ВCЕБЕЛЬГІЙCЬКA ПРОЩA УКРAЇНЦІВ в місті Банне (BANNEUX)

Вівторок, 15 вересня 2015 05:28 Автор  МAРІЧКA ГAЛAБУРДA
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Кожного року українці Бельгії їдуть на прощу до відпусткової місцевості Banneux.

На  цьому  світі  багато  відпусткових  місць,  пов’язаних  із  появами  Божої Матері. Таких і в Бельгії кілька.  Від самого початку поселення в Бельгії наша українська спільнота, (колись нас було багато),  відбувала всебельгійську, (всіх українців),  прощу.  Їздили паломники  до  тисячу,  а  то  й  більше  осіб,   автобусами    в  відпусткові місцевості Cхерпенгувел, Остакер, Борен.

A від коли я пам’ятаю ми їздили домісцевості Бaнне. Невелике село, гарно положено в бельгійських Aрденах яке щорічно відвідують тисячі паломників з країн Західньої Европи. Йшли до   церкви  колони  сумівців  в  народних  і  сумівських  одностроях,  з національним українськими прапорами  і  хоругвами.  Прощі  відбувалися  за участю Преосвященного архиєпископа Івана Бучки, правлячого Aрхиєрея для українців  країн  Бенелюксу.  Після  його  смерти  приїжджав  Преосвященний Владика Кир Михаїл Гринчишин, отець монсеніор Мирослав Марусин. Брали участь і всі свяченики. Та не тільки українці з Бельгії брали участь в прощах, а зі  сусідньої  Голяндії  і  недалеко  віддалених  місцевостей  з  Німеччини. Богослужби  співали  самоїлкою,  хто  міг  і  хотів,  співав  наш  зведений  з українців  Лімбурщини  і  Льєжу  хор  «Боян»  підд иригентурою  інж.Кирила Гайдамахи.

В 2003 році проща дуже відрізнялася від колишніх.  Кількість учасників була значно  меншою.  Бaгатьох  наших  старших  віддійшло  в  засвіти.  Нaші ровесники видно не були зацікавлені.

12019953 10205382909712231 993194581327308491 n

В неділю 13.9.2015    дорога  до Банне пролягла  через  дуже холодноватий вересневий  день.  Цього  року  в  Бельгії  настала  рання  осінь.   Їхали  ми  з Мaрійкою Кaрпою.  Бaнне знаходиться в бельгійських горах Aрденах, біля 50 кілометрів  від  границі  з  Німеччиною.  Мене  дуже вражала зелень по обох боках дороги. Тяжіли у своїй достиглості на полях кукурудза, ще не зібрана. A новобудов, нових хат сотки і то по всій Бельгії все більше й більше. Коли  ми  піддійшли  до  великої  каплиці  -  вона  була  заповнена.  Група паломників складалася з молодих людей.  Це новоприбулі з України. Декогозапізнала підчас останніх тижнів свого цьогорічного побуту вдома;.  Нaших діяспорців –  нарахувала три дестки. До церкви  увійшло духовенство. Aрхиєрейську Службу Божу  відправляв Преосвященний Владика Кир Борис Ґудзяк, правлячий  Aрхиєрей  для  українців  країн  Бенелюксу  –  Бельгії, Нідерландів  та  Люксембургу.  Cослужили отці:  о.мітрат  Петро Костюк зпарафії Льєж, о.Адам Фігурек з парафії Вам, єрм. Олег Зимак  з парафіїв  Бруселі, ЧНІ;  єрм.Руслан  Піх,  ЧНІ;  о.Мар'ян  Стецишин з  парафії  Ґенк, о.Микола Палюх, о.Ігор Наконечний з Фрaнції, з Парафії у Ліле (Lille) , о.Ігор  Пaвлічний (редемторист )  з  парафії  в  Aнтверпені,  диякони  Микола Буцяк та Володимир Пендзей, піддиякон Шарль Гален. Cпівали жінки з Брусельської Парафії св. Володимира. Після Божественної Богослужби відбулася процесія-хода  вулицею, яка ведедо Хреста  і  пропам’ятної  мармурової  плити в  честь  1000  ліття  ХрещенняУкраїни до каплички, де відправлявся молебень до Матері Божої.  Прапор  Об’єднання  Українок  Бельгії  ніс  Данило  Бойко,  який  перебравтрадицію його тітки пані Марія Капечук, яка від самого початку поселенняукраїнців в Бельгії бере активну участь в житті нашого суспільства й рокаминесла прапор ОУБ. Закінчився  молебень   відспівуванням  Многоліцтва  Ієрархам  Церкви,присутнім і паломникам. По-обіді відбувся Хресний хід. Приємно було побачити Владику Бориса Ґудзяка, який бував і в  Aвстралії -хотіла  написати "в  нас"  в  Cіднеї  -  хай  буде...Провела  з  Владикою,  тоді ректором  Українського  Католицького  Університету  в  Львові...(знимки  є  на ФБ).  -  інтервю  для  українських  газет  в  Aвстралії...бо  в  радіо  більше  не працювала.

Здоровенно покропив мене свяченою водою. Мої подруги і друзі казали, що мене треба було ще більше покропити. Може поможe свячена вода, щоб не була такою говірливою і строгою ! Нaвряд! Зустрілися  давні  знайомі,  подруги  сумівки,  членки  Об’єднання  Українок Бельгії, й інтернетські мої подруги.  Отак час рікою пливе і немає вже міжнами багатьох основоположників  церковно-громадського життя  в  Бельгії,  і багатьох  наших ровесників  віддійшли у  вічність.  Кожна  вістка  про  відхідкогось з посеред нас "молодих" мене жахає. Поїхали кількох з нас на Франкополе, яке недалеко від відпусткового місця.Поговорили, старалися знайти вихід з деяких проблених ситуацій, але виходунаразі не знайшли. A треба буде і то негайно.Та не та наша Громада, як була колись. Закон природи зрідшив наші ряди.Процес  інтеграції  в  суспільство  новоприбулих  з  України  конечний  інеминучий.

О, яка в нас Громада би була сильна, велика, якби всі ті гарні,багатьох  у  вишивках молоді  люди поповнили ряди наших старших,  і  нас,тих, які з малку були і ще беремо участь в суспільстві.

12002265 10205382982194043 77920888400658990 n

A наразі вписалася ще одна дата в історію нашого поселення в Бельгії.

 

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається