Міжнародний фестиваль української колядки в Румунії

Понеділок, 16 січня 2017 12:45 Автор  Марта Патика
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Зініціативи Союзу Українців Румунії в Сігеті вже в в 24-те відбувся Міжнародний фестиваль української колядки.

У місті Сігету-Мармацієй, що на Мараморощині (північ Румунії), 9-11 січня цього року, пройшов ХХII Фестиваль українських колядок та обрядів, в якому взяли участь групи українських колядників з Тіміського, Ботошанського, Сучавського, Тульчанського, Сатумарського та Марамуреського повітів Румунії та гості з України, -повідомила  прес-служба УВКР з посиланням на Radio Romania International.

Щороку на цьому фестивалі, українці Румунії представляють свої колядки, новорічні та різдвяні звичаї. Фестиваль почався святою літургією в Українській православній церкві міста Сігет, потім колядники одягнені в народних костюмах пройшли містом, після чого на сцені Будинку культури міста виступали групи колядників. Захід організовано Союзом українців Румунії (СУР).

Перший заступник  голови Союзу українців Румунії, організатор цього дійства, Мирослав Петрецький розповів про головні моменти фестивалю: 

“У п’ятницю відбулось урочисте відкриття у Музичній школі імені Дж. Енеску де взяли участь прекрасні ансамблі з Києва та Верховини.У суботу ми почали цей фестиваль з богослужіння в Українській православній церкві в Сігеті після чого відбувся урочистий парад наших гостів і учасників з Марамуреського повіту, а потім відбувся концерт у Палаці культури, що у місті Сігеті. Взяли участь у цьому фестивалі більше 700 учасників. Роллю цього фестивалю є збереження наших українських обрядів та колядок. Взяли участь дві групи  з України та повітів Ботошань, Караш-Северін, Сату-Маре, Сучава, Тіміш, Тульча та з українських сіл Мараморощини: Русь-Поляни, Рускова, Вишавська-Долина, Красний, Вишня Рівна, Коштіль, Кричунів, Луг над Тисою, Ремети та Сігету. Фестиваль пройшов на високому рівні.

Це вже сьомий міжнародний фестиваль, тому що беруть участь у ньому українці з Сербії, Польщі та України. Взяв участь  і заступник Івано-Франківської облдержадміністрації Басараб Сергій Михайлович, голова Верховинської районної державної адміністрації Ярослав Скуматчук та голова Верховинської районної ради Іван Маківничук. Не востаннє взяла участь у фестивалі Алла Кендзера голова Секретаріату Товариства зв’язків з українцями за межами України “Україна-Світ”.

Голова Верховинської районної державної адміністрації Ярослав Скуматчук зазначив, що справу, яку робить СУР є неоціненою:

“Я хотів би, перш за все, висловити подяку від громади Верховинського району Івано-Франківської області Мирославу  Петрецьокму першому заступнику Союзу українців Румунії, Степану Бучуті, голові СУР-у, за надану можливість взяти участь у  ХХІІ Фестивалі колядок, який проходить у місті Сігеті. Справу, яку робить СУР є неоціненою як для українців в Україні, так і для українців у Румунії. І цими традиціями, українським духом, наша і ваша громади є спорідненими, а наші і ваші колядки мають спільні коріння. Вони продовжують українські традиції, і тим ми українці серед усіх відрізняємось.  Ми українці не цураємося свого українського. Думаю, що після цього XХІІ Фестивалю, як було сказано тут, відбудеться і п’ятдесятий Фестиваль колядок. Якщо мене запросять то я прийду і на п’ятдесятий фестиваль. Всіх українців Румунії і  українців з України вітаю зі святами з Новим старим роком. Бажаю, щоб такі добрі починання продовжувались. І ми українці Верховинщини маємо подібний Фестиваль, який називається “Росколіда” і  відбудеться 19 січня.”  

Цей фестиваль, Ярослава Колотило заступник голови СУР,  вважає дуже вдалим:

”Для мене як ініціатора цього фестивалю дуже приємно бачити, що цей фестиваль продовжується. Були й моменти, коли було важко з грішми та іншим, але Бог поміг, і ми ні один рік не пропустили цей фестиваль. Приємно бачити, що він став національним і можна сказати міжнародним, тому що два колективи приїхали з України, з Верховини та Києва. Всі дуже приємно вражені, бо були дуже гарні моменти. Я задоволена, що день перед фестивалем, коли наші гості з України виступали не тільки з колядками, але й з іншими піснями присвятили прекрасний букет пісень українському композитору В. Івасюку. Можу сказати, що цей фестиваль дуже вдалий. Слава Богу, що він пройшов. Всі дуже приємно вражені, навіть не хочуть розходитися. Всі співають, танцюють. Велика радість. Наша душа радіє і величає. Щасливого Нового року.”

Голова Верховинської районної ради Іван Маківничук не відчував, що він перебуває за кордоном: 

“Я дуже вдячний за можливість бути тут з нашою командою, яка приїхала сюди, щоб показати свої звичаї. Ми побачили тут у Румунії , що українці зберігають свої традиції, мову та культуру. Я не відчуваю себе за кордоном. Я думаю, що на Верховині. Ми були на Службі Божій в Українській православній церкві, де відчули український дух. Я дякую румунській державі, румунській владі, яка надає такі можливості українській громаді. Ми виступали на сцені з нашими колядками, які відомі у цілому світі. Мені сподобались такі давні колядки, що зберігаються тут у Румунії.”

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається