесит Олександр Вихованець.

Капелан УГКЦ у Валенсії, о. Василь (Бойко), побажав всім, щоб і через 50 років тут звучала українська пісня, українська мова, якою б говорили нові покоління українців в Іспанії. 

о. Василь (Бойко) Фото Олексія Смагіна

– «Цей захід без перебільшення є повноважним зібранням представників національної еліти. Сьогодні присутня найактивніша частина української громади в Іспанії. Кожен учасник – посол народної дипломатії», – сказала в своєму привітанні Голова секретаріату Товариства «Україна – Світ» Алла Кендзера.

Алла Кендзера Фото Олексія Смагіна

Алла Кендзера вручає подарунок Михайлу Петруняку  Фото Олексія Смагіна

Крім цього, Олег Горб – проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародних зв’язків Полтавської Державної Аграрної Академії та викладач Університету Бізнесу в Домброві Гурнічей (Польща) – представив можливість дистанційної вищої освіти українською мовою із здобуттям європейського диплому. 

Олег Горб про освіту Фото Олексія Смагіна

Анастасія Лавриненко та Іво Бобул подарили глядачам чимало незабутніх вражень. Кульмінацією емоцій публіки став момент, коли Іво Бобулу зі сцени зізнався, що за кілька хвилин до концерту до нього підійшли родичі, які він думав живуть у Аргентині, а, як виявилося, є мешканцями Валенсії.

Після концерту відзначення продовжилося спільним пригощенням, народними гуляннями, забавами для дітей, розіграшем квитка від Міжнародних авіаліній України (святкування розпочалося з відеоролику авіаліній).

Гостями свята української громади Валенсії стали українці Торрев’єхи та Аліканте (приїхали автобусами), а також – представники асоціацій українців Барселони та Гіссони.

День перед цим, під час зборів-конгресу представників українських асоціацій Іспанії, своє вітання з нагоди урочистості у Валенсії передав і голова Української Всесвітньої Координаційної Ради – Михайло Ратушний.

ПОВНИЙ ТЕКСТ УРОЧИСТОЇ АКАДЕМІЇ (авт. А.Я.)

Перша – економічна хвиля української еміграції відбулася у XIX столітті. Нам не відомо, щоб тоді українці перебиралися до Іспанії. 
Однак, наприкінці саме того століття, було зведено перший культурний міст між українцями та іспанцями. Завдяки Іванові Франку українці вперше змогли масово познайомитися з іспанською літературною класикою. А це – Міґель де Сервантес, Лопе де Веґа, Кальдерон де ля Барка, іберійський романсеро. 
Публікуючи свою віршовану переробку пригод Дон Кіхота, Іван Франко написав вірш-пролог, щоб пояснити українцям, якою є країна головного героя твору. Цей вірш розпочинається так: «Іспанія, Іспанія, мов у казочнім сні, той земний рай, чудовий край, ввижається мені». 
Таким чином, наявна ініціатива встановлення в іспанській столиці пам’ятника Іванові Франку є логічним перебиранням естафети розвитку міжкультурного діалогу між українцями та іспанцями. 
У тридцятих роках ХХ століття в Іспанії спалахнула Громадянська війна. Українці взяли у цьому чужому для них конфлікті бо обидва боки, у кількості – до півтори тисяч осіб.
З жовтня 1936 по квітень 1939 року селище Сан-Фульхенсіо в провінції Аліканте було перейменоване на честь України – воно тоді називалося Укрáніа-дель-Сеґура. 
Після відомої перемоги, багато дітей іспанських республіканців знайшли притулок за межами Іспанії, в тому числі і в Радянській Україні. 
Після Другої світової війни, за сприяння Ватикану, до Іспанії були направлені три десятка інтернованих в Італії українців, зокрема й бійців 1-ї української дивізії УНА.
Новоприбулі молодики, до яких доєдналися нові приїзджі, згуртувалися в студентську громаду, здобули іспанську освіту, влаштували своє життя. У роки своєї діяльності, ця невеличка громада мала свій хор, організувала українське мовлення на Національному Радіо Іспанії. Завдяки їхнім друкованим публікаціям, особливо авторства д-ра Дмитра Бучинського, іспанці багато дізналися про поневолену Україну.
Важливим моментом у житті українців в Іспанії того періоду став візит Кардинала Йосипа Сліпого, у 1970-му році. 
Посередником між тією – третьою хвилею української еміграції та сучасною – четвертою, став Теодор Барабаш, який відійшовший у вічність три роки тому в Мадриді. 
При першій можливості подорожувати до тоді ще Радянського Союзу, у 1978, році група іспанських академіків відвідала Київ. Повернувшись вони опублікували статтю, яка розпочиналася з такої констатації: 
«Документом ідентичності народів є їх мова. Україна має цей елемент ідентичності, підтриманий 45-ти мільйонами носіїв української мови , а також – цілим легіоном поетів, драматургів та письменників.» (кінець цитати)
У 1982 році, муніципальна влада Валенсії та Одеси формально встановила побратимство між обома містами. Отже, цього року, маємо ще 
35-річчя цієї знакової обставини, яку потрібно надалі розвивати. 
А ось вже визнаючи Незалежність України, та встановлюючи дипломатичні відносити, іспанське МЗС заявляло, цитую: «Сприймаємо з максимальною симпатією повернення України до Європи».
Коли в 1998 році на саміті в Мадриді президент Кучма підписав Хартію про особливе партнерство між Україною та НАТО, в Іспанії проживало лише близько півтисячі українців. 
У 2001-му році українців в Іспанії налічувалося вже 10 тисяч, у 2002-му – 
25 тисяч, у 2003-му – 42 тисячі. 
Тоді розпачалося гуртування в громади, люди старалися самозабезпечити свої інформаційні, духовні та культурні потреби. 
З великим переживанням та активністю були сприйняті події Помаранчевої революції. Скільки думок тоді було про батьків, дітей, рідних в Україні.
На цей час, за іспанськими даними, тут проживає 97 тисяч уродженців України, з них 6 тисяч – з іспанським громадянством. Крім цього, за останнє десятеліття, в Іспанії народилося близько 15 тисяч дітей, в яких хоча б один з батьків – українець.
За іспанською статистикою, на території Каталонії, Валенсії та Балеарських островах проживає 49% від всіх українців Іспанії. Самі ці три області відносяться до округу Генконсульства в Барселоні.
/Виступ Генерального консула України в Барселоні пані Оксани Валеріївни Драмарецької/ 
З 2003 року у Валенсії сформована українська католицька парафія. Для вірних людей було та залишається важливим мати можливість приступати до Таїнств рідною мовою.
/Слова капелана Української Греко-Католицької Церкви у Валенсії, о. Василя (Бойка)/ 
Консолідація українських сил у світі відбувається також й на рівні надбудов української діаспори. 
Одна з таких організацій, що працює в справах діаспори назагал, є Товариство зв'язків з українцями за межами України, зараз: Товариство «Україна-Світ». Голова цієї організації є відомий поет, Герой України Іван Драч.
/Виступ гості нашого святкування з Києва – голови секретаріату Товариства «Україна-Світ» – Алли Євгенівни Кендзери/
Навчальні можливості – це актуальна тема. Серед гостей з України є також Олег Горб – проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародних зв’язків Полтавської Державної Аграрної Академії. /Виступ/
Певним чином, Валенсія завжди була центром українських справ. 
Хоч і без офіційної установи України, з 2005 по 2015 рік для нас безоплатно діяв Почесний консул – Луїс Міґель Ромеро Вільяфранка. 
Перша сучасна українська асоціація в Іспанія була заснована у Валенсії, в 2002 році. Її справи, вже в 2003 році, успадкувала асоціація «Україна».
У 2005 році у Валенсії відбулося об’єднання низки асоціацій українців Іспанії у федерацію. А, як пригадуєте, у цій же залі, дванадцять років тому, відбувся перший конгрес українців Іспанії.

Джерело: Ucrania del Segura

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається