11 цікавих фактів про Перемишль і Шевченка, про які Ви не знали

Вівторок, 23 травня 2017 08:01 Автор  Ольга Мельник
Оцініть матеріал!
(2 голосів)

Перемишль та українці Перемишля тісно пов'язані з Україною. Але факти свідчать про протилежне. Почасти цей зв'язок є не стільки очевидним, а від того ще більш вражаючими є факти.

Започаткування традиції. 1862 р. у залі готелю «Під провидінням», який стояв у центрі міста, перемишляни відзначають перші роковини смерті Шевченка. Звідти пішла, фактично на весь світ, традиція шевченківських концертів, - поділився зі "Стожарами" портал Prostir.pl

Помилка Вербицького. У п’яті роковини смерті Шевченка композитор Михайло Вербицький пише музику до вірша «Ще не вмерла Україна». Вербицький був переконаний, що автором слів майбутнього гімну був саме Шевченко, а не Павло Чубинський. Майбутній гімн вперше публічно прозвучав саме в Перемишлі.

Греко-католицька заслуга. Греко-католицький священик Юстин Желехівський першим привіз до Перемишля примірник Кобзаря. Він також включив твори Шевченка до програми навчання руської мови у гімназії.

Справжнє свято. Після відкриття окремої української гімназії, шевченківські концерти були відкриті для широкої аудиторії. День смерті Т. Шевченка був вільним від уроків!

Популярність. Концерти у честь Шевченка були доволі популярними. Їхніми слухачами були зокрема греко-католицькі єпископи Константин Чехович, та мученик Йосафат Коциловський.

100 років від народження з полком піхоти. У 1914 р. у будинку чоловічої гімназії встановили погруддя Шевченка, а учениці дівочого ліцею зібрані під час ювілейного шевченківського концерту гроші, передали їх на стипендіальний фонд ім. Т. Шевченка. Урочисті заходи пройшли також у жіночій учительській семінарії і школі ім. М. Шашкевича. Концерт у Народному домі відкрив виступ 10-ого полку піхоти. У вікнах українських установ, помешкань і крамниць вивішено синьо-жовті прапори.

24 травня 1914 р. Тоді відбулися головні святкування роковин народження поета у Перемишлі. Вулицями міста пройшов похід, а на вул. Баштовій служилася польова літургія. Посвячено прапор і прийнято присягу чоти перемишльського Сокола. Усе завершилося військовим парадом по вулиці Міцкевича.

Заборона. У час польсько-української війни 1919 року, польська влада не дозволила проводити шевченківські концерти. Святкування повернулися до Перемишля 1921 р. Того року їх організувало товариство «Перемиський Боян».

Вулиця Т. Шевченка. У 1930-ті рр. одна з вулиць отримала ім’я поета. Однак назва протрималася до початку 1980-тих. Сьогодні це вул. Кармелітська.

Останній такий концерт. 14 березня 1939 р. у Народному домі відбувся останній до війни шевченківський концерт, за участі єпископів Йосафата Коциловського та Григорія Лакоти.

Відродження. Шевченківські концерти повернулися до Перемишля 1956 р. З того часу у Народному домі їх організувало Українське суспільно-культурне товариство.

З програми шевченківського концерту у Перемишлі 2017 р., на основі досліджень Володимира Пилиповича.

Ігор ГОРКІВ, Перемишль

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається