Річниця виведення радянських військ з Афганістану. Українці вшановують пам’ять учасників бойових дій

Середа, 15 лютого 2017 12:19 Автор  Стожари
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

Сьогодні, 15 лютого, в Україні вшановують учасників бойових дій на території інших держав. Також сьогодні - річниця виведення радянських військ з Афганістану. 

14 квітня 1988 року за посередництва ООН в Швейцарії міністрами закордонних справ Афганістану і Пакистану підписані Женевські угоди про політичне врегулювання ситуації в ДРА. Радянський Союз зобов’язався вивести свій контингент в 9‑місячний термін, починаючи з 15 травня. Офіційна мета введення була — запобігти загрозі іноземного військового втручання.

Відповідно до угод, у цей день 28 років тому командуючий 40-ю армією обмеженого контингенту радянських військ в Афганістані генерал-лейтенант Борис Громов перетнув міст через річку Амудар'ю зі словами: "За мною не залишилося жодного радянського солдата". Але насправді кілька тисяч радянських прикордонників і бійців спецназу залишалися в Афганістані ще до квітня 1989 року.

Так, військове угруповання, яке офіційна радянська пропаганда називала винятково Обмеженим контингентом радянських військ, опинилося безпосередньо втягнутим у громадянську війну, що розгоралася в Афганістані, і стало її активним учасником.

Ця війна зламала життя багатьом молодим хлопцям. Незважаючи ні на що, вони чесно виконували свій громадянський обов’язок, залишалися вірними присязі до кінця.

Сьогодні, до редакції порталу українців світу "Стожари" надійшов лист від Анастасії Кравець, голови Асоціації «Українська Діаспора у Князівстві Андорра». Подаємо лист:

"Мій батько був на афганській війні, тому для мене це особливий день, як і для всієї моєї сім'ї. Його звали Олександр Кравець.

Сьогодні, 15 лютого, в Україні вшановують учасників бойових дій на території інших держав. Також сьогодні - річниця виведення радянських військ з Афганістану. 28 років тому в Афганістані закінчилася десятилітня військово-політична спецоперація Радянського Союзу, участь у якій взяли 160 тисяч 375 військовослужбовців з України, 3 тисячі 360 з них  – загинули, 72 – зникли  безвісти, 3560 – стали інвалідами. Згодом війну в Афганістані керівництво тодішнього СРСР визнало політичною помилкою.
Поділяючи всю біль з тими, хто втратив на цій війні своїх рідних і близьких, дітей і чоловіків, віддаючи данину поваги всім учасникам подібних подій, офіційно на законодавчому рівні в деяких суверенних державах, утворених після розпаду СРСР, були встановлені відповідні пам’ятні дні. В Україні - це «День вшанування учасників бойових Дій на території інших держав», який встановлений Указом Президента незалежної України № 180/2004 від 11-го лютого 2004-го року і щорічно відзначається 15-го лютого.
У цей день ми схиляємо голову перед всіма, перед живими і полеглими, перед ветеранами та перед тими, хто захищав і захищає найвищі ідеали добра у різних країнах світу. Чимало ветеранів-інтернаціоналістів і сьогодні знаходяться на бойовому посту Збройних сил України, захищають кордони нашої Вітчизни на Сході. Дякуємо вам за мужність і стійкість!".

 

Так, війна в Афганістані тривала більше 9 років. Вона забрала життя понад 15 тисяч осіб, з них – 3360 українців.

За роки афганської війни 72 військовослужбовців були удостоєні звання Герой Радянського Союзу, 11 з них – українці.

Афганістан втратив близько 2-х мільйонів чоловік. Левова частка смертей припала на мирне населення, а саме жінок, дітей і літніх людей.

Незважаючи на виведення радянських військ, мир в Афганістані так і не настав. Після недовгого затишшя боротьба за владу між різними клановими групами розгорілася з новою силою. Особливої проблематичності ситуації додавали десятки тисяч тонн різноманітної зброї, що залишилася після запеклого протистояння 1979-1989 років.

З новою силою громадянська війна в Афганістані спалахнула в 1992 році і фактично не припиняється і сьогодні.

15 лютого 2017 року, у зв'язку з Днем вшанування учасників бойових дій на території інших держав і 28-й річниці виведення військ з Республіки Афганістан, з благословення Предстоятеля УПЦ Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія, у всіх монастирях і парафіях Української Православної Церкви відбуваються панахиди за загиблими та померлими учасниками бойових дій.

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається