Подробиці з VI Всесвітнього форуму українців

Понеділок, 22 серпня 2016 11:33 Автор  Стожари
Оцініть матеріал!
(3 голосів)

20-21 серпня в Українському Домі міста Києва проходив VI Всесвітній Форум Українців – вище зібрання закордонного українства, на якому взяли участь понад 300 делегатів з 35 країн світу.  

Традиційно, через кожних 5 років, напередодні Дня незалежності України, закордонні українці приїжджають до України для участі у вищому зібранні світового українства - Всесвітньому Форумі Українців. Ця традиція започаткована ще в 1992 році, коли на першу річницю Незалежності з ініціативи представників Західної, Східної діаспор та громадських організацій з України за присутності вищого керівництва держави, відбувся перший Всесвітній Форум Українців. Тоді ж було проголошено створення Української Всесвітньої Координаційної Ради.

За словами голови Української всесвітньої координаційної ради Михайла Ратушного, зібрання закордонних українців передусім ставлять за мету вирішення тих питань, що стоять перед всією українською діаспорою. Адже за межами України, за різними оцінками, проживає від 15 до 20 млн. українців. Найчисленніші українські громади проживають у Російській Федерації та Сполучених Штатах – 2 млн. і 1,5 млн. українців відповідно.

Як підкреслив у привітальному слові пан Ратушний, із Криму обрано 15 делегатів, але на форум прибути змогли тільки 10, інші не змогли виїхати з окупованого півострова. Окремо він привітав 16 українців, які приїхали на форум із Росії незважаючи на тиск ФСБ.

Михайло Ратушний зауважив, що уперше за всю історію проведення всесвітніх форумів українців Українська держава ухилилася від підтримки зібрання світового українства й не бере жодної участі в його організації та проведенні.

Разом з тим, на форумі були присутні: перший президент України Леонід Кравчук, екс-президент Віктор Ющенко, віце-прем’єр-міністр – міністр культури В’ячеслав Кириленко, міністр освіти та науки Лілія Гриневич, голова комітету з питань охорони здоров’я ВР Ольга Богомолець, представник діаспори Почесний консул України в Казахстані Анатолій Тарасенко, народний депутати Іван Крулько, президент Світового конгресу українців Євген Чолій, представник української громади Росії Тарас Дудко.

Очікується, що Президент України приділить увагу високому зібранню діаспори і прибуде на заключний концерт 22 серпня 2016 року – урочисте зібрання в Національній Опері (вул. Володимирська 50), «Україна – Світове Українство».

Вже в перший день роботи форуму, найбільше уваги під час своїх виступів делегати присвятили питанням допомоги Україні в боротьбі з російською агресією та ухвалили заяву «щодо зусиль України, світового українства і міжнародного співтовариства з деокупації та реінтеграції Криму». У документі йдеться про те, що на окупованому півострові під загрозою «опинилося існування понад півмільйонної громади етнічних українців, яка є другою за розмірами етнічною спільнотою в Криму». «Окупанти взяли курс на її асиміляцію».

Також, делегати VI Всесвітнього форуму українців закликали ООН, Раду Європи, ОБСЄ та інші міжнародні організації і держави, «вжити заходів для припинення масштабного порушення прав людини й громадянина, прав корінного кримськотатарського народу й громади етнічних українців і тримати ситуацію у цій сфері під постійним контролем до моменту деокупації».

У своїх відповідях на запитання представника “Стожар” багато з делегатів акцентували на необхідності посилення співпраці влади та закордонного українства, адже саме діаспора нині працює на піднесення іміджу України за кордоном. Значна частина учасників форуму дивувалися, що на форумі були відсутні міністри та вищі чиновники для плідного обговорення і спільного вирішення проблем України в умовах агресії.

«А ми не сидимо мовчки! Ми організовуємо та проводимо мітинги, пишемо статті про Україну в газети своїх країн та контролюємо те, що пишуть ці видання. Ми збираємо та відправляємо гуманітарну допомогу в Україну. Але разом з тим, ми боремось з бюрократією українських чиновників...», - зазначають делегати.

Крім того, учасники та гості форуму зазначали, що очікують від влади України системних заходів з деокупації та реінтеграції Криму. Зокрема, делегати закликали міжнародне співтовариство «посилити санкції проти Росії за незаконну окупацію Криму, об’єднати їх із санкціями за агресію у Донецький і Луганській областях, й, зокрема, запровадити ембарго на торгівлю нафтою з Росією та відключити її від системи SWIFT до припинення агресії проти України, звільнення всіх окупованих територій та виплати компенсації за понесені українською стороною втрати».

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається