Міжнародний фестиваль української культури Plai Natal "Рідний край" в Молдові

П'ятниця, 14 листопада 2014 08:20 Автор  Оксана Козак
Оцініть матеріал!
(3 голосів)

Українська діаспора Молдови в рамках проведення X Міжнародного фестивалю мистецтв  «Plai Natal» (Рідний Край) відзначила 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка.

Для українців Молдови кожен подібний захід – подія нетривіальна і очікувана. Адже за офіційними даними українці становлять близько 8,5% населення Молдови – що робить їх другою за чисельністю етнічною групою в державі.

З 19-20 жовтня 2014 року в Республіці Молдова (Кишинів) перебувала делегація з України у складі: Голови Товариства зв’язків з українцями за межами України «Україна-Світ», відомим українським поетом,  Героєм України Іваном Драчем, Голови  Української Всесвітньої Координаційної Ради (УВКР) Михайлом Ратушним,  українським режисером-документалістом, заслуженим діячем мистецтв України Валентином Сперкачем, Голови Секретаріату Товариства «Україна-Світ» Алли Кендзери, заслуженої артистки  України  Лесею Горовою, члена Президії УВКР Валентина Пилипчука.

На урочистому  відкритті фестивалю зі сцени філармонії учасників Фестивалю привітали: Голова Парламенту Республіки Молдова Ігор Корман, під  чиїм патронатом пройшов Фестиваль, Надзвичайний та Повноважний Посол України в Республіці Молдова Сергій Пирожков, Генеральний директор Бюро міжетнічних відносин Республіки Молдова Єлєна Белякова. Після привітань Михайло Ратушний вручив високоповажним гостям Почесні ювілейні медалі УВКР «200 років від Дня народження Т. Шевченка».

У перший же день Фестивалю дипломати посольства України в Молдові, делегати, активісти української діаспори в Молдові та гості заходу поклали квіти до пам'ятника Тараса Шевченка на території Кишинівської гімназії №8, яка носить ім'я поета.

У ювілейних заходах узяли участь гості з Одеси та Чернівців : голова Національної спілки журналістів України в Одеській області Юрій Работін, поет,заслужений працівник культури України, голова Чернівецького обласного товариства ,,Україна-Молдова,, Василь Васкан, заслужений артист України Іван Дерда, директор видавничого центру «Букрек» Дарина Максимець, поет Іван Яцканин. Приїхав привітати  гостей фестивалю відомий тенор, заслужений артист України, соліст Московської філармонії, віце-президент Фонду ім. І.С. Козловського Руслан Кадіров (Москва).

В рамках програми фестивалю, в фойє Національної філармонії імені С. Лункевича гості з України взяли участь в у відкритті виставки художніх творів молдовських майстрів українського походження. В фойє театру відбулося нагородження Почесними відзнаками УВКР до 200-річчя Т.Г.Шевченка, яке провів Михайло Ратушний та врученням Іваном Драчем Грамот Товариства «Україна-Світ». Дарина Максимець – директор видавництва «БУКРЕК» (Чернівці) подарувала українським громадам та освітнім закладам Молдови книги, які були видані видавництвом до ювілейного свята. Ця благодійна акція пройшла під гаслом «Подаруй дітям – українцям Молдови книжку».

На другий день проведення Фестивалю в студії Генерального інформаційного партнера, Громадської компанії «Телерадіо Молдова» відбувся круглий стіл з обговорення ролі і значення творчої спадщини Великого Кобзаря у світовій культурі. Було відмічено й актуальність пророчих заповітів генія українського народу для сьогодення.

В рамках заходу, за сприяння Кишинівського міського товариства української культури ім. Петра Могили, очолюваного Віктором Кожухарем, було організовано виставку наукової та художньої літератури, підручників з української мови та літератури, а також художніх робіт українських митців.
 
Організаторами круглого столу, присвяченого ювілею великого національного генія, виступила Громадська компанія «Телерадіо Молдова» та редактор радіопрограми «Відродження»  Катерина  Кожухар.
 
"Коли я побачив фотографії Фестивалю минулих років, то зрозумів, наскільки важлива була участь нашої делегації. Адже етнічні українці, які проживають у Молдові, дуже потребують підтримки подібного спілкування. Фактично, відбувається обмін культурними цінностями, що просто необхідно для українців, що живуть за межами своєї історичної батьківщини", – резюмував український меценат Юрій Ериняк.

Ініціатором і організатором Х Фестивалю «Plai Natal»,  присвяченого  200-річчю від дня народження Т.Г. Шевченка виступила його директор,  кавалер українського ордена Княгині Ольги ІІІ ступеня, заслужена артистка Молдови, керівник Координаційної Ради української творчої інтелігенції та соціально-гуманітарної фундації Республіки Молдова Олена Тер.

Нагадаємо, віце-прем'єр Олександр Сич заявив, що цього року в Кабміні буде створено окремий орган з питань закордонних українців.

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається