Роль української діаспори в Чехії у нинішніх подіях в Україні

Вівторок, 06 травня 2014 06:31 Автор  Оксана Козак
Оцініть матеріал!
(2 голосів)
Український контингент, розкиданий по всьому світі, ось уже довший час всіма доступними для нього, передусім демократичними, методами впливу намагається допомогти Україні вийти з кризової ситуації, яка сьогодні переросла в явну загрозу початку громадянської війни в країні

Цілком очевидно, що сепаратисти на сході України, які зі зброєю в руках намагаються приєднати частину територіальної, передусім етнічної цілісності України до РФ, не можуть вважатись українцями, прокламуючи інтереси іншої держави, а не тієї, громадянами якої вони є. А отже, їх можна і слід назвати опричниками московської влади, які, конспіруючись, виконують прямі вказівки Кремля, заради продовження без наслідків для Росії зухвалих порушень міжнародного права.

Українська діаспора в Чехії, яка налічує близько 200 тис. українців та десятка різноманітних організацій, товариств, спілок, щодня слідкує за подіями в Україні. Відповідно до тих процесів, які зараз відбуваються в Україні та світі, реагує на них усім спектром своїх можливостей і досягнень у галузі асимілятивних відносин української діаспори в Чехії впродовж формування її десятилітніх зв'язків із чеським суспільством під час т.з. «четвертої хвилі» міграції українства в цю країну (від 1991 р.).

Тісно співпрацюючи між собою, та чи інша українська організація разом із місцевою громадою намагається щось зробити для України, особливо тоді, коли це є найбільш необхідним – у період відкритої агресії з боку РФ щодо України. 

Оскільки в зародку свого існування Чехія дотримувалася демократичних відносин у суспільстві, будь-які акції протесту чи підтримки подій в Україні заперечують радикальні прояви сепаратизму. Відповідно, українське й чеське суспільство у цій країні підтримує Україну лише цивілізованими методами боротьби з російським агресором. 

Так, наприклад, в одному із парків у Празі встановили 107 дерев'яних хрестів, які символізують пам'ять загиблих героїв Майдану. На акції пам'яті Небесної сотні виступив відомий чеський політик, колишній міністр закордонних справ Чехії Карел Шварценберг, який закликав українських і чеських громадян, а також європейський політиків до особливої пильності в протистоянні з агресивною політикою Росії щодо України.

29 квітня в Празі відбулася не перша і не остання демонстрація на підтримку незалежності України, в якій взяли участь чеські, білоруські та словацькі політики та громадські активісти. Білоруський дисидент Алесь Міхалевіч закликав українців не здавати позицій, відстояти незалежність своєї країни. Про небезпеку російської агресії говорив у своєму виступі навіть російський громадський діяч, голова російської громадської організації в Чехії «Русская традиция» Ігор Золотарьов.

Неоднократно спілкуючись із пересічними росіянами, котрі приїхали в Чехію у пошуках заробітку з глухих регіонів Росії, як-от Перм чи Самара, ми чуємо від них співчуття українському народу. Вони, як і українці, зневажливо ставляться до агресивної політики Кремля. І вважають, що росіяни, які разом з українцями в роки Великої Вітчизняної війни боролися з фашизмом, тепер самі вимушені боротися з фашизмом у Росії, засновником якого, як вони вважають, є метафоричний «Володольф Путлер»...

Про те, що майже щодня українська громада проводить пікети під посольством РФ у Чеській Республіці, і згадувати годі... Працівники посольства інколи навіть бояться йти з роботи додому, оскільки, на відміну від посольства, де вони почуваються в повній безпеці, уже за брамою бояться, щоб їх не закидали яйцями. Російські туристи в Чехії розповідають, що останнім часом використання відкритої російської мови в публічних місцях цієї країни стало для них вельми дискомфортним явищем. Здебільшого чехи, почувши російську, відсахуються від них. А, наприклад, в пункті обміну валют можуть відмовитися провести транзакцію, мотивуючи фіктивним перерахунком у касі або відсутністю валюти для обміну.

На прохання громадських організацій і членів дільничної комісії Консульське відділення в Празі працює навіть у вихідні, щоб якомога продуктивніше забезпечити можливість охочим українцям стати на консульський облік або написати заяву, аби взяти участь у президентських виборах України 25 травня 2014 року. 

У Чехії ситуація в Україні стоїть на порядку денному. Чехам уже не треба нагадувати про те, що відбувається. Вони самі про все знають і цікавляться врегулюванням ситуації в Східній Європі. Європейська спільнота побоюється, що російська агресія щодо України, прояви якої очевидні, поширюватиметься й далі, мотивуючи охороною російськомовних громадян по всій Європі. І якщо російськомовні жителі демократичних країн по всьому світі відчувають щодо себе загрозу в країні їх перебування, ніхто не забороняє їм виїжджати в Росію – туди, звідки вони привезли разом з собою загрозу передусім для країни їх перебування... 

Керівник товариства «Опору Західної України» в Чехії Олег Павлів

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається